Sedm mýtů o ledvinách, kterým byste raději neměli věřit

  • 0
Každý desátý Čech trpí onemocněním ledvin. Je to ovšem jen odhad, protože mnozí o tom ani nevědí. Nemocné ledviny totiž v naprosté většině případů nebolí a pacienti se dostanou do péče lékaře, až když už potřebují dialýzu nebo transplantaci. Na vině mohou být i mýty, které ve společnosti kolují. Seznamte se s těmi nejčastějšími.
Ilustrační fotografie

Mýtus: Nikdo v rodině nemocné ledviny neměl, proto nemůžu onemocnět

Většina onemocnění ledvin není dědičná. Dědí se spíše špatné návyky a špatná životospráva, což může vést k chorobám spojeným s postižením ledvin – diabetes, vysoký krevní tlak, ledvinové kameny apod.

„Zdraví rodiče a sourozenci nejsou zárukou našeho zdraví, a to včetně zdraví našich ledvin,“ upozorňuje lékař Jiří Vlasák, primář dialyzačního střediska Fresenius Medical Care v Sokolově.

Osm pravidel pro snížení rizika chronického onemocnění ledvin

  • Zůstaňte aktivní a udržujte se ve formě
  • Stravujte se zdravě. Je vhodné omezit příjem soli na 5 g/den
  • Kontrolujte hladinu cukru v krvi
  • Kontrolujte si pravidelně krevní tlak
  • Dodržujte pitný režim
  • Přestaňte kouřit
  • Vyvarujte se volně prodejných protizánětlivých léků a léků proti bolesti
  • Nechte si zkontrolovat funkci svých ledvin v rámci pravidelných preventivních prohlídek
záda bolest zad

Mýtus: Ledviny mě nikdy nebolely, tak nemohou být nemocné

Toto bývá jeden z nejčastějších mýtů, že by nás nemocné ledviny měly vždy bolet. Ledviny však mají minimální množství nervových zakončení, proto samotné ledviny prakticky nebolí.

Varovné signály, že máte nemocné ledviny. Otoky, únava i pachuť v ústech

„Bolesti v oblasti ledvin se týkají obvykle pohybového aparátu (ischias), vývodných cest močových – pánvička, močovod (zánět, močové kameny apod.), vzácně souvisí s tlakem na vazivové pouzdro ledvin při akutním zánětu ledvin. Velká část i vážně nemocných pacientů s onemocněním ledvin žádné zjevné obtíže nemá,“ vysvětluje primář Vlasák.

I proto je důležité chodit na preventivní prohlídky, aby případné onemocnění ledvin lékaři včas odhalili. Právě na nutnost prevence každý rok odborníci upozorňují v rámci Světového dne ledvin, který letos připadá na čtvrtek 9. března.

Ilustrační fotografie

Mýtus: Močím normálně, tak mi ledviny fungují dobře

Zástava močení je příznakem závažné poruchy ledvin nebo močových cest. Normální ani velké množství moči však není vždy zárukou dobré funkce ledvin.

Šest věcí, které o vás prozradí vaše moč

„Velké procento nemocných s pokročilým selháním ledvin močí zcela normálně. Lze si to zjednodušeně představit tak, že tito nemocní vylučují jen určitý objem tekutin, v moči však nejsou obsaženy ony škodlivé látky, kterých se tělo potřebuje zbavit,“ říká lékař Jiří Vlasák.

Ilustrační snímek

Mýtus: Čím více piji, tím lépe

Správný pitný režim je pro zdraví ledvin důležitý. Pít bychom ovšem neměli málo, ale ani moc. Zdravý člověk by měl vypít v průměru dva až tři litry vody denně. Záleží na jeho hmotnosti, životním stylu i pohybové aktivitě. Obecně lze říci, že by dospělý člověk měl vypít asi 20 až 40 mililitrů tekutin na jeden kilogram tělesné hmotnosti za den.

Alkohol neničí jen játra, ale i ledviny. Na co si dát pozor

„Nadměrné množství tekutin nabourává rovnováhu vnitřního prostředí, především dochází ke snížení hladiny sodíku. Příznakem převodnění (například u kardiaků) může být bolest hlavy, vyšší krevní tlak, nevolnost, zvracení nebo otoky,“ vysvětluje nefrolog Vlasák.

Ilustrační fotografie

Mýtus: Když mě bolí záda, mohou za to ledviny

Vzhledem k anatomickému umístění ledvin v oblasti bederní páteře, může být někdy těžké odlišit bolest zad od bolesti ledvin. Bolest vycházející z ledvin se obvykle objevuje pod hrudním košem ze strany páteře. Lze ji také pociťovat jako bolest přicházející z hloubky uvnitř těla. Může se objevit na jedné nebo obou stranách těla v závislosti na tom, zda je postižena pouze jedna ledvina nebo obě.

Šest varovných signálů, proč si nechat vyšetřit ledviny

„Že jde o problém s ledvinami mohou naznačit další doprovodné příznaky, jako například zakalená nebo krvavá moč, bolestivé močení, přetrvávající potřeba močit, nevolnost, zvracení, zácpa nebo průjem, ale také horečka, závratě nebo únava,“ říká lékař Jiří Vlasák.

Pokud u slinivky selhává funkce vnitřního vylučování hormonů (především...

Mýtus: Každý diabetik přijde časem o ledviny

Ne každé poškození ledvin u diabetiků musí mít primární příčinu v cukrovce. Příčinou mohou být opakované záněty močových cest, které jsou u diabetiků poměrně časté, stejně jako hypertenze nebo ateroskleróza. K úplnému selhání ledvin dochází asi u 30 procent pacientů s cukrovkou I. typu a 10 až 40 procent diabetiků II. typu.

KVÍZ: Otestujete se, co víte o ledvinách

„Některé skupiny populace, například Afroameričané či Hispánci, jsou k němu náchylnější než Evropané. Některá nová antidiabetika jsou nadějí pro pacienty se sníženou ledvinnou funkcí. Poslední výzkumy ukázaly, že významně oddalují selhání ledvin u diabetiků II. typu (a překvapivě i u nediabetického poškození ledvin). Kompenzace diabetu a krevního tlaku je však stále zásadním opatřením pro stabilizaci ledvinné funkce u všech typů poškození ledvin,“ upozorňuje primář dialyzačního střediska Fresenius Medical Care v Sokolově.

Ilustrační fotografie

Mýtus: Jediným řešením při onemocnění ledvin je dialýza

Není pravda, že dialýzu potřebuje každý pacient s onemocněním ledvin. Onemocnění ledvin je progresivní nemoc – zhoršuje se tedy postupně a v raných stádiích se jeho postup zpomaluje dietou (s omezením bílkovin a soli) a pomocí léků.

„Správně volenou terapií v rukách odborníka – nefrologa – je u řady lidí možné rozvoj onemocnění zpomalit a užívat si plnohodnotný život. Proto je důležitá včasná diagnóza a rychlé zahájení léčby. Dialýza nebo transplantace přichází na řadu v případě selhání ledvin,“ dodal lékař Jiří Vlasák.

Zajímavosti o ledvinách

  • Ledviny zhruba o velikosti pěsti jsou umístěny hluboko v břiše, pod hrudním košem
  • Ledviny mají za hlavní úkol odstranit toxiny a přebytečnou vodu z krve
  • Ledviny pomáhají kontrolovat krevní tlak, produkovat červené krvinky a udržovat zdravé kosti
  • Ledviny kontrolují hladinu mnoha minerálů a molekul v krvi, včetně sodíku a draslíku
  • Ledviny pomáhají kontrolovat kyselost krve. Každý den pečlivě kontrolují sůl a vodu v těle