Zachránit mě mohou jen nové plíce

Zachránit mě mohou jen nové plíce | foto: Archiv čtenáře Jiřího

Mám idiopatickou plicní fibrózu, zachránit mě mohou jen nové plíce

  • 8
Moje zdravotní problémy začaly tím, že se mi hůře dýchalo. Při vyšetřeních lékaři zjistili, že mám idiopatickou plicní fibrózu. Jedinou nadějí na vyléčení jsou nové plíce, na které teď čekám. Čtenář Jiří napsal další díl našeho seriálu Můj boj s nemocí.

Dnes je mi pětašedesát let a idiopatickou plicní fibrózu mi náhodou diagnostikovali lékaři v prosinci 2015. První problémy se zhoršeným dýcháním jsem však pociťoval už na jaře o rok dříve, když jsem byl s manželkou na dovolené ve Vysokých Tatrách. 

Idiopatická plicní fibróza

Zadýchávání se při námaze, při chůzi a později i v klidu, rychlá únava, kašel, v pozdějších fázích porucha okysličení krve. To jsou nejčastější projevy idiopatické plicní fibrózy (IPF), málo známého, ale velmi nebezpečného onemocnění dýchacího systému. Touto nemocí celosvětově trpí 5 milionů lidí a ročně v České republice usmrtí desítky pacientů. Poškozuje plicní sklípky, zajizvuje je, plíce tuhnou, a takto nemocný se nemůže nadechnout.

Pokud je onemocnění diagnostikováno včas a je nasazena léčba, může pacient vzdorovat roky a zvyšuje se jeho šance, že se dočká transplantace plic. Při objevení nemoci v pokročilém stádiu už léčbu nejde nasadit. Bez ní IPF obvykle zabíjí do tří let. 

Při túrách jsem se zadýchával, ale nevěnoval jsem tomu velkou pozornost, obtíže jsem přičítal věku a také astmatu, kterým trpím už od sedmnácti let.

Nemoc lékaři odhalili náhodou

Když jsem se v listopadu 2015 chystal na operaci pupeční kýly, lékaři mě nejdříve poslali na předoperační vyšetření, které zahrnovalo také rentgen plic. Ten ukázal na změny v plicních křídlech.

S tímto nálezem jsem šel za mou obvodní lékařkou, která mě následně poslala na Polikliniku Palackého v Praze, kde jsem absolvoval vyšetření CT. Poté mi lékaři oznámili, že mám idiopatickou plicní fibrózu (IPF) a operace pupeční kýly se musí zrušit.

S diagnózou IPF jsem se dostavil na Pneumologickou kliniku v Thomayerově nemocnici k paní doktorce Šterclové, v jejíž péči jsem dodnes a jsem za to velmi rád. Po absolvování série vyšetření jsem byl zařazen na čekací listinu pro transplantaci plic.

Můj boj s nemocí

Článek je součástí cyklu Můj boj s nemocí. Seriál píšete vy, naši čtenáři. Chtěli bychom pravidelně přinášet vaše příběhy o tom, jak se vyrovnáváte, nebo jste se vyrovnávali s různými onemocněními u vás, či vašich blízkých. Své příběhy posílejte na adresu zdravi@idnes.cz.

Nejzajímavější zveřejníme a odměníme částkou 500 korun. Myslíme si, že vaše příběhy mohou pomoci lidem v podobné situaci.

Čekám na nové plíce

Nemoc mi rapidně změnila život, kterého si od té doby o mnoho víc vážím. Ještě před půl rokem jsem chodil pravidelně do práce, cítil se potřebný a zároveň si udržoval tělesnou kondici. Snažil se o nemoci neustále nepřemýšlet. Ale s tím už je teď bohužel konec.

Momentálně jsem kvůli zhoršení zdravotního stavu na nemocenské, ale rád bych se opět vrátil do práce už kvůli své psychice. Takže pokud to půjde, tak se budu snažit si práci udržet.

Nejhorší je to dlouhé čekání, protože když je člověk rozhodnutý k takovému těžkému zákroku, přeje si ho mít co nejdříve za sebou, aby si mohl ještě užívat zdravého života. A tak doufám, že budu mít brzy štěstí a operace se dočkám.