Mrznou vám ruce a nohy? Nabízíme několik spolehlivých tipů na zahřátí

  • 6
Máte pocit, že klesající rtuť na teploměru mění vaše končetiny na led? To lze celkem snadno napravit třeba tím, že podpoříte prokrvení nebo se na procházky začnete oblékat jako cibulka.
Ovesná kaše s chia semínky a jablky

Zhoršený krevní a lymfatický oběh, který bývá častou příčinou studených rukou či nohou, trápí dnes kdekoho. A není divu. Nedostatek pohybu, nevhodná strava s nadbytkem nezdravých tuků, ale i setrvalý stres, který jsme si už zvykli považovat za normální, nic z toho nám krev nerozproudí, právě naopak. Během zimních měsíců se pocity chladu ještě stupňují.

Mnozí v tomto ohledu sázejí na tlusté palčáky, šálu a skleničku svařáku na vánočních trzích, ale nic z toho vás před mrazem stoprocentně neochrání. Rozpumpovat krev je totiž mnohem lepší pohybem a vhodnou stravou.

Zatopte si už při snídani

Určitě víte, že existují potraviny, které vás vnitřně zahřejou a pomohou tělu vyrovnat se s chladným počasím. Ideální bude, když začnete „topit“ už od rána. K snídani si dejte obilnou kaši se skořicí, sušeným ovocem, ořechy nebo semínky a k tomu si udělejte zázvorový čaj.

Nemáte chuť na sladké? Hoďte si na pánev pár vajíček nebo si připravte silný masový vývar či vydatnou luštěninovou polévku (čočková, hrachová, fazolová, cizrnová). Když si jí uděláte velký hrnec, budete mít několik dní vystaráno o zdravou snídani, která vás navíc krásně zahřeje.

Ilustrační snímek

Zkuste střídavou sprchu

Pozor!

Příčinou věčně studených končetin může být i chronické překyselení organismu a nadměrná konzumace cukru (zvýšená hladina glukózy ničí cévy, způsobuje jejich záněty a následně i špatnou funkčnost).

Bojovat proti zimě, která doslova zalézá za nehty, můžete i pohybem. Proč si během procházky neudělat pár výpadů či dřepů nebo si třeba na půl minutky nezaskákat panáka? Samozřejmě v bezpečném terénu, kde nehrozí, že uklouznete po náledí. Na ledové nohy také výborně zabírá střídavá sprcha (30 vteřin teplá, 30 vteřin studená), kterou se snažte provádět aspoň 2 minuty.

Pokud nejste zvyklí na studenou vodu, možná to pro vás zpočátku bude trochu šok, ale po úvodním „kolečku“ už to bude mnohem snesitelnější a ten výsledný pocit za to stojí. Jakmile vyjdete ze sprchy, v těle se vám rozlije blažený pocit tepla a svěžesti. Nehledě na to, že pravidelné otužování prospívá imunitě, což je vítaný bonus hlavně v zimním období.

Stahovací prádlo už dávno nevypadá jako kousky po babičce. Nové trendy jsou sexy, hodně ženské a zároveň funkční.

Vsaďte na funkční prádlo

Velkou roli v tom, jak se venku cítíte, hraje také oblékání. Zvlášť jestli plánujete vyrazit na svižnou delší procházku nebo za aktivním sportem. Oblečení do zimy by mělo být prodyšné, pohodlné a v ideálním případě nepromokavé. Kromě toho je zapotřebí vrstvit (lepší je více tenkých vrstev než jedna silná). Pouze tak zůstanete v suchu a teple a zima si na vás jen tak nepřijde.

Nejvhodnější jsou funkční materiály, které použijte jako spodní prádlo: termo trička s krátkým a dlouhým rukávem a termo kalhoty. Ty spolehlivě zamezí tomu, abyste na těle cítili nepříjemné vlhko. Funkční prádlo výborně přilne k pokožce a beze zbytku absorbuje všechen tělesný pot.

Následující vrstva by měla být spíš izolační a bránit úniku tepla. K tomuto účelu vám výborně poslouží fleecová mikina. Bunda by pak měla být opět prodyšná, protože pot se musí někudy dostávat ven. Pochopitelně nezapomeňte ani na kvalitní obuv s pevnou podrážkou a ponožky, které dobře sají vlhkost. Užitečnou vychytávkou jsou také návleky, které zabrání padání sněhu do bot, nebo kukla, jež vám udrží v teple celou hlavu.

Další tipy pro zahřátí

  • Navštěvujte pravidelně saunu.
  • Dodržujte pitný režim (dehydratovaná pokožka snáze prochladne).
  • Nasypte si do ponožek trochu mletého pepře (zahřívá, dezinfikuje a zabraňuje zápachu).
  • Při procházce zhluboka vydechujte.
  • Zajděte si občas na masáž (velmi vhodné jsou lávové kameny).
  • Připravte si horkou koupel, do které přidáte trochu skořicového nebo rozmarýnového oleje.
  • Využijte bylinky, které zlepšují prokrvení, jako je gotu kola (pupečník asijský), rozchodnice růžová, jinan dvoulaločný (ginkgo biloba) nebo kaštan (jírovec maďal).