Užijte si léto ve zdraví. Jak si poradit s bolestí i svěděním

  • 0
Čas osvěžujících koktejlů a sluncem vyhřátých koupališť je tu. Existují však situace, které nám mohou vodní radovánky narušit. Máme na mysli nejrůznější svědění, pálení nebo bolesti.

Pro většinu z nás je současné teplé počasí nositelem dobré nálady. Mnohdy se dokonce cítíme lépe nejen po stránce psychické, ale i fyzické. Díky slunci získáváme nezbytný vitamin D, méně nás sužují i chřipky a nachlazení.

Pravda ale je, že i toto období nás může pěkně potrápit a zkomplikovat náš zdravotní stav. U lékaře pak skončíme po typicky letních kratochvílích, jako jsou návštěvy koupališť nebo venkovních stánků s občerstvením. S jakými problémy se v létě setkáváme nejčastěji a jak je řešit?

Na toaletě jako doma

Ilustrační snímek

„Bakterie rodu Salmonella nebo Campylobacter jsou nejčastější příčinou letních střevních potíží. Způsobit je ale mohou i viry a paraziti. Do těla si je můžete vpravit nevhodně skladovanými potravinami, jejich špatnou tepelnou úpravou nebo nedostatečným hygienickým ošetřením surovin,“ popisuje doktor Prusík.

Mezi rizikové potraviny patří maso (zejména drůbeží), syrová vejce, majonéza a mléčné výrobky. Naše střeva může rozhodit i zmrzlina, která obsahuje vaječnou složku.

Otravu jídlem lze vyléčit klidovým režimem, vhodnou dietou a doplňováním tekutin a minerálů. Pro náš organismus budou mít blahodárné účinky iontové či kolové nápoje. Do jídelníčku nejprve zařaďte piškoty a banány, a až se vám uleví, můžete si dopřát i vařené drůbeží maso s bílou rýží.

Pozor na plíseň nohou

Není nic horšího než neupravené nohy

Plísním se daří tam, kde se drží teplo a vlhko. Nemoc způsobuje houba trichofyton kožní, která se usazuje na rozmočené a propocené lidské kůži, a to především na nohou.

Staré boty i poctivá impregnace. Tak si zaděláváte na mykózu nohou

„Šíření plísní je zapříčiněno hlavně tím, že toto onemocnění většina lidí neřeší nebo o infekci vůbec neví. Kromě toho, že nemocný ohrožuje nákazou své okolí, neléčená plíseň mu pak postupně ještě více škodí. Její podhoubí často vroste do nehtů, které zežloutnou a začnou se deformovat, což může vést až k problémům s chůzí,“ upozorňuje MUDr. Filip Prusík z laboratoře Synlab.

Pokud vás tedy trápí svědění prstů na nohou, olupování kůže, otoky, popřípadě mokvání, nečekejte dlouho, navštivte lékaře a plíseň začněte léčit už v raném stadiu. Dokud se vaše kůže nezahojí, koupalištím se vyhýbejte!

Ach, ta mykóza…

Ilustrační fotografie

Asi není nutné zmiňovat, že bychom my ženy neměly zůstávat po koupání v mokrých plavkách. Gynekologické potíže nás ovšem mohou potkat i přímo při koupání, a to kvůli vniknutí dezinfekčních prostředků z vody do našich intimních partií. Těmto situacím můžeme zabránit tak, že použijeme speciální tampony s probiotiky.

Pět věcí, kterých se vyvarovat, abyste neonemocněla vaginální mykózou

Pokud nás tato nepříjemnost ale přece jen potká, měly bychom navštívit svého gynekologa, který nejprve odebere vzorek k testování a na základě výsledků nastaví adekvátní léčbu. „Přestože jsou některé léky pro léčbu vaginální mykózy volně dostupné v lékárnách, neměly byste léčení začínat bez laboratorního vyšetření. To buď potvrdí, nebo vyvrátí přítomnost bakterie Candida, která nemoc způsobuje,“ doporučuje MUDr. Filip Prusík.

Voda musí ihned ven!

ilustrační snímek

Nejen při potápění a koupání v bazénu, ale i při běžném sprchování bychom měli být obezřetní a vodu nahromaděnou v uších se snažit vždy důkladně vytřepat. Pokud by nám tam totiž zůstala delší dobu, mokrá pokožka ve zvukovodu by se mohla velmi snadno infikovat bakteriemi. Uši nás poté svědí nebo bolí, což může mít hned několik důvodů.

Ve většině případů jde o zánět vnějšího ucha nebo vnějšího zvukovodu. V tom horším to může být zánět středního ucha, který je ale méně častým jevem.

Pokud se tyto příznaky projeví, určitě byste měli vyhledat odborného lékaře. Na našem trhu je také k dostání řada kapek či sprejů, které slouží k usnadnění odtoku ušního mazu. Pořídit si můžete i přípravky zajišťující vysušení zevního zvukovodu po koupeli, plavání a potápění.

I když slunce nesvítí

Ilustrační fotografie

Vše, co potřebujete vědět o správném výběru slunečních brýlí

Sluneční paprsky dokážou lidské oko pořádně potrápit. Pokud se nechráníte slunečními brýlemi (na kterých rozhodně nešetřete a požadujte UV filtr 400), dostavit se může nejen zánět spojivek, ale i mnohem závažnější onemocnění. Dlouhodobé vystavení intenzivnímu slunečnímu záření v některých případech způsobuje šedý zákal a ve výjimečných situacích i poškození sítnice. Může být příčinou vzniku rakoviny kůže očních víček a spojivek.

Brýle s UV filtrem bychom neměli sundávat ani ve chvílích, kdy se slunce schová. „Až osmdesát procent UV záření totiž pronikne i nízkou oblačností, a sluneční paprsky tak mohou škodit očím, i když je zataženo,“ připomíná primářka oční kliniky DuoVize Praha MUDr. Lucie Valešová.