Staré boty i poctivá impregnace. Tak si zaděláváte na mykózu nohou

  0:37aktualizováno  0:37
Bezmála půlka Čechů mívá potíže s kožními a nehtovými mykózami. Svědění však ignorujeme klidně měsíce i roky, píše se v článku z týdeníku 5plus2.
Neuvěřitelných 28 procent lidí otálí s léčbou mykózy několik měsíců i let.

Neuvěřitelných 28 procent lidí otálí s léčbou mykózy několik měsíců i let. | foto: Profimedia.cz

Také vám dělá potíže definitivně se rozloučit se starými ochozenými botami, protože na zahradě – zvláště teď na jaře, ještě mohou dobře posloužit? A naopak každou novou obuv doslova osprchujete impregnačními prostředky? Pak si nejspíš nevědomky zaděláváte na potíže s mykózami.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, událostech a nevšedních akcích v regionech.

Onemocnění, jehož příznaky podle průzkumů pociťuje 43 procent Čechů, paradoxně většina z nich podceňuje a mnohdy i ignoruje. A to klidně i roky.

Neuvěřitelných 28 procent lidí otálí s léčbou mykózy několik měsíců i let. Nejčastěji do doby, kdy se přetrvávající svědění dá sotva vydržet a změny na prstech nohou, a zejména na nehtech, jsou natolik výrazné, že se začnou stydět nosit otevřenou obuv či se ve společnosti zout.

Přitom zdaleka nejde jen o estetický problém a svědění. Neléčené a rozšířené dermatomykózy mohou podle dermatoložky Ivany Kuklové v některých případech působit jako brána vstupu pro nebezpečné infekce. Mykóza také nemusí zůstávat pouze v oblasti nohou a může se rozšířit po celém těle.

„Léčba kožních a nehtových mykóz může být dlouhodobá, zejména pokud s ní začnou pacienti pozdě. Důležité je s ní nepřestávat ihned po vymizení příznaků. Měla by pokračovat alespoň další dva týdny, aby bylo možné předejít jejímu návratu. Jedná se o zdravotní, nikoli pouze kosmetický problém,“ vysvětluje doktorka Kuklová, která je vedoucí Centra pro dermatomykózy Dermatovenerologické kliniky 1. LF UK a VFN.

Svědění a odlupování kůže

Příznaky, které bychom rozhodně neměli ignorovat, jsou nejčastěji svědění, odlupující se kůže, praskliny a tvorba šupin. Problém může předznamenávat i nenápadné odlupování kůže v meziprstí. 

Mimochodem konkrétně mezi třetím a čtvrtým prstem na noze mykózy nejčastěji vznikají a dále se šíří. Proto je v rámci prevence onemocnění důležité důkladně vysušovat meziprstí po sprše před tím, než vklouznete do ponožek.

Plíseň začíná nejčastěji u palce

Zbavit se jí bývá těžké

Obecně je celkem dobře známé, že největší rizika číhají na místech, jako jsou koupaliště nebo šatny a sprchy například v posilovnách. Zkrátka místa, kde běžně chodí velké množství lidí bez bot.

Jen málokoho ovšem napadne, že mykózám může jít naproti i tím, když se rozhodne chránit svou novou obuv před vlhkem impregnací. Je sice pravda, že vlhkost se do dobře naimpregnovaných bot nedostane, ovšem stejně tak se nedostane ani ven, pokud se v obuvi zapotíme. Svým způsobem si tak ze zdravotního hlediska novou obuv hned od začátku dotyčný znehodnotí.

Letité kecky musí pryč

Důležité je také obuv obměňovat, protože opravdu žádné boty – ani ty, které máme sebevíc rádi, nejsou nesmrtelné. Ochozené letité kecky nejsou špatnou vizitkou pouze zvenčí, ale ještě horší službu mohou dělat kvůli svému vnitřku, který bývá často rájem bakterií.

Autor:
Témata: mykóza, Ona-zdraví

Nejčtenější

Nevěra přináší víc bolesti než radosti, říká psychoterapeutka

Nora Vlášková, psychoterapeutka

Vystudovala práva, pracovala i s nejtěžšími zločinci propuštěnými z vězení. Po narození dětí zvolila Nora Vlášková...

Sedm kroků, které musíte udělat, když narazíte na psychoteroristu

Ilustrační snímek

Emocionální zneužívání patří mezi formy psychického násilí, které na obětech nezanechává viditelná zranění, ale na...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Jejich věkový rozdíl je pětapadesát let a chtějí spolu miminko

Alexis Tadlocková a její partner

Alexis Tadlocková (24) a její manžel Charles (79) z Ameriky plánují založení rodiny. Ačkoli nejstaršímu dítěti Charlese...

Menstruace bez vložek a tamponů. Češka nabízí nepropustné kalhotky

Menstruační kalhotky Snuggs

Protože použité menstruační vložky a tampony představují ročně tuny odpadu, rozhodla se Linda Šejdová, že místo běžných...

Další z rubriky

Menstruace jako byznys. Pomůcky pro ženy zažívají nebývalý boom

Ilustrační fotografie

Ačkoli patří do života většiny žen, stále je menstruace tabu. Což je zvláštní paradox ve chvíli, kdy právě menstruační...

Zapomeňte na kávu i pivo a nebojte se přepití. 6 pravidel pro horké dny

Ilustrační snímek

Vysoké venkovní teploty a horečná pracovní aktivita před dovolenou – není divu, že si během dne ani nevzpomenete, že...

Únava, padání vlasů i hubnutí. Poznejte, že vám nefunguje štítná žláza

Štítná žláza (ilustrační fotografie)

Problémy se štítnou žlázou mohou mít dalekosáhlé následky. Ať už jde o neplodnost, hubnutí či naopak tloustnutí a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz