ilustrační fotografie

ilustrační fotografie | foto: Profimedia.cz

Využijte sílu lesních lázní. Prospějete svým kloubům, plicím i mozku

  • 1
Zelené království stromů prospívá našemu tělu i duši. Využijte sílu lesních lázní, právě podzim je ideálním obdobím.

Češi patří k největším milovníkům lesa na světě, výlet do zeleně považujeme za nejlepší relaxaci. V České republice si stále zachováváme tradici letních pobytů na čerstvém vzduchu, kterou dodržovali naši rodiče i prarodiče. Proč nás lesy tolik přitahují a fascinují?

Je to ta zvláštní atmosféra, zelená barva odkazující na dávnou historii lidského rodu, tajuplná divokost, nespoutanost civilizací? Možná je v tom od každého něco…

Patnáct podzimních radostí: zkuste psa, svíčku, čokoládu i lázně

Příjemný pocit pro vaše tělo i duši

Les dokonce dokáže léčit, stačí obyčejná procházka. V Japonsku se tomu říká „shinrin yoku“, v překladu to znamená lesní koupel. Tato terapie je vědecky prozkoumána, dokonce ji tamní lékaři můžou pacientům předepisovat. Jejím cílem je fyzické blaho, zdraví a také duševní rovnováha.

Jaké blahodárné účinky má pobyt pod baldachýnem korun stromů?

Jemné procvičení kloubů

Těm, které trápí bolesti zad a problémy s klouby, umožňuje měkká lesní půda zklidňující a příjemnou procházku.

Zatížení kloubů a páteře je při došlapu odpružené a zároveň se při chůzi v měkkém terénu stimuluje prokrvování svalstva dolních končetin.

Posílení obranyschopnosti

Vzduch v lese je plný fytoncidů, ke kterým patří i terpeny. Rostliny si tvoří tyto látky na ochranu proti původcům nemocí a škůdcům.

Když je při procházce lesem vdechujete, posilují i váš imunitní systém. Mimo jiné v těle zvyšují produkci takzvaných zabijáckých buněk, které můžou úspěšně bojovat i s rakovinou.

Ochrana před infarktem a mrtvicí

Procházka po lese je stejně účinná jako jogging. Velký počet malých kroků při chůzi spotřebuje ve výsledku tolik energie jako běh na stejnou vzdálenost.

Už pouhé 3000 kroků denně (asi 2 kilometry), stačí k tomu, aby se výrazně snížilo riziko vzniku srdečního infarktu a mozkové mrtvice. Cévy se při chůzi rozšiřují a tlak krve klesá, nejlépe právě pod korunami stromů.

Ilustrační fotografie

Čistý a voňavý vzduch do plic

Kořeněná atmosféra vzduchu se směsicí vůní půdy, hub a pryskyřice je tak čistá, že podobnou najdete jen u moře nebo v horách. Lesní vzduch obsahuje o 90 procent nižší podíl částeček prachu než vzduch ve městě, díky tomu se zvyšuje kapacita plic.

A protože listy stále odpařují vodu, panuje v lese až o 5° C nižší teplota než na loukách nebo polích a vlhkost vzduchu je zde velmi vysoká. Toto klima je blahodárné, především pokud vás trápí astma, alergie nebo neurodermitida.

Lázně, víno a sex. Blahodárné účinky wellness znali už staří Římané

Hluboká relaxace v zeleni

Zatímco během obvyklého pracovního dne často strnule upíráte pohled na monitor počítače, v lese může váš zrak kroužit kolem. Oči se tím uvolňují, mozkové buňky se aktivují a množství hormonů štěstí se v těle zvyšuje.

Zelená barva podporuje odbourávání stresu a zlepšuje kvalitu spánku. V lese jste daleko od městského hluku – stačí zajít jen 100 metrů do hloubi lesa a hlasitost zvuků se sníží o 8 decibelů, což odpovídá polovině běžné zvukové kulisy ve městě. A čím méně toho z civilizačního prostředí vidíte a slyšíte, tím snáze se celkově uvolníte.