Každý desátý Čech má poškozené ledviny. Lékař radí, jak problému předejít

  • 1
Tato supervýkonná čistička přefiltruje denně až 1 500 litrů krve a 170 litrů moči. Přesto zhruba deset procent Čechů má ledviny nějakým způsobem poškozené. Jak tomu předejít?
Sklenice s vodou a cistronem

Pijte dost vody

Aby ledviny mohly účinně filtrovat odpadní látky, potřebují vodu. „S množstvím to není třeba přehánět, obecně se uvádí 35 mililitrů vody na kilogram tělesné hmotnosti za den. Samozřejmě ale také záleží na tělesné aktivitě nebo místě, kde se člověk pohybuje. Pokud fyzicky pracuje na slunci, vypotí za hodinu až litr vody a adekvátně tomu musí pít. Totéž však neplatí pro člověka, který sedí celý den v klimatizované kanceláři,“ říká Jiří Orság, nefrolog z Fakultní nemocnice Olomouc.

Sedm mýtů o ledvinách, kterým byste raději neměli věřit

Při nedostatku vody se ledviny musí víc namáhat, aby odpadní látky vyloučily. Moč je pak silně koncentrovaná, což nahrává vzniku močových kamenů.

Ilustrační fotografie

Omezte minerálky

Ruku na srdce, obyčejná voda z kohoutku mnohým z nás moc „nešmakuje“. Lékaři však varují před nahrazováním obyčejné vody minerálkami.

„Slabě mineralizované vody, jako je například ‚mattonka‘, jsou v pořádku, u středně mineralizovaných už více než půl litru denně není vhodné. Vysoce mineralizované vody by pak zdravý člověk neměl pít prakticky vůbec, ty jsou určeny pouze pro léčebné účely. Často obsahují sodík a další ionty, které zatěžují nejen ledviny, ale i kardiovaskulární systém,“ vysvětluje lékař Orság a jedním dechem dodává, že bychom to neměli přehánět ani se solí.

Ilustrační fotografie

Častěji se hýbejte

„Zdravý jídelníček v kombinaci s pravidelným pohybem pomůže předcházet chorobám, které poškozují ledviny nejčastěji, tedy diabetu 2. typu, vysokému krevnímu tlaku a ateroskleróze neboli kornatění tepen. Pozor také na zbytečně velké množství bílkovin ve stravě, i to může při dlouhodobé konzumaci vést k poškození ledvin,“ říká nefrolog Orság.

Když ledviny trpí. Odhalte tři nejčastější nemoci včas

Pravidelný pohyb, kterému se budete věnovat alespoň 3krát týdně, udržuje v kondici nejen svaly, ale i kardiovaskulární systém a napomáhá optimální váze. To je opět důležité jako prevence cukrovky 2. typu.

Lidé, kteří vypijí tři litry vody za den, musejí třikrát častěji na záchod než...

Dejte si raději nealko

Alkohol jako takový ledviny nepoškozuje, při jeho odbourávání však vznikají v těle odpadní látky, které musí tělo vyloučit – jak jinak než opět přes ledviny. Záleží také na množství. Pokud si například dáte několik sklenic piva v krátkém časovém úseku, bude to pro vaše ledviny znamenat obrovskou zátěž.

Pivo navíc obsahuje různé minerály, které přes ledviny musí projít. Jak známo, alkohol také působí diureticky, to znamená, že zvyšuje vylučování tekutin. Jestliže tedy zkonzumujete větší množství piva, můžete si paradoxně způsobit dehydrataci.

Ilustrační snímek

Hlídejte si glykemii

Léčíte se s cukrovkou? Pak byste si měli důsledně hlídat hladinu cukru v krvi. Diabetes 2. typu je totiž jednou z nejčastějších příčin poškození ledvin.

Šest varovných signálů, proč si nechat vyšetřit ledviny

„Dnešní medicína nabízí celou řadu způsobů a prostředků moderní léčby, které diabetickým pacientům chrání ledviny už v počáteční fázi onemocnění. Je velká škoda, když k nám přijdou ve stavu, kdy už jejich ledvinám nemůžeme pomoct,“ podotýká lékař Orság. Jedněmi z moderních léků jsou tzv. glifloziny, které kromě léčby cukrovky chrání právě také ledviny.

Ilustrační snímek

Skoncujte s kouřením

Kouření dlouhodobě ničí cévy včetně těch, které vyživují ledviny, což časem vede k poškození samotného orgánu. Krev kuřáků navíc do ledvin přenáší méně kyslíku, což jim vůbec neprospívá.

„Pokud u pacienta zjistíme, že má sníženou funkci ledvin, kouření je první věc, se kterou mu radíme přestat. Doporučení je to jednoduché, pro pacienty je však často složité se jím řídit, proto není od věci vyhledat odbornou pomoc,“ nabádá nefrolog.

Střeva a zdraví

Opatrně s léky

Mnozí lidé sahají po pilulce, kdykoli je něco píchne. Některé volně prodejné přípravky mohou při nadužívání představovat pro ledviny značné riziko.

„U protizánětlivých léků typu ibuprofen může při dlouhodobém užívání docházet k horšímu prokrvování ledvin, a tím pádem k jejich poškození. Je proto vhodné takové užívání konzultovat s lékařem,“ radí nefrolog Orság.

Zároveň dodává, že jedna až dvě tabletky za měsíc na bolest hlavy však riziko nepředstavují.

Léky na bázi paracetamolu podle něj ledvinám neškodí, reálně však u nich hrozí předávkování a poškození jater.