Léčitelé stále pomáhají lidem

  0:11
Mladý muž před několika lety málem nepřežil nehodu na divoké vodě. S kánoí se tehdy nadlouho potopil pod hladinu. I lékař na břehu ho nejdřív považoval za mrtvého, nakonec muž skončil v nemocnici jako spíš beznadějný případ s navždy poškozeným mozkem, v hlubokém bezvědomí.

Lékaři ze špitálu nedávali rodině žádnou šanci. "Nakonec se z toho dostal a bez následků, a to díky léčbě na dálku," popisuje publicista Jiří Kuchař, jeden z největších znalců české léčitelské scény.

Propíchnutá aura
Mladíka zachránil děčínský léčitel Valdemar Grešík. Právě jeho jméno je nyní zřejmě tím nejzvučnějším na české léčitelské scéně, dá-li se to takto říci.

Chlapce, jehož život visel na vlásku, přitom léčitel nikdy předtím, a dokonce ani v době nehody neviděl - pomohl mu na dálku a lékaři, kteří byli přímo u případu, prý o mladíkově "zmrtvýchvstání" hovořili dokonce jako o zázraku.

Grešík má podobných případů na kontě více: kromě řekněme běžnějších zdravotních potíží také třeba mladého australského autistu, jehož rodiče jej poprosili o pomoc. Grešík ho potíží zbavil, prý tak, že "propíchl" příliš pevnou "slupku" aury kolem chlapce.

Léčitel sám potvrzuje, že lidem skutečně dokáže pomoci, více o tom, jak to dělá, však říci nechce. Ostatně podobně se brání většina léčitelů - vysvětlují, že jde o nepřenosnou zkušenost a o zážitky, které se víceméně nedají popsat někomu, kdo je sám neprožil a nepociťuje.

Léčitele vyhledávají úplně obyčejní lidé, ale i ty největší hvězdy. Léčila se tak například Eva Pilarová, která o tom svém, Jaroslavu Doubravovi, napsala dokonce knihu s názvem Potkala jsem léčitele.

"Přišel usměvavý, od prvního pohledu sympatický mladý muž. A já s údivem konstatovala, že kolem svých schopností nevytváří žádné tajemno. Nebyla v něm nadutost, ale úžasná pokora s nevšedním smyslem pro humor. Na mé otázky odpovídal velice ochotně a hlavně srozumitelně," píše o něm mimo jiné.

Bylinky od léčitele pije Hana Zagorová, k alternativní medicíně inklinuje i manželka Václava Havla Dagmar.

Tři klientely
Co vlastně lidi vede k tomu, že se k léčitelům vydají? Jejich klienty lze rozdělit na tři velké skupiny. Ani zdaleka nejde jen o lidi s nevyléčitelnými chorobami, jak se traduje.

Jsou to většinou lidé, jimž už klasická medicína nedokáže pomoci. Prošli řadou vyšetření a stále nevědí, co jim je, případně svou diagnózu znají, ale lékaři už jim nedávají šanci na uzdravení.

Pak ti, kdo se léčí u klasických lékařů, ale nechtějí jít například na operaci, protože se jim navrhovaný zákrok zdá zbytečný a příliš invazivní. A nakonec lidé, kteří celým svým způsobem života inklinují k alternativám, včetně té v lékařské péči: léčitelé a alternativní medicína jsou pro ně první volbou v případě zdravotních obtíží.

"Jsou to většinou lidé trpící záněty v různých částech těla, chronickými potížemi, které se stále vracejí," říká o svých zákaznících pražská léčitelka Naděžda Nešporová. Ona sama své klienty léčí energií z rukou, původní profesí je přitom učitelka. A dodává: "Trefím se tak v 80 procentech případů."

Lékaři nespolupracují. Zatím...
Publicista Jiří Kuchař před několika lety objel snad všechny tehdy působící známé léčitele. "Nakonec jsem ale nenašel skoro nic, co by je všechny spojovalo. Žádnou společnou víru, filozofii nebo metodu. Snad jen to, že mají jakýsi dar, že ‚vidí' to, co ostatní ne," uvažuje Kuchař.

A zaujala ho ještě jedna věc. "Léčitelé velmi často umírají na infarkt, snad proto, že do své léčby vkládají srdce," uvažuje publicista.

Výzkumu léčitelských schopností se v zemi nikdo nevěnuje, naposledy tak činila Psychoenergetická laboratoř při Vysoké škole chemicko-technologické v Praze, která svou práci skončila již počátkem 90. let.

Oficiální lékařská scéna zachovává vůči té léčitelské i potažmo alternativní chladný odstup - a i když se homeopatická společnost stala na čas součástí odborné lékařské společnosti, už tomu tak zase není.

"Snažila jsem se s lékaři spolupracovat, ale zatím to nejde. Nicméně věřím, že přijde doba, kdy tomu tak bude," říká léčitelka Nešporová. Není přitom pravda, co se často tvrdí, že totiž léčitelé odrazují lidi od lékařů.

"To nedělám. Pokud za mnou přijde někdo s tím, že má před sebou akutní operaci a že na ni nechce jít, tak mu ji nerozmlouvám, protože lékaři se tak nejspíše rozhodli proto, že jinak není možné stav zvrátit," tvrdí Grešík.

Něco jiného by to bylo v případě, kdyby šlo o další zákrok při nějaké dlouhodobé a nikam nevedoucí léčbě. Pak je podle Grešíka asi na místě hledat alternativní cestu.

Nemoc duše
I některým představitelům alternativní medicíny nejde přitom odstup té oficiální na rozum.

"Vždyť alternativní medicína často používá metody, které ta oficiální používala tisíc let, učily se na univerzitě, teprve v posledních desetiletích jim daly farmaceutické firmy jiné léky a objevily se nové přístroje," říká pražský lékař Josef Jonáš, jinak též představitel takzvané celostní medicíny, která na člověka hledí jako na celistvou bytost a jako takového ho i léčí.

Uzdravení přitom není jediným přínosem, který pro lidi léčitelství, případně jiný směr alternativní medicíny, může mít. "Má i další rozměr. Díky léčitelství se totiž člověk začne zajímat i o jiné hodnoty než jen o své materiální tělo. Uvažuje o tom, proč onemocněl, jak to, že ho postihla nějaká nemoc. Jde totiž hlavně o zdraví duše," uzavírá debatu na téma léčitelství léčitel Grešík.

Nejčastěji chodí lidé s dlouhodobými potížemi
Inženýr Valdemar Grešík z Děčína je mezinárodně uznávaným expertem v oboru přírodních látek, bylinkám rozumí jako málokdo. A je také léčitelem. Podle lidí, kterým pomohl, jedním z nejlepších, kteří v zemi žijí.

Vy jen léčíte, nebo také stanovujete diagnózy?

Obojí, léčím i stanovuji diagnózy. Ale ono někdy není ani zapotřebí ji skutečně přesně stanovovat, například u funkčních poruch nebo vegetativních neuróz. Lze působit na celé nemocné tělo.

Živí vás léčitelství? Berete za ně peníze?

Nečiním tak na plný úvazek, chodím normálně do práce. Věnuji se výrobě bylinných čajů, fytoterapii neboli bylinné léčbě. Neříkám, že si peníze nevezmu, když mi je někdo nabídne, ale rozhodně je nepožaduji.

Jak je vlastně možné, že dokážete lidem pomoci?

To se velmi špatně popisuje, já bych odkázal spíše na podrobná vysvětlení ve specializovaných časopisech. Protože jinak podobné informace působí na lidi nepřiměřeně anebo tak, že si rovnou řeknou: tomu už nevěřím.

Kdo k vám chodí nejčastěji?

V naprosté většině lidé, kterým už klasická medicína neumí pomoci. Jsou to lidé chronicky nemocní, mají třeba vleklý ekzém, poruchy imunity, dlouhodobé bolesti hlavy, trávicí obtíže. Jen malé procento lidí jde však rovnou k léčiteli.

Autoři:
  • Nejčtenější

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

5. května 2024

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku...

Beru to jako svůj úkol. Simona Postlerová o synově nemoci i smrti manžela

21. května 2021,  aktualizováno  5.5 15:48

Premium Herečka, žádaná dabérka a žena s podmanivým hlasem Simona Postlerová pocházela z herecké rodiny. Po...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sedmačtyřicetiletá žena se pyšní tělem dvacítky, může za to tanec

1. května 2024  8:40

Alice Hatcherová z Kalifornie mnohé šokuje svou dokonalou postavou, kterou si udržuje i před...

Nenuťte děti do turistiky, takový pohyb jim není přirozený, kárá ortoped rodiče

3. května 2024

Premium Chůze je nejzdravější pohyb pro lidské tělo, říká ortoped Martin Stárek. Běžná turistika podle něj...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Příběh Ireny: Nevlastní dcera k nám jezdí jako do hotelu, nic nedělá

29. dubna 2024

S partnerem jsme se poznali až ve středním věku, kdy jsme za sebou měli oba nepovedená a dávno...

Bolest zad dokáže potrápit. Kdy pomůže fyzioterapeut a kdy masér?

6. května 2024

Za bolestmi zad může stát chvilkové přetížení, akutní blokáda, úraz i vleklé chronické potíže....

Příběh Jindřišky: Manžel je cholerik, na veřejnosti se chová agresivně

6. května 2024

S manželem jsem se seznámila na rockovém koncertě, je hudebník a hodně emocionální člověk. Hrozně...

Politikům se vztahy rozpadají. Nemají čas a jsou sexy, říkají odborníci

6. května 2024

Premium Ztráta soukromí, odcizení od rodiny, na kterou není čas, a afrodiziakum zvané moc. Politikům ve...

Když je mi naprd a hroutí se mi svět, jdu si umýt vlasy, říká „virtuální kadeřnice“

5. května 2024

Premium Více než patnáct let se pohybovala za kadeřnickým pultem a pracovala s vlasy. „Nepamatuji si, že...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Je to šílený, hodnotily firmy práci řemeslníků, kteří opravili střechu

Po zimě se často ukážou mnohé „vady na kráse“ domu, střechy nevyjímaje. Někdy nezbývá nic jiného než kompletní výměna....

Ostrov kanibalů. Stalinistický režim na Sibiři zrealizoval noční můru

Pochytali na moskevských ulicích tisíce lidí, zločince, straníky, dělníky, matky od rodin. Deportovali je na Sibiř....