ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Jak koronavirus zabíjí: obsadí plíce, vznikne zánět a nemůžeme dýchat

  • 131
Podle odborníků se koronavirus šíří překvapivě rychle, a to i v inkubační době, kdy nemusíme mít žádné příznaky. Špatná zpráva je, že jde o zvířecí virus, na který není člověk připraven. Dobrá zpráva je, že kdo prodělá nákazu, má – zdá se – velmi solidní imunitu a ochranu před opakovanou infekcí, vysvětlil epidemiolog.

Potřebujeme léky?

„Většina lidí nebude mít příznaky nemoci žádné a nebude tedy potřebovat žádné léky,“ uvedl epidemiolog Maďar. „Menší část pocítí potíže mírné a pomůže jim stejný režim a léky jako při chřipce. Někteří však mohou  mít průběh těžký, vyžadující hospitalizaci - těm domácí lékárna stačit nebude,“ uvedl.

Koronavirus se do našeho těla dostane hlavně skrze horní dýchací cesty, ale je možné, že proniká i skrz oční sliznici. Bohužel se však ukazuje, že možná nestačí jen ochrana dýchacích cest, protože se nakazili i ti, kdo si je chránili.

„Sexuální přenos zatím potvrzený nebyl. Transfuzí krve by nákaza velmi pravděpodobně reálná byla,“ popsal redakci OnaDnes.cz Rastislav Maďar, epidemiolog a vedoucí Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Lékařské fakulty Ostravské univerzity.

Pro tělo neznámý virus putuje do dolních dýchacích cest, kde se naváže na povrchové receptory buněk, vstoupí do nich, rozmnoží se v nich a uvolní.

Epidemiolog Rastislav Maďar

„Náš imunitní systém na to reaguje velmi komplexním autoimunním procesem, následkem čehož vzniká zánět,“ řekl lékař s tím, že lidé s oslabenou imunitou jsou nejohroženější skupinou – patří k nim především senioři, protože s věkem obranyschopnost organismu přirozeně klesá.

„Virus se zejména v severní Itálii, která je v průměru starší než ostatní italská populace, rozšířil bohužel i ve velmi zranitelné komunitě mezi seniory ve věku nad osmdesát let. Proto má Itálie tolik mrtvých.“

Pokud se koronavirus dostane až do plic, způsobí jejich zánět. „Na rentgenovém snímku pak plicní tkáň zasažená koronavirem vypadá jako z mléčného skla.  Důsledkem je situace, kdy přes postiženou tkáň neprojde kyslík a nenaváže se v krvi na hemoglobin. Tím klesá zásobení tkání a orgánů těla kyslíkem,“ objasnil epidemiolog a dodal, že pacient má horečku, kašel, dušnost a bolesti na hrudi.

Epidemie koronaviru

Pokud funkce plic selhává, nahradí je ventilátor nebo speciální okysličování krve přístrojem.

„Pokud pacient zemře, pak proto, že buňkám chybí kyslík, tím pádem selhávají funkce orgánů nebo náš organismus už nedokáže na uzdě udržet jiné již předtím přítomné nemoci,“ vysvětlil epidemiolog Rastislav Maďar. Ten za specifickou pomoc, která by viry mohla zastavit, považuje antivirotika, která se aktuálně testují.

27. února 2020