Tipy, jak zatočit s kocovinou. Připravte se předem a nezapomínejte na vodu

  • 3
Oslava příchodu nového roku s sebou přináší nejen bujarou zábavu, ale často také problémy s nepříjemnou kocovinou. Poradíme vám, jak pít, abyste se nemuseli probouzet s bolestí hlavy, žaludkem na houpačce a dalšími příznaky kocoviny.
Vždy to začíná skvěle, následky jsou podstatně horší.

Laicky řečeno kocovina je odezva těla na nadměrnou konzumaci alkoholu a jsou s ní spojeny projevy, jako jsou neuhasitelná žízeň, silná bolest hlavy, nepříjemný stav žaludku, slabost, únava, třes či průjem.

„Za stav zvaný kocovina může skutečnost, že játra jednoduše nestíhají přeměnu ethanolu obsaženého v alkoholu a v našem těle zůstává nahromaděn toxický acetaldehyd. S přibývajícím věkem se snižuje nejen rychlost spalování, ale i pokles aktivity jaterních enzymů, proto čím jsme starší, tím hůře se s následky pití vyrovnáváme,“ říká nutriční specialistka Kateřina Šimková ze Zdravého stravování.

Nezapomínejte pít vodu

„Kocovinu může zhoršit dehydratace. Alkohol díky malému objemu tekutin v organismu v něm optimálně nemůže proudit,“ upozorňuje nutriční specialistka.

Zkrátka a dobře, kocovině je lepší předcházet. Následky se „léčí“ hůře. „Dehydratace je typická ztrátou vody i minerálních látek, jako jsou sodík, chloridy a draslík, proto doporučuji prokládat pití alkoholu nealkoholickými nápoji, zejména čistou vodou. Pro rozklad alkoholu jsou důležité dva vitaminy, a to B1 a C. Před očekávaným popíjením alkoholu je dobré si dát dávku těchto vitaminů,“ doplňuje Šimková.

Od klidu ke kocovině: co se děje ve vašem těle, když pijete alkohol

Kvalitní odpočinek je alfa omegou duševní pohody.

Před akcí si odpočiňte

Věděli jste, že stres a únava mohou ovlivnit vstřebávání alkoholu? Je to způsobeno snížením žaludeční motoriky.

Není proto na škodu si před plánovaným popíjením dostatečně odpočinout. I to vás totiž může před nepříjemnou kocovinou ochránit.

Co se děje v těle při kocovině? Odvodnění, pokles cukru i masakr v žaludku

Raději vodku než rum

Kongenery jsou vedlejší látky vznikající při fermentaci alkoholických nápojů a mají tendenci intenzitu kocoviny zhoršovat. Jsou součástí nápojů, jako jsou brandy, whiskey, červené víno či rum. Z tohoto důvodu jsou vhodnější alkoholické nápoje jako gin, vodka, pivo či bílé víno.

Rychlost vstřebávání alkoholu ovlivňuje i teplota vypitého alkoholického nápoje. Studené nápoje se vstřebávají mnohem pomaleji než nápoje, jejichž teplota se pohybuje okolo 18 °C.

Ilustrační snímek

Ráno polévka nebo banánový koktejl

Po prohýřené noci zapracujte na svém jídelníčku. Organismus potřebuje lehce stravitelné sacharidy a minerální látky.

Ideální je vlažná, nepříliš tučná, a tedy lehce stravitelná polévka. Tuk by mohl zatížit játra a to nechceme. Paradoxně tělo prahne po tučnějších jídlech.

Pokud tuk, tak sahejte po zdravějších. Vhodným zdrojem mohou být ke snídani míchaná vejce s avokádem. Pokud to zvládneme, můžeme se napravit i banánovým mléčným koktejlem. Banán je dobrým zdrojem hořčíku, který je při kocovině žádoucí, a mléko zneutralizuje překyselení žaludku.

Pikantní polévka, zázvor nebo banán. Zkuste tyto novoroční vyprošťováky