Zdravotní výhody obyčejné procházky. Zlepší vám náladu i usínání

  • 8
Chůze je ten nejpřirozenější pohyb, jaký znáte. Nemusíte se ho učit ani si kupovat drahé sportovní vybavení. Stačí patnáct minut chůze denně a budete zdravější, krásnější a stále fit.
Výšlap

Procházka (a pravidelná chůze) není vynálezem dnešní doby, kdy spousta z nás nosí krokoměry a jiné měřiče chůze. Oddávali se jí i naši předkové. Třeba takový filozof Immanuel Kant (1724–1804) měl každý den nalinkovaný jako tabulku, nikdy v něm ovšem nesměla chybět pravidelná procházka!

Vyrážel na ni vždy ve stejný čas, za každého počasí (za deště i mrholení) a vždy na stejné místo, kterým byla známá lipová alej. Byl údajně ve svém rozvrhu tak přesný, že si podle něj královecké hospodyňky seřizovaly hodinky! Ozdravný vliv pravidelných procházek se projevil na Kantově věku, protože se dožil na svou dobu neuvěřitelných osmdesáti roků. 

A co takové každodenní čtvrthodinové procházení na čerstvém vzduchu může přinést vám?

Sníží riziko diabetu

Ilustrační snímek

Každodenní špacír v přírodě prospěje duši, ale i tělu. Krásně se při něm protáhnete, ale hlavně omezíte ukládání břišního tuku, který bývá častou příčinou vzniku cukrovky. Vědecké výzkumy prokázaly, že u žen, které se pravidelně procházely, bylo riziko onemocnění menší o celých třicet procent. Nemusíte ani chodit na žádné štreky.

Tip: Spojte třeba procházku s polední pauzou a zajděte si ven pro jídlo. Vynechte autobusy, schody, výtahy. Pár minut chůze vás příjemně osvěží.

Mírní pocity deprese a úzkosti

Ilustrační snímek

Je vám těžko na duši? Jděte na procházku. A pokud možno do parku nebo do místa, kde rostou stromy. Pohled na zeleň má totiž pro lidskou psychiku doslova léčivé účinky. Údajně napomáhá pocitu klidu, harmonie, pohody a vnitřní vyrovnanosti. Například jedna studie z roku 2018 prokázala, že lidé, kteří se chvíli procházeli po bambusovém lese, byli méně úzkostní a depresivní. Ve městech na les ale jen tak nenarazíte.

Tip: Ale to nevadí, zajděte se projít do parku či ulice, kde je víc stromů. Pookřejete!

Zlepšuje kvalitu spánku

Věda obrací. Spaní ve společné ložnici může být zdravější, naznačuje aktuální...

Nemůžete večer usnout? Podvečerní procházka vám v tom pomůže. Chůzí uvolníte svalové napětí a stres, které jste si přinesli z práce. Navíc tento jednotvárný pohyb má podle mnohých podobné účinky jako meditace. Uvolní vás, zklidní a očistí vaši mysl od tíživých myšlenek. A to je opravdu potřeba, stále více lidí dnes trpí nespavostí, protože jsou zatuhlí nebo nemůžou své problémy „vypudit“ z hlavy. 

Tip: Podvečerní procházka nemusí být nikterak náročná. Stačí vyloženě „obejít barák“. Aby se vám v ložnici lépe spalo, pravidelně větrejte a pořiďte si rostliny, které čistí vzduch: dracénu, zelenec nebo aloe vera.

Podporuje stabilitu těla

Ilustrační snímek

Správná rovnováha je hlavně u starších lidí problém. Pravidelná procházka je (kromě klasického cvičení) jednou z možností, jak ji podpořit. Výzkumy prokázaly, že pravidelní chodci jsou osvalenější a mají lepší koordinaci nohou. Tudíž jsou pak méně náchylní k pádům či jiným úrazům. 

Tip: Při chůzi střídejte různé povrchy: rovinu, kopce… Dbejte i na držení těla. Ramena mějte uvolněná, bradu držte rovně (nedívejte se do země), při chůzi pohybujte rukama. Zpevníte tak svaly ramenního pletence.

Další bonusy chůze venku

• Zlepšuje paměť a schopnost reagovat na různé podněty.

• Zvyšuje kreativitu.

• Zpomaluje stárnutí organismu.

• Zlepšuje krevní tlak.

• Podporuje dobré trávení.

• Dodává vám vitamin D.

• Působí sedativně a tlumí bolest.

• Zvyšuje kapacitu plic.