Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie | foto: Profimedia.cz

Jak bojovat s ekzémem v zimě. Kůži chraňte a promazávejte

  • 3
V zimě je pokožka náchylná k problémům víc než v létě. Ekzém se totiž v mrazivém počasí zhoršuje a nošení teplého oblečení může pokožku ještě více dráždit. I proto kůže v tomto období vyžaduje speciální péči. Poradíme vám, jak o ni pečovat.

Suchá a přecitlivělá pokožka je problém, který trápí velkou část populace, obzvlášť v zimním období. Obvykle jde o přechodné potíže, k jejichž řešení stačí kvalitní krém a dostatečný pitný režim.

Horší variantou je atopický ekzém, což je chronické onemocnění, se kterým lidé často musejí žít celý život. Mezi typické projevy patří svrbění, šupinatění či zčervenání kůže, na níž se mohou tvořit prasklinky. Nejčastěji jím trpí děti, v dospělosti se často stav pokožky lepší.

Atopický ekzém a zima

Lidé, kteří trpí atopickým ekzémem, mají suchou kůži bez schopnosti zadržet vodu, takže se na ní tvoří malé trhlinky. Mezi buňkami pokožky se totiž nachází méně ceramidů, což jsou molekuly klíčové pro hydrataci pokožky. Bez ceramidů je pak pokožka suchá a podrážděná. V zimě navíc jejich tvorba v zimě klesá o 30 procent.

Pokožce také neprospívá suchý vzduch v přetopených místnostech a jeho střídání s mrazivým venkovními prostředím.

Kůže jako zrcadlo. Stres se může projevit i ekzémem nebo lupénkou

Ekzém v chladném počasí

Průběh ekzému zhoršuje nejen zimní počasí, ale také nošení chlupatých rukavic, šály i čepice. Důvodem je odírání o postižené místo na pokožce a následné podráždění.

Balzám pro pokožku

Proti svědění jsou účinné bylinné koupele z lopuchu, měsíčku, eukalyptu, pýru, tea tree, kostivalu nebo lichořeřišnice. Koupel by měla trvat přibližně 15 až 30 minut. Po ní je vhodné použít hydratační krém s přísadami lopuchu. Pozor, koupele nesmí být dlouhé, aby spíše neublížily.

Nepřiměřené oblékání v zimních měsících navíc způsobuje přílišné pocení, které pro pokožku s ekzémem rozhodně není vhodné. Kůži může postihnout zarudnutí nebo svědění.

Mazání je základ

Pokud se na kůži vyskytne zánět, může vyvolat pocit svědění a ten zase vede ke škrábání a ztrátě vody z pokožky.

„V zimě je proto vhodnější volit mastnější krémy na pokožku, případně masti nebo balzámy. Zejména ruce si v zimě zasluhují obzvláště důslednou péči. Po každém umytí je důležité je jemně vysušit a následně ošetřit krémem,“ radí bylinkářka Jarmila Podhorná.

Dále je vhodné dbát na péči o obličej, přičemž ideální jsou zejména masti, které neobsahují vodu a jsou určené k péči o pleť v zimním období.