Lupenka
Latinský název nemoci (psoriáza) se odvozuje od slova „psora“, což znamená odlupování nebo škrábání. Kůže se totiž při lupence odlupuje až sedmkrát rychleji než u zdravé pokožky a velmi často urputně svědí. Co tento problém způsobuje, se zatím přesně neví.
Lupenka je považována za autoimunitní onemocnění, při němž dochází k rychlému množení kožních buněk. Bílé krvinky se aktivují, vzniká zánět, kožní buňky se zmnoží, rychle rostou a nedokonale rohovatějí (normální kožní buňka se na povrch kůže dostane asi za 28 dnů, zatímco u lupenky jí to trvá pouhé 4 dny).
K rizikovým faktorům, které mohou nemoc u spustit, patří poranění kůže, záněty dýchacích cest, est, hormonální vlivy a různé vnitřní choroby. Značnou roli hraje i stres, nadměrná konzumace alkoholu, spálení od slunce, suchý vzduch či vystavení nízkým teplotám.
Léčba probíhá pomocí fototerapie (UVB, PUVA) a tabletovou formou. Nejnovější skupinu celkově podávaných léčiv tvoří tzv. biologika či biosimiláry, jež cíleně zasahují do imunitního systému a zablokují informaci, která má za následek spuštění lupenky.