Dovolená: jak se vyhnout potížím

  • 13
Až měsíc může trvat úporný průjem. S tím, jak lidé cestují na stále exotičtější místa, těchto nemocných přibývá. Průjmem zvaným také cestovatelský se v zahraničí na svých výpravách nakazí až čtyřicet procent turistů.

Někdy je nemoc může dokonce ohrozit na životě.

Padesát tisíc
Jen loni trpělo v zemi nějakým průjmovým onemocněním více než padesát tisíc lidí, počet nemocných bude ve skutečnosti ještě mnohem vyšší. Do statistik se totiž dostanou jen ti, kteří se dostali se svou potíží k lékaři, či dokonce do nemocnice.

"Nejčastější je nákaza z potravin, jako jsou vejce, sladkosti nebo maso, zejména drůbeží," upozorňuje lékařka Helena Ambrožová z infekční kliniky pražské nemocnice na Bulovce. Nákazu zlatým stafylokokem vyvolává kontaminovaná potrava s vysokým obsahem bílkovin.

Prevence? Dostatečná hygiena, jídlo a pití jen z bezpečných zdrojů. I tak na ni nelze spoléhat, v lékárničce by proto měly být léky tlumící příznaky průjmových chorob, většina z nich je volně prodejná.

Nejrizikovější oblasti jsou Afrika, Jižní Amerika, Střední východ a jižní Asie. Průjmy hrozí také na jihu a východu Evropy, na severu Asie, v Jižní Africe a v karibské oblasti. Naproti tomu ten, kdo míří do severní Evropy, USA, Kanady, Austrálie a Nového Zélandu, se s nimi nejspíše nesetká.

Trvá váš průjem dokonce déle než měsíc? "Pak to může být chronická potíž a bude mít nejspíše jinou příčinu, než je infekce. Může to být třeba dráždivý tračník, celiakie, nádorové choroby a zánětlivé nemoci střev," varuje lékař Petr Mareček.

Když potíže souvisejí se stresem
A navíc, průjem může souviset i se stresem, pak se o něm dá mluvit dokonce jako o civilizační chorobě - gastroenterologové podle Marečka stále častěji nemohou u svých nemocných najít objektivní příčinu průjmu, protože ten je vyvolán spíše životním stylem a tím, jak se lid honí. Léky pak nezabírají, je třeba změnit právě způsob života.