Chůze, olivový olej nebo sudoku. Předcházejte demenci, dokud je čas

  • 0
Nejčastější příčinou demence bývá Alzheimerova choroba, která narušuje část mozku a způsobuje potíže s pamětí, myšlením nebo úsudkem. Nemoc přichází pozvolna a rychlost, kterou postupuje, se liší případ od případu. Bojovat proti ní ovšem můžete už dávno před prvními příznaky.
senior babička nemoc smutek zapomínání

Počet lidí s demencí stále roste

Podle ADI (Alzheimer’s Disease International) žije na světě více než 44 milionů lidí s demencí. Do roku 2030 se pak tento počet pravděpodobně zvýší na zhruba 76 milionů a odhaduje se, že v roce 2050 bude na naší planetě žít na 135 milionů lidí s demencí.

V rámci Evropy patří Česká republika k zemím spíše s nižším výskytem demence, přesto jí u nás v nějaké formě trpí více než 150 tisíc lidí. Je to ovšem pouze přibližný počet, protože ne všechny případy tohoto onemocnění jsou diagnostikovány. Více postihuje demence ženy, které tvoří přibližně dvě třetiny nemocných.

Ilustrační snímek

Alzheimerova choroba je zřídkakdy dědičná

Pouze u procenta případů dochází k tomu, že člověk zdědí od jednoho ze svých rodičů genetickou výbavu způsobující tuto nemoc. Alzheimerova choroba se pak u těchto osob rozvine mezi 35. a 60. rokem.

Většina případů Alzheimerovy nemoci ovšem není daná geneticky a postihuje pacienty ve vyšším věku, tedy zpravidla nad 65 let. Aktuální studie pak konstatují, že pravděpodobněji Alzheimerovou chorobou onemocní lidé, u jejichž matky byla tato nemoc v minulosti diagnostikována.

(Ilustrační foto)

Není to jen o zapomínání

Obvykle si Alzheimerovu chorobu nebo demenci spojujeme s tím, že daný člověk zapomíná a je roztržitý. Ale projevy nemoci jsou také jiného rázu. Mohou se dostavit problémy s řečí a vyjadřováním, dezorientace v čase nebo místě či zhoršující se úsudek. Lidé s demencí tak mohou například docela pustit z hlavy, že mají na starosti dítě, nebo se třeba nevhodně obléknou, ale nejsou si toho vědomi.

Na stránkách České alzheimerovské společnosti www.alzheimer.cz najdete nejen všechny praktické informace týkající se péče o lidi s demencí, ale nově také 20 videospotů, které pomáhají hledat odpovědi na nejčastější otázky týkající se tohoto onemocnění.

Mohou se objevit také problémy s abstraktním myšlením. I tak jednoduchý úkol, jakým je třeba placení složenek na poště nebo vyzvedávání peněz z bankomatu, se může najednou stát neřešitelným. Nápadné jsou také změny v chování, pokles aktivity nebo nečekané výkyvy nálad od pláče po nenadálý výbuch vzteku.

Alzheimerova choroba stojí za 50 – 60 % případů demence. Včasná diagnóza je přitom velmi důležitá, protože je možné nasadit správnou medikaci, která může zpomalit průběh choroby.

Ilustrační snímek

Demenci se dá předcházet

Bylo zjištěno, že kouření, vysoký krevní tlak a cholesterol, cukrovka nebo obezita mají nejen negativní vliv na cévy, srdce a mozek, ale také zvyšují riziko demence. Přitom existují nepříliš náročné změny životního stylu, které mohou tato rizika do budoucnosti účinně odvrátit.

„Důležité je zůstat stále fyzicky aktivní. Nemusí to být žádná složitá aktivita v posilovně, ale stačí docela obyčejná chůze. Když je vykonávaná pravidelně, ideálně denně, třicet minut v kuse, tak je to velký přínos pro zdraví,“ doporučuje Markéta Šplíchalová, konzultantka České alzheimerovské společnosti. „Nebo to může být plavání, jízda na kole, tanec.“

Velmi prospěšné jsou také společenské kontakty s přáteli, rodinou nebo třeba v rámci oblíbeného hobby, které stimulují mozek a pomáhají tak snižovat riziko demence nebo také depresí.

Vynikající jsou i duševní aktivity, které procvičují mozkové závity, ať už je to luštění křížovek či sudoku, trénování paměti, učení se cizímu jazyku, nebo novým dovednostem

Spotřeba a oblíbenost olivových olejů u nás strmě stoupá. Ilustrační foto.

Jídlo má kouzelnou moc

Možná si to ani neuvědomujete, ale to, co jíte, může zásadně ovlivnit nejen stav vašeho těla, ale také mozku. „Existuje celá řada věcí, které můžeme udělat pro své zdraví a tím snížit riziko rozvoje onemocnění demence,“ vysvětluje Markéta Šplíchalová.

„Patří sem třeba zdravá životospráva, strava bohatá na ovoce zeleninu a také třeba zdraví prospěšné tuky obsahující nenasycené mastné kyseliny, jako je olivový olej nebo ryby, nejlépe mořské. Obecně se doporučuje tzv. středomořská strava.“

Naopak zcela vyhnout byste se měli konzervovaným nebo průmyslově vyráběným potravinám, příliš tučnému nebo sladkému jídlu.