Sedm věcí, které nakopnou vaše tělo i mysl

  • 0
Také si poslední dobou připadáte vyčerpaní a necítíte se dobře? Máme pro vás několik tipů, které vám mohou pomoct získat životní sílu. Některé z nich působí okamžitě, jiné vyžadují dlouhodobé cílené úsilí, ale o to užitečnější bývají.
Ilustrační fotografie

1. Masáže

Vyjít si na masáž je pro většinu lidí osvěžující zážitek sám o sobě, mohou si totiž užít pozornost maséra a „načerpat“ energii z jeho dovedností. Pro sofistikovanější povzbuzení je pak možné volit z různých speciálních masáží zaměřených na povzbuzení unaveného organismu. Velmi známou se v poslední době stává masáž lávovými kameny, které se nahřívají a přikládají na ta místa těla, v nichž je potřeba rozproudit energii.

V nabídce masáží, které čistí a oživují tělo, najdeme i procedury s medem, čokoládou nebo speciálními ájurvédskými oleji, doplněné o směs orientálních bylin s jogurtem a mletou rýží.

Ilustrační fotografie

2. Aromaterapie

Osvědčeným nástrojem k povzbuzení životní síly je použití vonných bylinných směsí. Aromatické oleje se mohou použít k masáži, silice přidané do olejové lampy mohou proměnit vaši ložnici v regenerační místnost a koupelová sůl zase z obyčejné vany udělá relaxační lázeň.

Na povzbuzení můžete použít například citrusy, mátu, levanduli nebo květinové směsi, chuť na sex povzbudí vanilka nebo těžší orientální vůně. K lepší náladě vám pomohou svěží mořské nebo ovocné vůně. Podrobnosti o účinku aromaterapeutického přípravku se také dočtete na jeho etiketě.

Ilustrační snímek

3. Očistné kúry

I když člověk průběh svého trávicího procesu nevnímá, zpracování těžkých jídel a především masa jeho tělu leckdy odčerpá podstatnou část energie. Proto není od věci čas od času tělo očistit, doporučuje se to především na jaře. Asi nejnáročnější možností, jak trávicímu traktu ulevit, je po celý den nejíst – od večera dne předcházejícího do rána dne následujícího pouze pít vodu a tím dát střevům čas si „odpočinout“.

Méně náročné očistné kúry budou vyhovovat těm, kdo holdují ovoci (jíst po tři dny jen jablka, vždy asi jeden a půl kilogramu, a doplnit dvěma litry tekutin) nebo bylinným čajům (pít po tři neděle denně aspoň půllitr kopřivového čaje, k tomu vždy jeden den koupel rukou, druhý den koupel nohou a jednou týdně všechny procedury vynechat). Pokud dáváte přednost „pilulkám“, ptejte se po přípravku z juky a návodu na jeho použití.

Ilustrační fotografie

4. Spánek

Asi nejlevnějším způsobem občerstvení těla i ducha je dostatečný spánek. I když si mnozí lidé myslí, že právě oni nemusí spát oněch optimálních osm hodin, mýlí se. Ti, kdo dlouhodobě spí méně než doporučovaných osm (minimum je šest) hodin denně, mají oslabenou imunitu a jsou náchylnější k chorobám včetně rakoviny.

Zdravému spánku prospějete, pokud budete mít v ložnici tmu, ticho a vyčištěný a vlhký vzduch. Dobrému usnutí pomůžete večerním šálkem heřmánkového, meduňkového nebo mučenkového čaje a zdravou večeří: po celozrnném pečivu a jablku se vyspíte líp než po knedlíku se smetanovou omáčkou. Hůře se spí kuřákům a pijákům kávy, černých čajů a alkoholu.

Ilustrační snímek

5. Vitaminy a bylinky

„Nakopnout“ tělesné funkce obvykle není možné bez důležitých živin. Základem je pochopitelně zdravý jídelníček obsahující málo tuku, masa a sladkostí, bohatý naopak na zeleninu, ovoce a celozrnné pečivo.

Kromě toho mohou vitalitě napomoci i přípravky obsahující ženšen, guaranu, leuzeu (maralí kořen) nebo koenzym Q10.

Ilustrační fotografie

6. Cvičení

Pokud si s vitalitou spojujeme určitou čipernost, je jasné, že s kily navíc je náročnější být vitální. Proto lékaři doporučují zhubnout. O metodách se není třeba rozepisovat: zdravá strava, pohyb, pohyb a pohyb.

Kromě cvičení na kondičku se ale můžete věnovat i speciálním povzbuzujícím cvikům. Z nich je možné jmenovat některá jogínská cvičení, populárních Pět Tibeťanů – pět jednoduchých cviků, které je třeba provozovat každý den – nebo podobné čínské cvičení čchi-kung.

Ilustrační fotografie

7. Psychika

Pokud vám vitalitu odsává dlouhodobé psychické vypětí, žádná pilulka ani cvičení to nevyřeší.

Pokud ale víte, že vás některý přítel využívá, aniž by vám vynaloženou energii oplatil, nebo jestliže cítíte, že se v práci trápíte a lepší už to nebude – pak byste měli najít odvahu říct dost. V permanentním stresu totiž životní síla mizí.

Článek vyšel v březnovém vydání časopisu Zdraví.