Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Čínské houby mohou posílit imunitu i pomoci při ekzému, říká lékař

  • 11
Pohledem starých Číňanů si za drtivou většinu zdravotních potíží můžeme sami. „Čínská medicína tvrdí, že jejich příčinou je ze 70 procent psychika, z 20 procent špatné stravování a jen z 10 procent jiné příčiny,“ říká v článku o jarním restartu imunity pro páteční magazín Rodina DNES lékař Milan Schirlo.

V čem se liší západní a čínská medicína?
Západní medicína řeší často pouze symptomy nemoci. Oproti tomu čínská se pokouší najít její příčinu, od níž teprve se příznaky odvíjejí. Jde komplexní cestou diagnostiky, terapie, dietetiky, zaobírá se celým životním stylem člověka. Nezaměřuje se na potlačení příznaků pro chvilkovou úlevu, snaží se pacienta vyléčit trvale odstraněním příčiny. Čínská medicína bývá efektivnější u chronických problémů, naopak západní je jednoznačně lepší při akutních, život ohrožujících stavech.

Čtěte v magazínu Rodina DNES

Velké téma o jarním restartu imunity z pohledu čínské i západní medicíny najdete v pátek 16. března v magazínu MF DNES Rodina DNES.

Titulka Rodina DNES č. 11

Jako terapeut využíváte medicinální houby. Co jsou zač?
Medicinální houby jsou velmi zvláštní součástí čínské medicíny. Zatímco bylinky se běžně používají v kombinacích, v bylinných odvarech, houby většinou samostatně. Jejich doménou jsou imunitní problémy, civilizační a onkologická onemocnění. Zajímavé je, že imunitu dokážou nejen posílit, pokud je oslabená, ale i regulovat, když reaguje nepřiměřeně. Toho se využívá třeba u alergií či atopických ekzémů, ostatně účinky jsou známé z praxe čínských i západních lékařů, ale i z řady studií.

Souvisí stav imunity s psychikou?
Čínská medicína v zásadě nevidí rozdíl mezi problémy psychickými a fyzickými. Různé potíže mohou mít stejnou příčinu a také stejnou léčbu. Ale pochopitelně psychické rozpoložení má vliv i na naši imunitu. Když to velmi zjednoduším, tak extrém v čemkoli je problém. Extrémní nebo potlačované emoce se nakonec vždy změní v horko a to se může projevit třeba na kůži jako ekzém. Ale těch scénářů může být nespočet. Faktem je, že každá nemoc nám ubírá energii a organismus se pak hůř a hůř brání. Vezměte si takovou chemoterapii, přestože je často nezbytná, obranyschopnost organismu zcela zdevastuje.

Hodí se houby i pro posílení imunity malých dětí?
Tento problém řeším velmi často. Pokud jde o houby, většinou doporučuji kombinaci reishi, cordycepsu, agaricu a shiitake. Zabírá prakticky vždy a u dětí celkem rychle. Nicméně rodiče by si měli obzvlášť u dětí uvědomit, že výrazný vliv na imunitu mají nevhodné stravovací návyky. Je potřeba, aby děti jedly pravidelně. Vedle toho obvykle radím vynechat mléčné a sladké produkty, někdy i pšenici. Je důležité jíst kvalitní stravu, vynechat různá aditiva, éčka, barviva, konzervanty a podobně.