Za nočním skřípáním zubů je často stres.

Za nočním skřípáním zubů je často stres. | foto: Getty Images

Bruxismus byste měli řešit včas. Ničí zuby a způsobuje i bolesti hlavy

  • 0
Skřípání zubů bývá stejně nepříjemné jako chrápání. Na rozdíl od něj jím však není postiženo pouze okolí, co zvuky poslouchá, ale i samotný skřípající, který si poškozuje zubní sklovinu. Naštěstí existují způsoby, jak se problému zbavit.

Postižený sedmispáč o skřípání, jemuž se odborně říká bruxismus, nemá ani ponětí, stejně jako chrápající o tom, že chrápe, probíhá totiž nevědomě. Vyvolávají ho napětí a stres, úzkosti nebo špatná protéza.

Co ho způsobuje

Na vině ovšem mohou být i křivě rostlé či chybějící zuby, nerovný skus, popřípadě jiný tlak na čelistní klouby. Ty se nacházejí pod středy uší a spojují dolní čelist se spánkovou kostí lebky.

Hlavní pohyby kloubů směřují nahoru a dolů, čímž umožňují otevírání a zavírání úst stejně jako pohyby do stran například při žvýkání. Je-li v těchto kloubech zvýšené napětí, dochází ke stahování čelistních svalů. Zuby pak nevhodně tlačí proti sobě. A to není dobře.

V čem spočívá riziko

Z občasného nočního zaskřípání si nemusíte dělat těžkou hlavu. Jiné to je, když k němu dochází opakovaně. Pravidelný bruxismus způsobuje nejen zmíněné opotřebovávání skloviny, ale i poruchy čelistního kloubu, bolesti hlavy, uší nebo dutin.

A protože se často jedná o poměrně hlasitou záležitost, trpí i partneři skřípajících, kteří s nimi sdílejí lože.

Jak bruxismus odhalit

Pokud žijete s partnerem, zřejmě vás na skřípání upozorní právě on. Problém nastává, když není nikdo, kdo by vám o něm řekl.

Kousání nehtů či skřípání zuby. Jsou vaše zlozvyky opravdu neškodné?

Existuje ale jednoduchý ukazatel. Zbystřit bude namístě v případě, když máte po probuzení bolavou čelist, citlivé dásně či zuby.

Při podezření na bruxismus je vhodné nainstalovat si na mobilní telefon aplikaci, která během spánku monitoruje veškeré zvuky, ta vaše skřípání zaznamená.

Co vám může pomoci

Jóga a meditace
V první řadě byste měli najít příčinu svých potíží. Stojí-li za nimi dlouhodobý pocit stresu a napětí, začněte pracovat se svou psychikou. S uvolněním pomáhá třeba meditace a jóga. Nadměrné svalové napětí v oblasti obličeje a čelisti dokáže uvolnit i autogenní trénink.

Kofein a alkohol
Před spaním se vyhněte kofeinovým nápojům, ale také čokoládě a alkoholu, mají tendenci intenzitu skřípání zesilovat.

Tužky a žvýkačky
Okusujete během dne tužku? Tak s tím přestaňte. Stejně jako se žvýkáním žvýkaček a zatínáním zubů během usilovného soustředění.

Zubní dlahy
Pokud je bruxismus velmi intenzivní, může vám stomatolog naordinovat speciální chrániče na zuby, tzv. zubní dlahy. Ne každý je ovšem dobře snáší.

Botulotoxin
Pomoc nabízejí také svalové relaxanty, mezi něž patří i botulotoxinové injekce, aplikované přímo do žvýkacích svalů. Ty se poté uvolní, čímž se skřípání zubů může výrazně snížit.