Pozor, alergeny útočí. Tipy, jak zmírnit následky pylové sezony

  • 0
Pro většinu z nás je jaro nejkrásnější částí roku, přesto existují ti, co během této doby doslova trpí. Alergikům nastává pomyslné peklo v podobě dnů provázených nepříjemnými zdravotními komplikacemi. Vyléčit alergii nelze, nicméně víme, jak si můžete tuto dobu ulehčit.
V případě alergiků v domácnosti je potřeba důkladně a pravidelně uklízet, jen...

Čistota, půl zdraví

Zamezit vlivu alergenů zcela nelze, nicméně je potřeba „škodiče” eliminovat. A to nejen v domácím prostředí jako takovém, ale i venku, pokud máte zahradu či balkon. 

V případě, že vás trápí silná alergie, buďte při úklidu skutečně důslední. Z jednotlivých místností vyndejte vše, co je možné, utřete prach, vyluxujte, vytřete. Nezapomínejte pravidelně sprchovat květiny, otírat zdobné kousky jako jsou sošky, vázy, obrázky, otřít okna, vyklepat matrace atd. Zde se usazuje také mnoho alergenů a roztočů.

Alergie

Podřiďte se situaci

U téma domácnost alergika ještě zůstaneme. Jelikož doma trávíme v poslední době nejvíce času, je nutností odstranit všechny lapače nečistot, zvláště pak v ložnici. Ano, mít „holobydlení” není atraktivní, přesto, co nejméně věcí na nichž prach ulpívá vlastníte, tím lépe se vám bude dýchat. 

Jestli by vám naopak nemělo něco chybět, je to čistička vzduchu. Moderní vychytávky snadno propojíte skrze aplikaci chytrého telefonu, kde navíc můžete kontrolovat intenzitu alergenu ve vašem okolí.

Že se doposud alergie na zvířata neprojevila? Přesto hrozí riziko jejího...

Buďte o krok napřed

Zatoužila vaše rodina po domácím mazlíčkovi? Trpíte dlouhodobou samotou, takže uvažujete po společnosti chlupatého přítele? Určitě vám zvíře vylepší dny, navrátí úsměv do tváře, nicméně, než zajedete do útulku, koupíte psa z chovné stanice, přesvědčte se, že vás netrápí doposud nepoznaná alergie. 

Nemusíte ihned navštěvovat lékaře, podstupovat testy, postačí, když strávíte s miláčkem někoho z okolí pár hodin v uzavřeném prostoru. Budete se s ním mazlit. Právě zdravotní důvody jsou bohužel častým argumentem, proč někteří se zvířat zříkají, případně, což je čin zvláště smutný a nízký, nebohou duši uvážou někde v lese. Dříve přemýšlejte, než začnete jednat.

alergie, ilustrace

Chybná domněnka

Ačkoliv by jeden řekl, že nejhůře se bude alergikům žít na venkově, kde kvetoucí příroda způsobuje nepříjemnosti v podobě červených očí, kašle a rýmy, jde o mylný úsudek. 

Znečištěné ovzduší městských aglomerací má na zdravotní stav mnohdy ještě horší vliv. Zplodiny z automobilů narušují povrch pylových zrn a z nich se pak snadno uvolní bílkoviny, jež jsou silnými alergeny. 

Částečnou ochranu proti přímému působení polétavého pylu mohou představovat brýle, ať už dioptrické nebo sluneční. 

Na webovém portálu Státního zdravotního ústavu naleznete řadu důležitých informací, které vám v době pylové sezony mohou pomoci.

„Při příchodu domů je vhodné oči důkladně propláchnout, ale ideální je osprchovat se celý a nejlépe i vyměnit oblečení. Pokud jezdíte autem, neměli byste šetřit na kvalitních pylových filtrech a jejich časté údržbě,“ radí lékařka Lucie Valešová, primářka Oční kliniky NeoVize Praha. 

V kritickém období si každý den myjte vlasy, na nichž pyl ulpívá, perte častěji i své oděvy.

Nespoléhejte na vlastní diagnózu a léčbu, kterou si sami určíte. Vystavujete se...

Nespoléhejte na „samoléčbu“

Pokud vás začnou obtěžovat projevy alergie, neváhejte vyhledat alergologa. Díky laboratornímu vyšetření z krve odborník zjistí, na co přesně je pacient alergický. 

Existuje celá řada vlivů na rozvoj alergie. Velký podíl si nese genetika, ovšem k dalším faktorům patří také časté užívání antibiotik, znečištěné ovzduší, stres, přílišný důraz na osobní hygienu... 

Specialista vám navíc předepíše léky, které v boji proti pylové alergii pomohou. Antihistaminika tlumí alergickou reakci a umožní vám eliminovat příznaky alergie. Druhou možností je imunoterapie, tedy postupné podávání alergenu, díky kterému si na látku tělo zvyká a vytvoří si toleranci. To však může trvat až pět let. 

Dlouhodobě neléčená alergie naopak může vést k vážným komplikacím, například v případě zraku může alergický zánět postihnout i rohovku.

Ač jsou respirátory dnes povinností, alergikům mohou připravit perné chvilky.

Respirátor a jeho stinná stránka

Více než 40 % evropské populace trpí podle statistik nějakým druhem alergie. Nejčastějšími alergeny jsou kromě potravin prach, členovci, roztoči, plísně a zvířata. V současné době alergikům ztěžuje život i covidová situace, kdy astmatikům přitěžuje v jejich obstrukčních dýchacích problémech nošení ochranných pomůcek nebo obtíže po prodělaném onemocnění. 

Lidem s kožními problémy kromě roušek v obličejové části vadí také častá desinfekce rukou.

„Alergikům a astmatikům často přináší zvýšené obtíže nošení respirátorů, které jim ještě více komplikují dýchání. Obecně lze doporučit, aby používali spíše nanoroušky, které jsou díky své struktuře několika vrstev tkaniny a nanovrstvy mnohem prodyšnější při zachování nejpřísnějších hygienických norem,“ vysvětluje Tomáš Mertlík, ředitel Batist Medical.

Komerční sdělení
Výhra v soutěžním kvízu měsíce

Duben je na Zdraví iDNES.cz zasvěcený tématu Alergie. V soutěžním kvízu, který Téma měsíce už pravidelně provází, může pět čtenářů, kteří odpoví na všechny otázky správně, vyhrát produkty firmy Dr.Nek. Tři vylosovaní čtenáři získají masážní olej a dvojice výherců bylinný čaj detox. Kvíz se objeví na webu v úterý 20. dubna, výherce budeme znát o týden později.

Dr.Nek masážní olej Aloe Vera a Dr.Nek bylinný čaj Detox

Dr.Nek masážní olej Aloe Vera

Mezi projevy alergie bývá řazen i atopický exém. Od nepříjemných příznaků vám může pomoci promazávání pokožky.

Výhody masážního oleje s extraktem aloe vera:

  • blahodárný vliv na pokožku, zklidňuje její podráždění
  • zmírňuje svědění, pálení, otoky, bolesti
  • usnadňuje a urychluje hojení ran a popálenin
  • zrychluje regeneraci organismu
  • snižuje hladinu krevního cholesterolu a cukru

Dr.Nek bylinný čaj Detox

Čaj je vhodný pro celkovou detoxikaci organismu a udržuje správnou hladinu kyselosti žaludku.

Smetanka podporuje funkci trávicího traktu, pomáhá udržovat normální fyziologickou kyselost v žaludku. Kopřiva podporuje přirozené purifikační funkce, usnadňuje odstraňování toxinů z těla. Heřmánek zklidňuje trávicí systém, pomáhá při nadýmání. Zázvor podporuje trávení, pomáhá udržovat normální hladinu krevního cukru, příznivě ovlivňuje žaludeční funkci v časném těhotenství. Ostropestřec pomáhá udržovat játra v normálním stavu, přispívá k jejich ochraně. Podporuje detoxikační funkci jater, trávení a pročišťování organismu. Lopuch a řebříček působí blahodárně na trávicí trakt, řebříček pomáhá udržovat normální hladinu cholesterolu v krvi.