Diskuze

Sociální sítě dětem zakázat nejde, ale mluvte o nich, říká expertka

Dnešní děti vyrůstají s mobilem v ruce. Podle bezpečnostní expertky společnosti Avast Julie Szymańské je nejdůležitější s nimi mluvit a nastavit velmi konkrétní pravidla pro online život. O nástrahách na sítí mluví i v rámci projektu Buď safe online, který spoluvytváří s bývalým youtuberem Jirkou Králem.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
PP

Ja bych jen doplnil par informaci k bezpecnosti hesel: predpokladam, ze se stale siri ten nesmyslny standard, ze hesla musi obsahovat specialni znaky, velke a male pismena, cisla atd.

Bohuzel to vzniklo v minulem stoleti, kdy byla delka hesla omezena a casto bylo mozne vyzkouset ruzne kombinace v rozumnem case a zjistit tak heslo.

Dneska je to naopak nesmysl, heslo poskladane z ruznych (specialnich) znaku sice muze byt samo o sobe silne, problem je, ze se takova hesla spatne pamatuji. Takze to vede k tomu, ze to lidi pisi na papir, ktery si nalepi na monitor, nebo to maji nekde v souboru v PC a nebo to same heslo pouzivaji v ruznych sluzbach (staci aby unikla databaze jedne sluzby a je prusvih, protoze v te databazi je casto email, ktery pouzivate pri prihlaseni do ruznych sluzeb a s ukradenymi databazemi se na internetu obchoduje ...).

Takze doporucuji:

1. pouzivat vetu jako heslo napr. "NemamRadIdnes", vhodne zvolena veta pujde dost tezko uhadnout, snadno se pamatuje, utok hrubou silou (zkouseni kombinaci) je prakticky nemozny u takto dlouheho hesla a slovnikove utoky / rainbow table budou take neucinne pokud je to veta nebo spojeni vice slov

2. pouzivat unikatni heslo, zejmena u kritickych sluzeb jako je email, bankovnictvi apod.

3. heslo nikam nepsat a nikomu nerikat

4. pri prihlasovani do kritickych sluzeb vzdy zkontrolovat, ze pouzivate https (pokud pouzivate http tak jde heslo na server v nesifrovane podobe) a ze se pouziva validni certifikat

0 0
možnosti
Foto

Sociální sítě dětem nelze zakázat obecně, ale o to účinnější je zakázat jim je dočasně. Trest domácího vězení dneska nemá žádný význam, zato "mobilní nebo datová dieta" funguje výborně.:-)

Z mého vlastního výzkumu - znám spoustu dětí, které používaly Musical.ly. Neznám žádné, které by používalo "Ťik Ťok". Nějak je to přestalo bavit.

Podobné je to s Facebookem. Založil jsem tam oddílové stránky, že tam budu dávat informace o trénincích, závodech atd., protože tam všichni mají účet. Moc si toho nevšímají. Musím je konkrétně oslovit přes Messenger.

Reagují na Instagram, ale ten zas není moc na konverzaci, jen se tam "lajkují" fotky. To je ale taky záhy přejde, protože Instagram prý přestane zveřejňovat lajky, čímž ztratí pro děti ten základní smysl.

0 0
možnosti