Opruzení

  17:18aktualizováno  17:18
Problémy s hemoroidy jsou někdy v počátku zaměňovány za potíže s opruzením, lidově řečeno vlkem. Lékaři tomu říkají intertrigo.

Opruzení se velmi často týká i cyklistů. | foto: Profimedia.cz

To vzniká nejčastěji při dlouhém cestování nebo sezení. Trpí jím častěji otylé a silně se potící osoby a také třeba cyklisti.

Opruzený zadeček u dětí

Co zabírá na opruzeniny u miminka?

Postihuje místa, kde dochází k trvalému tření kůže navzájem (v okolí stehen a třísel, pod prsy a podobně). Problémy vznikají i v oblasti konečníku, ty postihují i štíhlé lidi. Projevují se zarudnutím a svěděním.

Zapaření způsobené například i nevhodným oblečením narušuje rovnováhu mezi plísněmi a bakteriemi na kůži. Problémy velice často paradoxně souvisí s častým mytím. Proto jsou také obvyklejší u sportovců, kteří se musí častěji sprchovat kvůli pocení. Rizikové je také plavání. Opakovaným mytím se totiž porušuje kyselý kožní plášť, který tvoří přirozenou obranu, a kůže je pak náchylnější ke vzniku ekzémů i intertriga.

Každé mýdlo odkyselí kožní povrch a rozruší přirozenou bariéru. Proto je užitečné používání mycích přípravků s neutrálním pH. Někdy je možné se bez mýdla obejít zcela.

Mějte po ruce kapesníčky
Pokud už k zanícení kůže dojde, pak je namístě používání speciálních hygienických kapesníčků, které jsou v prodeji v lékárnách, dobré je mít je vždy po ruce. Zvláště pokud víte, že se ocitnete v rizikové situaci, v které se vám potíže obvykle nevyhnou. Kapesníčky, které se prodávají v balení po pěti, jsou napuštěny antimykotickým (protiplísňovým) a antibakteriálním roztokem a doplněny například výtažkem z heřmánku pro zklidnění pokožky. Je vhodné je pravidelně používat i jako prevenci.

Není dobré mazat místa první mastí, po které sáhnete, odborníci ani nedoporučují různé zásypy, protože vytvářejí hrudky a ty mohou po zvlhnutí působit dráždivě.

Pokud se potíže rozšíří, je dobré se poradit v lékárně a použít například některé preparáty proti plísním. První volbou může být například Canesten krém, který působí proti plísním. Vhodné jsou i různé roztoky s podobným účinkem.
Pokud jsou problémy opravdu akutní a velice vás obtěžují, pak si udělejte roztok z hypermanganu a vykoupejte si v něm postižené partie. Stejně tak můžete použít heřmánek.

Pořiďte si Canesten krém za 120 Kč na lekarna.idnes.cz.

Pomáhá i výběr prádla
Potížím pomáhá předejít také vhodné prádlo. Pro muže jsou například vhodnější trenýrky než slipy.

Prádlo by mělo být bavlněné nebo ze speciálních materiálů, které přímo odvádějí vlhkost z těla, na trhu jich je v současné době několik druhů.

Autoři:

Nejčtenější

Falešná lékařka prováděla plastické operace a zohyzdila několik lidí

Falešná lékařka Alyona Verdyová operovala desítky lidí.

Alyona Verdyová se vydávala za lékařku a operovala desítky lidí, aniž by vystudovala lékařskou školu. Pacienty...

Když se mu bráním, jsem dolámaná. Ve Výměně manželek tekly slzy

Kristýna se synem Markem a její přítel Pavel žijí v Liberci.

„Přijedeme domů, sbalím si věci a odcházím. S herečkou nebudu,“ končil tentokrát televizní Výměnu manželek Pavel (30)....

Alkoholička ležela měsíc ve výkalech, teď čeká dítě a pomáhá závislým

Jessica Landonová

Devětatřicetiletá Jessica Landonová čeká svého prvního potomka a prožívá nejkrásnější životní období. Před pár lety...

Příběh Marka: S milenkou čekám dítě, ale chci zůstat s rodinou

Ilustrační snímek

Můj mimomanželský vztah nezůstal bez následků, milenka otěhotněla. I když ji mám rád a o dítě se chci postarat, nemohu...

Nebrala antikoncepci, aby neztloustla, tak se v sedmnácti stala matkou

„Martinka nechtěla brát antikoncepci, aby nebyla tlustá, tak čekáme miminko,“...

V dalším pokračování Malých lásek jste tentokrát mohli vidět nejen nejmladší rodičku celé série, teprve sedmnáctiletou...

Další z rubriky

Aneuryzma

Srdce - orgán

Aneuryzma neboli výduť je obecně lokální vydutí stěny nějakého dutého orgánu. Nejběžnější bývá aneuryzma tepenné a...

Atopický ekzém

Krém, kosmetika

Atopický ekzém je kožní zánět většinou alergického původu. Jedná se tedy o projev přehnané reakce organismu na dráždivý...

Downův syndrom

Těhotenství, těhotná žena - ilustrační foto

Downův syndrom je genetická porucha 21. chromozomu, kdy se místo dvou chromozomů vytvoří chromozomy tři. Nemoc bývá...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Najdete na iDNES.cz