Opruzení

  17:18aktualizováno  17:18
Problémy s hemoroidy jsou někdy v počátku zaměňovány za potíže s opruzením, lidově řečeno vlkem. Lékaři tomu říkají intertrigo.

Opruzení se velmi často týká i cyklistů. | foto: Profimedia.cz

To vzniká nejčastěji při dlouhém cestování nebo sezení. Trpí jím častěji otylé a silně se potící osoby a také třeba cyklisti.

Opruzený zadeček u dětí

Co zabírá na opruzeniny u miminka?

Postihuje místa, kde dochází k trvalému tření kůže navzájem (v okolí stehen a třísel, pod prsy a podobně). Problémy vznikají i v oblasti konečníku, ty postihují i štíhlé lidi. Projevují se zarudnutím a svěděním.

Zapaření způsobené například i nevhodným oblečením narušuje rovnováhu mezi plísněmi a bakteriemi na kůži. Problémy velice často paradoxně souvisí s častým mytím. Proto jsou také obvyklejší u sportovců, kteří se musí častěji sprchovat kvůli pocení. Rizikové je také plavání. Opakovaným mytím se totiž porušuje kyselý kožní plášť, který tvoří přirozenou obranu, a kůže je pak náchylnější ke vzniku ekzémů i intertriga.

Každé mýdlo odkyselí kožní povrch a rozruší přirozenou bariéru. Proto je užitečné používání mycích přípravků s neutrálním pH. Někdy je možné se bez mýdla obejít zcela.

Mějte po ruce kapesníčky
Pokud už k zanícení kůže dojde, pak je namístě používání speciálních hygienických kapesníčků, které jsou v prodeji v lékárnách, dobré je mít je vždy po ruce. Zvláště pokud víte, že se ocitnete v rizikové situaci, v které se vám potíže obvykle nevyhnou. Kapesníčky, které se prodávají v balení po pěti, jsou napuštěny antimykotickým (protiplísňovým) a antibakteriálním roztokem a doplněny například výtažkem z heřmánku pro zklidnění pokožky. Je vhodné je pravidelně používat i jako prevenci.

Není dobré mazat místa první mastí, po které sáhnete, odborníci ani nedoporučují různé zásypy, protože vytvářejí hrudky a ty mohou po zvlhnutí působit dráždivě.

Pokud se potíže rozšíří, je dobré se poradit v lékárně a použít například některé preparáty proti plísním. První volbou může být například Canesten krém, který působí proti plísním. Vhodné jsou i různé roztoky s podobným účinkem.
Pokud jsou problémy opravdu akutní a velice vás obtěžují, pak si udělejte roztok z hypermanganu a vykoupejte si v něm postižené partie. Stejně tak můžete použít heřmánek.

Pořiďte si Canesten krém za 120 Kč na lekarna.idnes.cz.

Pomáhá i výběr prádla
Potížím pomáhá předejít také vhodné prádlo. Pro muže jsou například vhodnější trenýrky než slipy.

Prádlo by mělo být bavlněné nebo ze speciálních materiálů, které přímo odvádějí vlhkost z těla, na trhu jich je v současné době několik druhů.

Autoři:

Nejčtenější

Jsme s jedním partnerem a společně s ním máme sex, říkají dvojčata

Anna a Lucy DeCinqueovy

Sestry Anna a Lucy DeCinque (33) se považují za nejvíce identická dvojčata na světě. Absolvovaly plastické operace, aby...

Zemřel legendární německý návrhář Karl Lagerfeld

Karl Lagerfeld (21. ledna 2014)

Kreativní ředitel módního domu Chanel Karl Lagerfeld zemřel v noci na 19. února po těžké nemoci ve svých 85 letech,...

Sympatický kamioňák Zdeněk z Výměny manželek přišel o nohy při nehodě

Rodina z Přelovice nesnáší nudu a neustále něco podniká. Zdeněk ve volném čase...

Život si s osudem akční rodiny z Přelovic krutě zahrál. Tatínkovi Zdeňkovi museli po těžké autonehodě amputovat obě...

Jsem těhotná, oznámila v průběhu Výměny manželek jedna z nich

Výměna manželek

Vztah Aleny a Tondy, kteří mají tříletou dceru, trpí nejen nedostatkem peněz, ale především konflikty s tchyní a...

Závislost na jídle mě málem zabila, říká morbidně obézní žena

Morbidně obézní žena měla před operací žaludku téměř tři sta kilogramů.

S obezitou bojovala Američanka Lacey Hodderová už jako dítě a v devětadvaceti letech měla téměř tři sta kilogramů. Když...

Další z rubriky

Paranoia

Ilustrační snímek

Jedná se o duševní onemocnění, které se vyznačuje existencí bludů. Paranoia postihuje pouze chování, které se vztahuje...

Narkolepsie

postel, spánek, dívka

Narkolepsie je nervové onemocnění, které postihuje část mozku, která kontroluje usínání a vstávání. Nemoc se projevuje...

Atopický ekzém

Krém, kosmetika

Atopický ekzém je kožní zánět většinou alergického původu. Jedná se tedy o projev přehnané reakce organismu na dráždivý...

Najdete na iDNES.cz