Slaměné kabelky či boty se hodí ke všem módním stylům, pro všechny letní...

Slaměné kabelky či boty se hodí ke všem módním stylům, pro všechny letní příležitosti. | foto: Deichmann

Zamilujte se do slaměné módy. Je praktická, romantická a dýchá létem

  • 1
Sláma k létu neodmyslitelně patří a nemáme teď zrovna na mysli její vůni o prázdninách na vesnici. Slaměný klobouk má doma asi každý, ale co třeba kabelku? A slyšeli jste někdy o slaměných šatech? Dejte letos tomuto přírodnímu materiálu šanci.

Klobouk sem, klobouk tam

Sláma se v módě využívá stovky let. V Africe a Asii nosili lidé slamáky už ve středověku, aby se chránili jednak před nemilosrdnými slunečními paprsky, jednak před deštěm. Široké kónické modely se v Číně, Japonsku a dalších asijských státech používají dodnes.

Ani v Evropě naši předkové nezůstali příliš pozadu. Majestátní klobouky můžeme vidět třeba na obrazech Svatba Arnolfiniových od Jana van Eycka a Panny s dítětem od Pisanella z patnáctého století. Velký boom zažily v osmnáctém století, kdy se bohaté paničky začaly rády strojit jako – samozřejmě poněkud idealizované – venkovanky.

Velký a kulatý slaměný klobouk přimaloval Jan van Eyck Giovannimu Arnolfini na slavném obraze Svatba Arnolfiniových z roku 1434.

A tato idea v nás, ruku na srdce, trochu zakořenila. Často slamáky i nyní doplňujeme přírodními materiály a romantickými, něžnými střihy. Zvlášť v kombinaci s bílou bavlnou nebo krajkou vypadají zkrátka neodolatelně.

Dají se ale nosit na mnoho různých způsobů. Dobře budou vypadat v rámci outfitu ve stylu benátského gondoliéra – s bílými cigaretovými kalhotami a pruhovaným tričkem. To samé platí o všelijakých jiných vzorech: kytičkách nebo puntících. Klidně je však můžete zkombinovat i s džínami a volnější košilí, hodit se budou i k plavkám.

Mnoho žen při nákupu nebo nošení klobouků bojuje s vlasy. Zapamatujte si proto jednoduchou poučku, že čím kratší vlasy, tím by měla být krempa menší. V podstatě nic se nedá zkazit klasickou fedorou nebo typem boater, který má nízkou kulatou hlavu. Klobouky si obecně lépe rozumí s rozpuštěnou hřívou, v případě slamáků však bude fungovat i francouzský cop.

Oblečená ve slámě

Klobouky, kabelky i boty ze slámy jsou dobře známé, dějiny módy však znají i slaměné šaty. Několik dochovaných exemplářů pochází z 19. století. Proslulé je v tomto ohledu Bělorusko, kde se i dnes na slaměnou módu včetně šatů specializuje hned několik firem.

Se slámou se však seznámila i světová módní mola. V roce 2006 tímto materiálem ozdobil některé své modely Jean Paul Gaultier, o pět let později ji využila návrhářka Sarah Burtonová.

Kabelky pro letní i zimní měsíce

V posledních letech se rozmohla také móda slaměných kabelek. I ony voní létem a venkovem, neomezujte se proto na pouhé shoppery, které vynesete jeden týden v roce na pláž. Jen krátký výčet jejich výhod hovoří za vše: jsou roztomilé, velmi lehké, ale odolné a seženete je v široké škále tvarů a velikostí. Snad jen barevně nejsou příliš kreativní, přírodní nažloutlý odstín jim však stejně sluší nejvíce.

Všelijaké košíčky vynosíte ke všem druhům letních šatů, od mini sexy modelů až po rozevláté maxi šaty. Nemusíte se je však bát zkombinovat ani se vzdušnými, lehkými kalhotami a klidně i teniskami. Vzdávat se jich pak nemusíte ani v zimních měsících. Zajímavou kombinaci budou tvořit s oversize kabátem, kozačkami na podpatku a třeba i baretem ve stylu šik Pařížanky. K tomu navíc připočtěte všechny outfity, které jsme vyjmenovali výše. Závěr je jednoznačný: slaměná kabelka je zkrátka univerzálním a stylovým doplňkem.

Boty pro chudé lidi

Ke všem těmto modelům (snad až na ten zimní) můžete obout espadrilky, další zázrak ze slámy. Nosily se ve Španělsku už ve 14. století a pohodlí, které poskytují, je tak osvědčené staletími. Protože je jejich podrážka, klínek či platforma vyrobená ze slámy nebo juty, jsou neuvěřitelně lehké a na noze je téměř neucítíte.

Většinou bývají levnějším typem obuvi, zvlášť když mají vrchní část z textilu. Právě z tohoto důvodu je vždy obouvaly nižší vrstvy, včetně vojáků za španělské občanské války ve 30. letech minulého století. Ve vyšších kruzích je proslavil návrhář Yves Saint Laurent v 70. letech. Dnes jsou tak espadrilky atributem nikoliv chudých lidí, nýbrž milovníků módy, kteří si potrpí na pohodlí a šetrnost k přírodě.

Jak se o slámu starat


Doplňky ze slámy skladujte na suchém, tmavém místě, nejlépe v krabici nebo protiprachovém obalu. Čas od času je můžete oprášit měkkým štětcem nebo hadříkem namočeným (a vyždímaným) vodou s pár kapkami peroxidu. Pak je nechejte usušit na slunci.

, pro iDNES.cz