Čtyři chyby v zimní péči o ruce. Nevhodné mýdlo, příliš mastný krém

  • 4
Mrazivé počasí dává naší pokožce pořádně zabrat. Ostrý vítr, sníh i nízké teploty způsobují její dehydrataci a podráždění. Zatímco obličej se snažíme chránit, na ruce často zapomínáme a ony trpí. Co jim v zimě nejvíce škodí?

Pozor na mýdlo

Příliš tuhá mýdla plná chemických složek mohou pokožku rukou zbytečně oslabovat.

Máte-li citlivou či suchou pleť, tak si dejte pozor na výběr mýdla. Důležité je mít přípravky s nižším PH faktorem, které je k rukám šetrnější. Nejvhodnější jsou přírodní mýdla s vysokým obsahem rostlinných složek, jako je například bambucké máslo, olivový olej nebo aloe vera. Ruce pak nedrhněte, ale sušte jemnými pohyby. 

Pokud si jdete ruce pouze opláchnout, mýdlo nemusíte používat vůbec, bude stačit vlažná voda. Snažte se však ruce neumývat příliš často, protože to poškozuje přirozenou kožní bariéru. Zkuste místo vody antibakteriální gely.

Pokud se chystáte mýt nádobí nebo uklízet, vezměte si ochranné rukavice. Ruce jsou v zimě citlivější a kombinace horké vody a čisticích prostředků je nejen přehnaně vysušuje, ale může kůži také podráždit. 

Vhodná péče

Krém na ruce by neměl být příliš mastný, aby se brzo vstřebal.

Výživné krémy bychom na ruce měli aplikovat ideálně po každém mytí, ale také předtím, než vyrazíme ven. Dostatečnou hydrataci zajistí přípravky s hutnější konzistencí, zároveň by však neměly být příliš mastné. Krém by se měl rychle vsakovat, aby nezanechával mastný film a nebrzdilo nás to v běžném provozu. Dobré jsou krémy s lipidy či přídavkem heřmánku. Lidé, kteří mají atopickou pokožku by na ruce měli používat speciální oleje, které pomohou vytvořit ochrannou vrstvu. 

Jednou týdně dopřejte rukám výživný zábal, nejlépe ten, který je na olejovém základě. Vhodné jsou i parafínové zábaly, které zjemní pokožku, a zároveň ji krásně prohřejí.

Rukavice

Na pořizování selfie jsou ideální speciální rukavice na ovládání dotykové...

Volání, SMS nebo fotky. To jsou nejčastější důvody, proč si v zimě neustále nandáváme a hned zas sundáváme rukavice. Jenže právě to pokožce velmi ubližuje. Stačí chvilka, aby se působením zimy rychle vysušila a v krajním případě i popraskala. Častým prohřeškem je také to, že když kamkoliv přijdeme zvenku, tak si rukavice okamžitě sundáváme. Pokud se ale jedná o nevytopený prostor, například auto, je lepší minimálně několik minut počkat, dokud se neprohřeje. 

Pilník a olej

Ani v zimě bychom neměli zapomínat na pravidelnou úpravu nehtů pomocí pilníku.

Máte pocit, že toho přerostlého nehtu si stejně nikdo nevšimne? To je však omyl. Upravené nehty bychom měli mít po celý rok a nepředpokládat, že je hravě schováme v rukavicích. Raději než pomocí nůžek bychom je měli zarovnávat pilníkem. Při jejich údržbě bychom měli postupovat od kraje nehtů ke středu a vždy zásadně pouze jedním směrem. Přebytečnou kůžičku okolo nehtů nikdy neodstřihávat, ale pomocí manikurní tyčinky ji zatlačovat k okraji kořene nehtu. 

Co jim zaručeně prospěje, jsou speciální výživné oleje určené na nehty a jejich okolí. Oleje vmasírujte těsně předtím, než půjdete spát, aby se lépe vstřebaly.  Nehtům také dopřejte odpočinek od laků na nehty.