Krátké kalhoty i lepicí páska. Co oblékají američtí prezidenti na inauguraci

  • 44
Spojené státy americké mají nového prezidenta Joe Bidena. Velké naděje jsou do něj vkládány jak na poli politickém, tak módním. Po čtyřech letech nepasujících sak a příliš dlouhých kravat Donalda Trumpa to podle středeční inaugurace vypadá, že se minimálně v této oblasti blýsklo na lepší časy.

Dosud nejstarší americký prezident Joe Biden ve svůj velký den oblékl vcelku ordinérní černý kabát a tmavý oblek, jehož kalhotám chybělo k dokonalosti pár centimetrů. Roušku, nevyžádaný doplněk současné doby, zvolil Biden temně modrou. Co však příjemně překvapilo, byla střízlivá kravata ladící ke kostýmku manželky.

Jill Bidenová po jeho boku zazářila v tyrkysových šatech a tvídovém kabátu pošitém krystalky Swarovski se sametovými klopami, doplněném koženými rukavicemi ve stejném tónu. Její výběr zaslouží pochvalu jak pro nadčasovost a eleganci, tak následování módních trendů, k nimž monochromatický look patří.

Jak se od oblečení prvních dam očekává, šaty i kabát navrhoval americký designér, v tomto případě málo známá Newyorčanka Alexandra O’Neillová, tvořící pod značkou Markarian. Celý proces, od návrhu až po finální zdobení, byl přísně tajný a kvůli covidu-19 neproběhla žádná osobní zkoušce. Přesto výsledek seděl jako ulitý.

Bez klobouku, bos

Gerald Ford při skládání prezidentského slibu v roce 1974.

  • Od Williama McKinleyho až po Harryho Trumana, tedy v letech 1897-1953, se prezident během inaugurace kromě smokingu či žaketu neobešel bez cylindru. K tradici vysokého pánského klobouku se na chvíli vrátil pověstný fešák John. F. Kennedy, s ním zřejmě definitivně zanikla.
  • Také výběr oblečení směřuje k neformálnosti. Poprvé se v „obyčejném“ obleku, navíc s odvážně (někteří by řekli nepatřičně) pruhovanou kravatou objevil Gerald Ford v roce 1974.
  • Formálnější oblečení je stále vyžadováno na inauguračním plese, i když i v tomto případě se dress code pomalu posouvá od black tie k méně okázalému cocktail dress code. Pánové většinou volí tmavé obleky doplněné motýlkem, pro dámu tu stále ještě je šance zazářit ve velké večerní toaletě.

Zdá se, že na jednoduchém tmavém obleku se mnoho zkazit nedá, i přesto některé bývalé hlavy USA při volbě inauguračního outfitu šláply vedle. Nejčastějším problémem je již zmíněná délka kalhot. Kupříkladu Barack Obama v lednu 2009 během složení přísahy vynesl příliš dlouhé kalhoty. 

I – teď už bývalému – prezidentu Trumpovi stylista s výběrem oblečení prokázal medvědí službu. Jeho zářivě červená kravata byla o pár centimetrů delší, než by měla být, a od obličeje tak sklouzávaly oči diváků k Trumpovu rozkroku. Protože je Trump nošením dlouhých kravat pověstný, někteří jsou toho názoru, že šlo o záměr.

Ještě horší faux pas se vynořilo až po zveřejnění záběrů z inaugurace. Místo kravatové spony zvolil Trump kousek lepicí pásky, kterou připevnil konce vázanky, aby držely u sebe. Prozradil ho prudký závan větru, při kterém se kravata zvedla do vzduchu.

Hoppla. Für gewöhnlich mag es US-Präsident Donald Trump eher protzig. Dafür spart er offensichtlich woanders, wie dieses Foto verrät. Denn der Milliardär klebt sich seine Krawattenenden mit Tesafilm zu. Bei einem Windstoß weht dem mächtigsten Mann der Welt dann eben etwas Plastik um die Ohren... Foto: dpa
#trump #windy #trumptie #tape #donaldtrump #tie #rtlaktuell #rtl #president #presidenttrump

6. března 2017 v 11:10, příspěvek archivován: 20. ledna 2021 v 22:02

Dámy si se svou novou rolí zpravidla poradily lépe. Protože se inaugurace tradičně odehrávají v lednu, musí se manželky obléknout nejen elegantně, ale také teple. Nejčastěji je můžeme vidět v kostýmcích a barevných kabátech. S barvami si uměla vyhrát Hillary Clintonová, která při první příležitosti v roce 1993 oblékla modrý kabát, doplněný kloboukem tón v tónu, při druhé inauguraci zvolila devadesátkově oversized kabát v korálové barvě.

Protože v roce 2001 oversize móda devadesátých let ještě dožívala, minimálně o číslo větší byl i elektricky modrý kabát Laury Bushové. Zbytečně velký svrchník oblékl i její manžel, prezident George Bush ml. Do mnohem elegantnějšího bílého kousku se Laura oblékla při druhé manželově inauguraci o čtyři roky později. Zcela tak zastínila svého chotě, který se ani napodruhé nehodlal vzdát příliš velkého kabátu.

Manželé Obamovi v roce 2009. Pro oko diváka působí harmoničtěji, pokud jsou partneři sladění. Oba outfity se však povedly na výbornou.

Neobvyklý třpytivý kousek, který vydláždil cestu Michelle Obamové ke statusu módní ikony, obdivovaly v roce 2009 miliony lidí. Pastelově žlutá barva v kombinaci se zelenými lodičkami bylo to pravé ořechové pro první afroamerickou paní prezidentovou. Tak trochu navíc byl žlutý pléd či šála, možná díky němu se kostým stal jedním z nejzapamatovatelnějších oděvů půvabné Obamové. 

Její manžel tehdy zvolil doplňky v barvě bordó, která je i po letech elegantní sázkou na jistotu. V úplně jiném duchu se nesl Michellin inaugurační kostým o čtyři roky později. Přísně futuristický styl kabátu povedeně zjemnila veselými rukavicemi.

Zatímco vkus Obamové ne každému sedl, modré šaty zajímavého střihu, které oblékla v roce 2017 Melania Trumpová, sklidily pochvaly mezi laiky i odborníky. Objevily se i názory, že se bývalá modelka slovinského původu snaží napodobit ikonický styl své předchůdkyně Jacqueline Kennedyové. V následujících čtyřech letech se však ukázalo, že Melania vnesla do Bílého domu styl osobitý, založený na drahých oděvech a zkušenostech z módní branže.

Dá se očekávat, že nová první dáma Jill Bidenová, která letos oslaví sedmdesátku, přinese do úřadu neokázalou eleganci a luxus. Soudě podle dosavadního výběru oblečení, starší ročníky se od ní budou moci leccos přiučit. Už dopředu se Bidenová nechala slyšet, že má v plánu podporovat dosud neznámé mladé návrháře. Nezbývá než čekat, koho vynese její přízeň na výsluní a kdo bude udávat trendy ve formálním oblékání.

Kterému z párů to při inauguraci nejvíc slušelo?

celkem hlasů: 1185
Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 28. ledna 2021. Anketa je uzavřena.
, pro iDNES.cz