Tři věci, které byste měla vědět o epilaci. Teplá voda ano, žiletka ne

  • 7
Podzim i zima jsou ideální dobou na zkrášlovací procedury. Platí to zejména u zákroků, při kterých pokožka reaguje citlivě a sluneční záření by ji mohlo poškodit. Jedním z nich je i epilace, která se provádí pomocí laseru. Zbavit se nežádoucích chlupů ale lze i pomocí pulzního světla nebo strojku.
Elektrický epilátor zajistí hladkou pokožku zhruba na tři až čtyři týdny.

Zatímco klasickou depilací se zbavíte pouze části chloupků na povrchu pokožky, epilace je proces, při kterém se odstraňuje chloupek i s kořínkem. Pokud vás nebaví neustále sahat po žiletce nebo podstupovat bolestivé odstraňování voskem a chcete mít hladké nohy co nejdéle, můžete toho docílit několika způsoby. 

Domácí lázně

První se nabízí nákup některého z dámských epilátorů. Přístroje, které fungují v podstatě jako mnohonásobná pinzeta, zajistí hladkou pokožku zhruba na tři až čtyři týdny. Dříve platilo, že chloupky musí být dostatečně dlouhé (cca 5 milimetrů), aby je byl přístroj schopen odstranit. Nejnovější modely si však dokážou poradit i se sotva znatelným porostem, který má jen 0,5 milimetru.

Ideální čas na epilaci je večerní koupel či sprcha. Teplá voda zlepšuje mikrocirkulaci a stimuluje produkci přirozených tlumičů bolesti. Také zmenšuje citlivost, pomáhá uvolnit a uklidnit pokožku a zmírňuje nepříjemné pocity a podráždění. 

Začít můžete nohama a skončete oblastí bikin a podpaží – jsou to nejcitlivější oblasti těla a pravděpodobně budou nejbolestivější. Pořadí, v jakém si jednotlivé partie budete holit, je však pouze na vás. Ideální sklon přístroje je úhel 90 stupňů. 

Měsíc před zákrokem se holte pouze žiletkou

Laser ničí vlasový cibulky a chloupky pak nemají, jak růst.

O něco účinnější metoda je laser. Paprsky přístroje umí najít pigment v chloupku a díky tomu se dostanou do vlasové cibulky, kterou zničí. Chloupek pak nemá jak vyrůst. 

„Uvažujete-li o laserové epilaci, tak je také důležité pět až sedm týdnů před laserem nepoužívat epilační přípravky, které odstraní chloupky i s kořínkem (vosk, epilátor, pinzeta). Je nutné se tak holit pouze žiletkou. Chloupky budou silnější a lépe reagovat na laser,“ upozorňuje  Lukáš Frajer z Perfect Clinic.

„K dosažení trvalého efektu je nezbytné opakovat ošetření 3 až 6× v rozmezí 6 týdnů. K účinnému zničení vlasové cibulky je potřeba zásah v její růstové fázi, kdy je dostatek pigmentu přítomen, a která probíhá u každého chloupku těla v jiné době. Laserové odstranění ochlupení lze provádět na všech místech těla včetně intimních partií,“ dodává lékař.

Světelná energie ničí kořínky chlupů

Na podobné principu jako laser funguje i intenzivní pulzní světlo.Na rozdíl od...

Účinnější metodou než laser je epilace intenzivním pulzním světlem. Světelná energie působí na vlasový váček, který se zahřeje natolik, až se zničí, vypadne a chloupky už nemohou růst. Světlo však nepoškozuje okolní tkáně. Dochází tak k trvalému odstraněných především tmavých chloupků. Jejich zbarvení určuje množství pigmentu. Čím je ho více, tím je chlup tmavší a dokáže pohltit více intenzivního pulzního světla. Proto se snáze odstraňují tmavší chlupy.