Sedm hříchů, které škodí pleti. Pozor na mačkání pupínků i dietu

  • 14
Péče o pleť je pro většinu z nás každodenní součástí života. Často se však dopouštíme chyb a pleti spíše škodíme, vědomě i nevědomě. Poradíme vám, kterým hříchům se vyhnout.
Během menstruace je na tom naše pleť nejhůř. Mnohdy se potýkáme i s výskytem...

1. Mačkání pupínků

Projevy akné trápí hlavně mladé, ale nějaký ten pupínek se objeví v každém věku. A i když víme, že jejich vymačkávání je zapovězeno, stejně to uděláme. Přitom právě touto „procedurou“ prodloužíme léčbu a ještě můžeme do postiženého místa zanést infekci.

Mnohem lepší je postižené místo ošetřit tzv. SOS tyčinkou nebo gelem s obsahem zinku či tea tree oleje, které mají dezinfekční, hojivé a vysušující vlastnosti. Aplikujte nejlépe na noc a uvidíte, že ráno bude pupínek méně viditelný. K jeho kamufláži pak použijte kvalitní korektor, make-up nebo vhodný pudr. Chybu určitě neuděláte, když bude dekorativka obsahovat léčivé byliny, jako jsou levandule, růže, extrakt z granátových jablek či heřmánek.

Na obličej bychom měli sahat pouze po důkladném umytí rukou.

2. Neodličujeme se

I nenalíčená pokožka produkuje maz, usazuje se na ní prach a nečistoty, takže je nutné ji i v případě, že nepoužíváte make-up, očistit. V prvním kroku odlíčení vždy odstraňte vámi zvoleným přípravkem make-up z tváře, očí a rtů, v druhém jemně setřete nečistoty a ve třetím pleť dočistěte a tonizujte. Vynikající pomůckou je konjaková houbička.

Přestože za sucha je hrubá jako pemza, po kontaktu s vodou se promění na kluzkou a měkkou. Dokonale na sebe váže nečistoty, takže skvěle čistí a odličuje, a to pouze pomocí vody. Případně můžete přidat oblíbený čisticí gel nebo mýdlo. Využijete ji i při stírání pleťové masky.

Ať máte pleť mastnou, suchou či citlivou, tonizace je jedním z kroků péče, na který by se nemělo zapomínat. Tonikum pokožku posílí, zklidní, lehce stáhne póry a připraví ji na následný pečující krém či pleťový olej.

Pokojný spánek léčí nejen duši, ale také pleť.

3. Nemyslíme na noční péči

Jedním z nejlepších elixírů pro pleť je samozřejmě kvalitní a vydatný spánek, ale právě v jeho průběhu máme jedinečnou šanci dopřát pleti důkladnější péči a podpořit tak během spánku její maximální regeneraci. 

Po odlíčení sáhněte po nočním krému, využít můžete i ty dvacetičtyřhodinové, ale také po krému na oční okolí, který této velmi citlivé oblasti dodá potřebnou hydrataci, regeneraci a výživu.

Kvalitní sluneční kosmetika s vysokým faktorem snižuje riziko výskytu akné.

4. Nechráníme se před sluníčkem

Sluneční paprsky stojí za předčasným stárnutím pleti. Ochranné přípravky rozhodně nepatří jen do letního kosmetického repertoáru, kdy jsou samozřejmě naprosto nezbytné. Produkty, nejlépe s přirozeným ochranným SPF faktorem, by měly být součástí vaší každodenní péče po celý rok.

Využít můžete nejen krémy, ale i make-up nebo vhodný pudr. Volte takové, které dopřejí pleti kromě ochrany i další bonusy. Pokud budou obsahovat měsíček, budou mít navíc protizánětlivé účinky, ty s aloe vera zase hojí, hydratují a zklidňují, vitamin E hydratuje a redukuje jemné vrásky a vitamin C má antioxidační schopnosti.

Co se týká kosmetické péče, rozhodně nevsázejte na náhodný výběr. Kvalitní...

5. Volíme nevhodné krémy

„Každá žena by se měla snažit mít zdravou pleť. Často se stává, že ženy, které například trpí dermatitidou, mají rozšířené žilky, akné nebo dehydrovanou pleť, místo toho, aby se nejprve věnovaly řešení těchto problémů, mají doma anti-age péči. Na prvním místě je však zdraví pokožky, až poté anti-age péče! Krásná je taková pleť, která je zdravá,“ připomíná kosmetička Soňa Kabíčková.

Nevhodné je podle ní také časté střídání přípravků od různých značek, které způsobí v pokožce „zmatek“ a kýžený efekt se pak nedostaví. Mnohem lepší je vybrat si kvalitní kosmetiku jedné řady, aby se účinky jednotlivých přípravků mohly doplňovat.

I sebekvalitnější kosmetika nevydrží věčně. Datum spotřeby je třeba hlídat,...

6. Nečistíme

Velkým hříchem je nečistit štětce, kterými nanášíme make-up, pudr a oční stíny. Kvůli tomu se na pleť dostávají bakterie, ale i mastnota a stále dokola také zbytky kosmetiky. To samozřejmě vede k zanášení pleti, jejímu podráždění či vzniku pupínků. Štětce na podkladové báze, korektory a make-up myjte jednou týdně, štětečky na oční stíny a tvářenky minimálně dvakrát do měsíce. Nejlepší je dopřát jim hygienu trochou vlažné vody s jemným mýdlem nebo dětským šamponem.

Jemně promněte konce štětin mezi prsty a proplachujte, dokud voda nebude čirá, pak je nechte uschnout. Nezapomínejte ani na to, že dekorativka, která není v praktické lahvičce s pumpičkou, přichází do styku právě se štětci, a tak povrch očních stínů, pudrů, tvářenek či tuhých make-upů opatrně zbavte povrchových nečistot jemným setřením papírovým kapesníkem.

Ilustrační fotografie

7. Držíme diety

Na pleti se projeví nejen prohřešky jako kouření, nadměrné pití alkoholu, příliš tučná strava či sladkosti, které stojí například za vznikem akné a navíc likvidují kolagen, ale i diety. 

Pokud tělu nedodáváte vnitřně potřebné vitaminy a minerály, pokožka je bez života a nepomůže vám ani ten nejlepší make-up, aby vypadala zdravě a svěže.

Článek vyšel v říjnovém vydání časopisu Zdraví.