Triky na boj s celulitidou: pomůže cvičení, změna jídelníčku i masáže

  • 2
Celulitida je neduh, kterého by se ráda zbavila každá žena s typickou hrbolatou pokožkou. Je možné pomerančovou kůži zahnat cvičením? Nebo je lepší se zaměřit na změnu jídelníčku a životního stylu?

Co to je celulitida a jak vzniká?

Ilustrační snímek

Pomerančová kůže, ďolíčky, hrbolky. To všechno jsou zavedené lidové názvy pro celulitidu. Odborně se jí říká lipohypetrofie a jde o degenerativní změny podkožního tukového vaziva. V místech, kde se celulitida objevuje, je narušené proudění (mikrocirkulace) krve a lymfy coby důsledek nárůstu tukových buněk. Navenek se pak vše projeví jako hrbolatá kůže s nepravidelnými důlky.

Celulitida postihuje výrazně častěji ženy než muže, což má několik důvodů. Ženy mají v nejčastěji postižených místech, tedy na stehnech a hýždích, tenčí kůži než muži a jsou náchylnější k usazování tuku v těchto partiích.

Druhým důvodem jsou hormonální změny, kterými ženy procházejí například při užívání hormonální antikoncepce, při těhotenství nebo po porodu.

Vznik celulitidy však souvisí i s dalšími faktory. Riziko, že se pomerančová kůže bude týkat i vás, je vyšší, pokud kouříte, máte sedavé zaměstnání a ve volném čase se málo hýbete, nebo když nedbáte na dostatečný pitný režim.

Celulitida zdaleka nemusí být problémem jen žen ve středním a pokročilém věku s vyšší hmotností. Pomerančovou kůži běžně mívají i mladé a štíhlé slečny. Svou roli hraje i dědičnost a kvalita kůže, která je u každého člověka jiná.

Jak vyzrát na hrbolky a důlky

Ilustrační snímek

Pokud se s celulitidou na svém těle nechcete smířit, je potřeba s ní bojovat na více frontách. Zároveň si uvědomte, že stejně jako se ve středním věku nejde zbavit všech vrásek, tak i celulitida do jisté míry odráží proces stárnutí kůže.

Co tedy dělat jinak, čeho se vyvarovat a čemu naopak věnovat pozornost? Klíčových oblastí je několik: zdravý jídelníček, dlouhodobá a pravidelná pohybová aktivita, pitný režim a podpora krevního a lymfatického oběhu.

Cvičení: co může pomoci?

Dřepy: Stůjte rovně, chodidla držte v pohodlné šíři, špičky paralelně nebo...

„Nejdůležitější je mít na paměti, že cvičení musí být vždy v souladu se správným a především rozumným stravováním. Jako preventivní cvičení jsou vhodné cviky na posílení hýžďových, stehenních a břišních svalů. Konkrétně jde například o hluboké dřepy a zanožování dolních končetin vkleče. Dalším příkladem je aktivace břišních svalů vleže na zádech a pokrčenými dolními končetinami. Vhodné je doplnit tyto cviky aerobními aktivitami, jako je rychlejší chůze, běh, in-line bruslení či jízda na kole,“ říká fyzioterapeutka a profesionální sportovkyně Mgr. Simona Kubová Baumrtová

Pohyb je důležitý nejen kvůli spalování tuků a budování svalové hmoty, ale také pro rozproudění krevního a lymfatického oběhu. Právě nedostatečná cirkulace krve a lymfy patří k rizikovým faktorům celulitidy. Dobře fungující lymfatický oběh navíc pomáhá odplavovat škodlivé odpadní látky pryč z těla.

Pro cirkulaci lymfy jsou kromě pohybu vhodné také lymfatické masáže známé jako manuální lymfodrenáž. V domácích podmínkách můžete využít také sprchování střídavě studenou a teplou vodou a masírování problémových partií žínkou. To vše lze velmi přirozeně podpořit též chůzí do schodů nebo častější chůzí namísto jízdy autem.

Jak cvičit při celulitidě

Výpady: Stůjte rovně, chodidla držte v šíři boků se špičkami směřujícími vpřed,...

Polodřep

Postavte se do pozice, kdy jsou chodidla na šíři ramen. Při nádechu jděte do polodřepu a mějte při tom předpažené ruce a rovná zpevněná záda. Zpevněné musí být i břicho. Hýždě se při polodřepu nedostávají níže než kolena.

Výpad

Výchozí pozicí u tohoto cviku je stoj, nohy by měly být rozkročené na šíři boků. Vykročením vpřed uděláte výpad. Koleno přední nohy ve výpadu nedávejte příliš dopředu před špičku nohy a nepokrčujte ho víc než do úhlu devadesáti stupňů. Při pohybu směrem kolmo k podlaze dbejte na to, aby se koleno druhé nohy zastavilo nad zemí. Záda zůstávají rovná a břicho byste měli mít zatažené. Cvik se provádí tahem a noha, která jde do výpadu, se postupně střídá.

Co si pamatovat?

Cviků na zpevnění problematických partií existuje mnoho a jejich kombinace i správné provedení se vyplatí konzultovat například s trenérem ve fitness centru. Základem úspěchu každého cvičení, tedy i toho na celulitidu, jsou nejen vhodně zvolené cviky a správný počet opakování, ale také precizní provedení.

Jak by měl vypadat jídelníček

Velmi rychle a dobře se zvyká na fakt, že se na pultech supermarketů najde...

Také zdravé stravování může snížit riziko rozvoje celulitidy a podpořit snahu zbavit se již existující pomerančové kůže.

Správné stravování je ale samozřejmě důležité pro celý organismus a je nedílnou součástí zdravého životního stylu. „Pokud se věnujete cvičení, je potřeba také pravidelně jíst, stravu doplňovat o ovoce, zeleninu a čistou neperlivou vodu. Důležité je také dostatečně dlouho spát. S unaveným tělem se hůře sportuje a energii pak doplňujeme nezdravými potravinami a sladkými nápoji,“ vysvětluje Simona Kubová Baumrtová.

Denní přísun tekutin by měl být alespoň dva litry. Místo kávy se vyplatí zkusit například bylinkové čaje, základ by měla tvořit čistá voda. Ve stravě by neměly chybět vitaminy, antioxidanty ani kvalitní bílkoviny. Omezte sladkosti a alkohol.

Pozor na křížení nohou či rychlé zhubnutí

Ilustrační snímek

V boji s celulitidou by naopak mohlo být kontraproduktivní rychlé a výrazné zhubnutí a následná ztráta pružnosti pokožky. Kůže na problematických místech by proto nemusela ani po úbytku kil vypadat podle vašich představ. Nemluvě o riziku jojo efektu po rychlém zhubnutí, který představuje pro pokožku a její elasticitu značnou zátěž.

Je třeba se vyvarovat také křížení nohou při sezení, zvlášť pokud máte sedavé zaměstnání a většinu dne strávíte na židli. Přestože je celulitida obvykle „pouze“ estetickým nebo kosmetickým problémem, v nejzávažnějších případech se může stát i problémem zdravotním.

Pokud zbytnělé tukové buňky začnou tlačit na žilní a mízní systém a v problematických místech se objevují například otoky, je zcela na místě řešit tento problém s lékařem.


Témata: Celulitida