ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Do naha. Objevte kouzlo zdravé chůze v podobě barefootu

  • 3
Jestli vás trápí bolesti zad a krční páteře či hlavy nebo se celkově necítíte v dobré kondici, je možné, že za těmito problémy stojí špatná chůze a výběr obuvi. Zkuste zásadní změnu v podobě „nahých“ bot.

Když nahlédneme zpět v čase, do dob, kdy lidé objevovali podstatu obouvání, zjistíme, že tehdy byly boty paradoxně mnohem ohleduplnější. V minulosti totiž nebyl obuvnický průmysl masivní záležitostí, jako tomu je dnes. 

Boty se proto podřizovaly nohám, ne naopak. Neexistovaly obchody, kde na jednom místě najdete stovky párů bot. Získat obuv šlo jen od ševce, který jednotlivé modely vyráběl ručně a vždy pečlivě přeměřoval nohu klienta. 

Rozmach tovární výroby bohužel zapříčinil jeden velký nešvar. Zákazníci si vědomě ničili a dále ničí (nejen) nohy, které se musí přizpůsobit kolekcím šitým bez ohledu na jedince a jeho potřeby. 

A právě zrychlená doba způsobila, že široká škála populace trpí obtížemi spojenými právě s nošením nevhodné obuvi. Nejde ovšem jen o nesprávné kousky, zásadní roli zde hraje i samotná chůze. 

Dole bez

Chůze naboso se stává stále větším trendem, který má mít údajně blahodárný vliv nejen na samotné nohy. I v našich končinách stále častěji narazíme na ty, kdo si vyjdou do města či na procházku přírodou bosky. 

Někdy si bosá noha v terénu „vrní“ blahem, jindy jde o bolestivou záležitost, která se nemusí obejít bez pozdějších lehkých komplikací. Nemyslíme tím pouze trny a sklo zapíchnuté v chodidlech…

Nejen dospělým, také dětským nožkám děla chůze bez bot dobře.

Po dni stráveném v dobré víře bez bot můžete pociťovat křeče v nohách, pnutí krční páteře a jiné bolesti, což je svým způsobem v pořádku. Vaše nohy zažívají něco nového a nepoznaného. Receptory vysílající signály nervům, svalům, kloubům a šlachám jsou „poblázněné“.

Roli může hrát také již zmíněná nesprávná chůze jako taková. Dokonce je potřeba přihlédnout k samotnému terénu. Například hodinová chůze po rovném betonu s tvrdými nárazy pat a nedostatečným tlumením může zapříčinit lehké nepříjemnosti. 

Ideální je povrch během chůze střídat. A hlavně: nezačínat celodenním výletem bez bot. Tak jako při každé změně, i zde je potřeba trpělivosti a učení.

Nohy se budou divit

Pokud chcete udělat něco pro sebe a své zdraví, avšak nedokážete si představit vyjít z domu bez bot, nabízí se hned několik alternativ, které jsou také zdraví prospěšné a zároveň snižují riziko rozříznutí nohy, spálení chodidla od rozžhaveného asfaltu či šlápnutí do „čehosi“ na ulici.

Zkusit můžete zvláštní druh obuvi zvaný barefoot. Tyto boty nosí nejen ti, jejichž životy jsou spjaté s udržitelným životním stylem. Netušíte, v čem tkví jejich kouzlo?

Barefooty mají dnes moderní háv. Jsou tak obuví nejen zdravou, ale i stylovou, která se hodí také do města.

Jde o pomyslný návrat ke kořenům. Každá správná barefoot bota nesmí omezovat chodidla v jejich přirozeném pohybu. Je specifická pro svou velmi tenkou a pružnou podrážku, díky čemuž umožňuje noze pohybovat se co nejpřirozeněji. 

„Podobně jako v chůzi naboso, kdy noha dostává prostor pro uplatnění všech svých funkcí, je tomu tak i v případě barefootové obuvi. Vhodná obuv totiž nebrání noze pracovat, ani nezastává její funkce. Téměř vše, co noha ke své práci potřebuje, má již v základní výbavě,“ vysvětluje fyzioterapeutka Lucie Kropáčková.

Zajímavou funkci má i „podivná“ špička, která při pohledu na boty upoutává nejčastěji pozornost. Přední část barefoot bot je vždy výrazně širší než u běžného obutí, kvůli tomu, aby dovolila noze rozvinout se do plného potenciálu a vykonávat tak všechny funkce.

Další důležitou vlastností barefootové boty je stejná výška podrážky pod špičkou i patou. Nazývá se zero drop. Rovná podrážka umožňuje velmi dobré vnímání terénu a nevychyluje těžiště těla. 

Poslední skvělou vlastností barefootových bot je lehkost, která často až překvapí. Díky tomu bota poskytuje pocit jako by noha kráčela (téměř) bosá.

Jiné ponožky

Kromě barefootů naleznete na internetu i vychytávku v podobě „hybridu“ mezi botou a ponožkou. „Barefoot obuv představuje v dnešní době veliký trend. Většina lidí však barefoot boty nazuje, aniž by byla poučena, jak na správnou bosou chůzi. Hybridní ponožky doporučujeme jako postupný přechod k tomuto specifickému druhu obouvání. Jedná se o doplněk ke klasickým botám, které má každý doma v botníku,“ vysvětluje kouzlo unikátních ponožek s odolnou podrážkou výkonná ředitelka společnosti Skinners Michaela Matějková.

Hybridní ponožky jsou vyrobeny z odolných funkčních vláken a nohu tak v přírodě dostatečně ochrání. Na trhu však narazíte i na model, který obsahuje vyjímatelnou stélku. Ta díky výšce dva milimetry nesnižuje barefoot zážitek, zároveň však dodává pocit vyššího komfortu a snižuje potivost 

„Podobně jako u klasických barefoot bot je jednou z největších výhod, že ponožkoboty plně aktivují chodidla, která jsou z nošení tuhé obuvi u většiny lidí silně utlumená. Hlavním důvodem, proč by lidé měli alespoň občas nosit minimalistickou obuv, je rozmanitost. Boty bychom měli střídat, a to z několika důvodů. Tím nejsilnějším argumentem je, aby nohy nezlenivěly a měly pestrý pohyb (stejně jako je tomu u vyváženého jídelníčku),“ vysvětluje Michaela Matějková.

Hybridní ponožky jsou skvělé také v tělocvičně, kde využijete jejich protiskluzové vlastnosti.

Rada na závěr

Chůze naboso, případně v barefootech, je zdraví prospěšná, neměli by ji ovšem praktikovat například diabetici, kteří mají nohy velmi choulostivé, snadno se poraní a rány se hojí dlouho. Než tedy přejdete k této životní změně, poraďte se raději s lékařem či fyzioterapeutem. Obrátit se můžete taktéž na výrobce barefootů.