Krásný úsměv za jedno odpoledne. Zkuste bělení na všechny způsoby

  • 4
Krásné bílé a rovné zuby si v USA opatří každý, komu na jeho postavení záleží. V Česku jsme pozadu. Zanedbáváme prohlídky u zubního lékaře i dentální hygienu. Není divu, že až osmdesát procent lidí trpí zánětem dásní a se zubním kazem má zkušenosti téměř každý dospělý, píše magazín Rodina DNES.
Ilustrační fotografie

Ty tam jsou doby, kdy jsme s mou maminkou pravidelně vykusovaly všechny citrony, které byly doma, abychom se dostaly k vnitřní bílé straně jejich slupky. Tou jsme si pak drhly zuby, aby se zvýšil jejich lesk a zbělely. Za totality jiné prostředky k bělení téměř nebyly a kdo jsou dentální hygienisté, jsme s mámou zjistily až po pádu režimu.

Dnes už může mít úsměv jak z reklamy na zubní pastu skoro každý. A ani to netrvá roky. Současná stomatologie to zvládne na počkání. Moderní přístroje dokážou během chvilky vymodelovat novou plochu zubu, kterou pak lékař přilepí. Takzvané fazety upravují nedokonalý tvar či velké mezery. Také bělení zubů se zvládne během hodinky a půl. To když lékař použije laser.

Všechno však začíná právě dentální hygienou. Hygienista dokáže mechanicky a pomocí ultrazvuku odstranit zubní kámen, jemným pískováním a leštěním zubů si poradí i se skvrnami. A také zhodnotí stav chrupu.

„Pokud má pacient kazy, bílé výplně či protetické korunky, je to při bělení vždy kontraindikace. Bělicí gel totiž tyto náhrady nevybělí a v případě kazu je potřeba zub nejprve ošetřit, jinak by při bělení mohlo dojít k poškození zubu,“ vysvětluje dentální hygienistka Marta Krybusová.

Mnozí pacienti si myslí, že o svůj chrup pečují, jak nejlépe je možné, a že kazivost a parodontologické obtíže mají původ jinde. Po první návštěvě dentální hygieny však zjistí, že se mýlili. 

„Často například nepečují o mezizubní prostory. Přitom právě tento prostor bývá v dospělosti nejčastěji postižen zubním kazem. Každý by proto měl mít doma nejen zubní kartáček, ale i mezizubní kartáčky vybrané odborníkem podle velikosti mezizubních prostor a zubní nit,“ vypočítává dentální z hygienista Michal Kalita.

Hygienista pomůže s výběrem vhodných pomůcek a také s vámi nacvičí jejich správné užívání. „Pokud provádíme kvalitně a pravidelně domácí ústní hygienu, znesnadňujeme usazení pigmentací. Je tedy mnohem podstatnější, jak kvalitně si chrup čistíme, než jak velké množství barvicích nápojů a potravin přijímáme,“ vysvětluje Kalita.

Pomoci mohou i moderní vymoženosti jako elektrické zubní kartáčky se sonickou technologií čištění. Doplňkem pak může být i ústní sprcha nebo air floss, který slouží k čištění mezizubních prostor, nikdy však nenahradí mezizubní kartáček.

Česká Miss 2013 Gabriela Kratochvílová a její sestra Jana na bělení zubů

Nejrychlejší je laser

Až když je chrup v pořádku, může přijít na řadu bělení zubů. Vzhledem k omezením, která přijala Evropská unie, jsou používané metody bezpečné, byť o něco méně účinné, než jsme byli zvyklí před lety. Klienti mají na výběr bělení domácí a ordinační.

To účinně odstraňuje zabarvení skloviny způsobené konzumací červeného vína, čaje, kávy, borůvek, třešní, kořeněných jídel a hlavně kouřením.

Celá návštěva trvá jen hodinu a půl, procedura je šetrná k vašim zubům i dásním. Výsledek bělení navíc zpozorujete okamžitě. Zuby vám pak vydrží bílé až dva roky. Je to jen poněkud nákladné. Například na pražské klinice s příznačným názvem Smile vám zuby profesionálně vybělí za 4 900 korun.

Při bělení zubů laserem se na zuby obvykle nejprve nanáší koncentrovaný šestiprocentní peroxid, který je poté aktivován pomocí plazma lampy nebo laseru. Provádějí se tři až čtyři procedury, vždy po dobu patnácti minut. Mezi nejúčinnější a k zubům nejšetrnější ordinační postupy patří v současnosti metoda ZOOM Advanced Power, kdy je bělení podporováno světlem, které zvyšuje povrchovou teplotu gelu a tím je efekt rychlejší. Existuje i metoda bez použití světla, kdy se nanáší bělicí gel na zuby čtyřikrát po dobu patnácti minut a lampa se nepoužívá.

Levnější, ovšem déle trvající metodou je domácí bělení zubů, při němž dentální hygienistka sejme otisky pacientova chrupu a v laboratoři vyrobí nosič bělicího prostředku na míru. Při tomto způsobu se používá desetiprocentní karbamid peroxid, který se vpraví do zhotoveného nosiče a ten má pacient v ústech přes noc. Doba, po kterou by měl být nosič v ústech, je šest hodin.

Kolik stojí bělení?

• Bělení laserem v ordinaci stojí od cca 5 000 korun do 8 000 korun. 

• Domácí bělení je levnější, vyjde zhruba na 4 000 až 
5 000 korun, ale trvá déle. 

Používají se i gely silnější koncentrace 16 a 20 %, které mohou být v puse kratší dobu – od třiceti minut po čtyři hodiny. Celá procedura trvá čtrnáct dní až tři měsíce, je to individuální podle zabarvení zubů. Pacient zkrátka musí být trpělivý.

Ať už bělíte doma, nebo v ordinaci, může vás zaskočit zvýšená citlivost zubů nebo dásní, což by mělo během pár dnů odeznít. A pozor, bělení zubů je nevhodné pro těhotné a kojící ženy a samozřejmě pro děti.

Rovnátka, pouták

V hlavní roli rovnátka

Nový boom zažívá v posledních letech i ortodoncie. Zatímco před lety se rovnátka při napravování křivých zubů a špatného skusu dávala jen dětem, dnes si pro ně běžně chodí i dospělí.

Správné načasování léčby je jednou z podmínek úspěchu, proto návštěvu u ortodontisty s dětmi raději neodkládejte. „K ortodontistovi by se pacient měl vydat vždy, když to doporučí zubní lékař, případně tehdy, když se začnou nedobře prořezávat první stálé zuby,“ upozorňuje ortodontista Jiří Petr. Lépe přijít dříve než později. Ortodontista sám posoudí závažnost vady a navrhne vhodné řešení i dobu zahájení léčby.

Obvykle to bývá nejdříve kolem osmého roku věku, kdy se prořezávají stálé řezáky, spíše však později. Problém může být u stálých rovnátek s tím, že dítě nemá správné hygienické návyky, zkrátka si neumí pořádně čistit zuby. Rovnátka totiž vyžadují opravdu důkladné čištění, a to nejen ráno a večer, jak jsme zvyklí, ale i přes den po každém jídle. Dvakrát denně pak lékaři doporučují kromě běžného kartáčku použít i ten mezizubní a sólo kartáček na důkladné dočištění.

Pokud si pacient zuby nečistí správně, mohou se kolem zámečků objevit bílé skvrny, které se pak již nedají ničím odstranit. Mnoho pacientů se domnívá, že tyto skvrny vznikají nalepením a sejmutím fixního aparátu a „reklamují je“. Mají však smůlu, skvrny jsou opravdu vždy způsobeny nedostatečnou hygienou a nevznikají pod zámečkem, ale kolem něj.

Ilustrační snímek

Vyndavací, nebo stálá?

Ale zpět k výběru rovnátek. V současnosti jsou k dispozici nejen drobné kovové zámečky, o nichž byla řeč, ale hned několik různých druhů. Novinkou jsou neviditelná snímací rovnátka, která jsou zhotovena z průhledného plastu. Prozatím jsou podle ortodontistů spíše okrajovou záležitostí, což je způsobeno vyšší cenou, ale stále více si získávají na oblibě u dospělé klientely.

Cena se pohybuje mezi 70 a 120 tisíci za obě čelisti. Jejich velkou výhodou je, že se před jídlem i čistěním zubů vyndávají. Pacient si tak může zuby snadno kvalitně vyčistit a nemusí se bát zvýšeného rizika vzniku zubního kazu, které hrozí u nedbalého čištění zubů u fixních rovnátek. Aby byla léčba efektivní, musí se rovnátka nosit 20 až 22 hodin denně zhruba rok a půl až dva roky.

Mnohem běžnější jsou fixní rovnátka, která během léčby nelze z úst vyndat. Klasická kovová představují nejméně estetickou variantu, ale tu nejlevnější. Pokud vám nevadí si připlatit, místo kovových zámečků můžete dostat třeba keramické.

Úplně nejdražší variantou jsou rovnátka lepená na zuby zezadu. Tato takzvaná lingvální rovnátka volí nejčastěji dospělí pacienti. Cena se pohybuje od 100 do 150 tisíc korun za obě čelisti a nevýhodou je také značné nepohodlí během prvních týdnů. Pacienti si stěžují na odřený jazyk a špatnou výslovnost. Do měsíce si podle odborníků většinou zvyknou.

Kolik stojí rovnátka?

• Snímací pořídíme za několik tisíc. 

• Léčba fixním aparátem vyjde zhruba na 20 až 60 tisíc korun v závislosti na použitém materiálu. 

• Pořídit si můžete i neviditelná rovnátka za 70 až 120 tisíc, nebo lingvální rovnátka, umístěná z vnitřní strany zubů, v ceně přibližně 100–150 tisíc Kč.

Zatímco bělení zubů a návštěvu u dentálního hygienisty zdravotní pojišťovny neproplácejí, u rovnátek s jistým příspěvkem můžete počítat. Většina pojišťoven hradí práci ortodontisty, u rovnátek pak záleží na jejich typu.

U snímatelných rovnátek pojišťovny přispívají zčásti podle druhu vady od poloviční úhrady ceny přes osmdesátiprocentní až po plnou úhradu u těžších typů vad. Doplatek pacienta se pak pohybuje od nuly do zhruba tří a půl tisíce korun.

U pevných rovnátek pojišťovna obvykle proplácí práci ortodontisty, rentgeny, většinou i nasazení a utažení rovnátek, jejich sundání a kontroly léčby včetně převazování oblouků. Přesto některé ortodoncie účtují pacientovi rentgen a drobné práce na rovnátkách zvlášť. Zeptejte se na to předem a chtějte vědět, proč to dělají.

INFOGRAFIKA: Kolik dnes zaplatíte za rovnátka

Pozor na ceny

Některá zdravotnická zařízení navíc s cenou kouzlí. Chlubí se například nízkou cenou rovnátek, ve skutečnosti pouze „zapomenou“ sdělit další náklady a uvedou jen cenu za nasazení rovnátek na jednu čelist. Jenže v drtivé většině případů se rovnátka nasazují na obě čelisti.

Pokud se už dohodnete na ceně za všechny materiály, návštěvy a léčebné úkony, zeptejte se i na cenu za takzvaná udržovací rovnátka, která se musí nosit po sejmutí těch fixních. Obvykle se suma neplatí najednou, ale bývá rozdělena do několika splátek.

ilustrační snímek

Přírodní metody bělení zubů

Je to levné, ale chce to vytrvalost a důslednost. Přírodní metody bělení zubů fungují obvykle až po čase. Rozhodně se vyhněte internetovým radám typu čistění zubů octem či jedlou sodou, které prý zaručeně fungují. Sklovinu byste si mohli spíše poškodit.

• Banánová slupka

Jednoduchá metoda, která se nabízí k častému použití, je čistění zubů banánovou slupkou. Při potírání chrupu vnitřní bílou stranou slupky se do zubů vstřebávají minerály, jako je draslík, mangan, brom, hořčík a další, které posilují zubní sklovinu. Trpká chuť ze slupky záhy zmizí a zuby jsou pocitově jakoby obroušené dohladka. Stačí si je s ní přejíždět dvě minuty.

Citron

• Slupky citronu a pomeranče

Podobný efekt jako banán má i vnitřní strana slupek pomeranče a citronu. Tady ale pozor, na citlivější zuby působí kyseliny z citrusů až agresivně. Určitě si tedy po použití této metody dobře vypláchněte ústa čistou vodou.

Kokosový ořech (Ilustrační snímek)

• Kokosový olej

Pomoci při bělení zubů může i kokosový olej, který je účinný i na pěstění pokožky či do pokrmů. Kromě toho, že má dezinfekční účinky, takže mimo jiné odstraňuje i zápach z úst, tlumí při častějším používání záněty dásní i zubů. Jak na to? Naneste jej ve ztuhlém stavu na zuby kartáčkem a olejujte 5 až 10 minut. Už po chvíli budete mít pocit výrazně vyleštěných zubů.

Kurkuma najde své využití i mimo kuchyni. V bio kvalitě se hodí do mnoha...

• Kurkuma

Indický šafrán neboli kurkuma je sice žlutý, ale zuby bělí. Dejte do skleničky půl lžičky kurkumy s trochou vody tak, aby vznikla pasta. Tou si zuby pravidelně čistěte. Sice vám to zaručeně zničí kartáček, ale jako přírodní antibiotikum s protibakteriálním, protivirovým a protizánětlivým účinkem navíc ochrání při pravidelném používání vaše zuby před kazem a odhalováním zubních krčků.

Ilustrační snímek

• Chroupejte ovoce

Jablka, hrušky, mrkev nebo řapíkatý celer, které při pojídání v syrovém stavu tak pěkně křupou, zubům také prospívají. Všechny bělí zuby díky své kyselosti. „Musejí však být čerstvé a je třeba je chroupat. Zakousněte se do jablka namísto jeho řezání nožíkem nebo rozemletí v odšťavňovači,“ radí výživová poradkyně Michaela Weissová na webu Slunečný život.

granátové jablko

• Šťáva z granátového jablka

Stejně jako kurkuma ušpiní všechno i šťáva z granátového jablka. Ovšem kromě zubní skloviny. Z té naopak dostane skvrny. Stačí do ní ponořit kartáček, zuby vyčistit, vypláchnout si vodou a pak je dočistit běžným způsobem. Proces opakujte tak dlouho, dokud se nedostaví kýžený výsledek.

Mléko pomáhá zbavit se jahodové šťávy, která nám ukápla na oblečení.

• Rozmačkané jahody

Vitamin C a kyselina jablečná obsažené v jahodách působí na skvrny i plak. Rozmačkejte je na kaši a zuby s ní čistěte alespoň pět minut. Sklovina se vyleští a má jasnější vzhled. Pak je ale dobré zuby ještě přečistit běžnou pastou.

Ideálním pomocníkem v boji proti skvrnám na zubech je v rámci prevence také veškerá listová, tmavě zelená zelenina. Ta obsahuje minerální sloučeniny, které zuby chrání.