Čtvrtek 30. června 2022, svátek má Šárka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 30. června 2022 Šárka

Na stavbu unikátní roubenky padlo čtyřicet litrů volské krve

  5:25
Jedinečnou Vinklárkovu stodolu objevil vedoucí Metodického centra a kurátor sbírky staveb Valašského muzea v přírodě Radek Bryol ve Skaličce u Hranic. Stavbu starou téměř 500 let potom odborníci rozebrali, přesunuli a obnovili pradávnými postupy.

Původně chtěl starou stodolu ve Skaličce u Hranic její majitel Antonín Vinklárek zbourat. Od roku 2011 měl na zchátralou stavbu demoliční výměr. Ale pak se mu ozvali pracovníci muzea, které zaujala, a překvapili ho.

V objektu, který po staletí generaci Vinklárků sloužil, totiž objevili poklad: jednu z nejstarších roubených staveb v Česku.

„Tušil jsem, že je stodola stará, ale že až tak, to ne. Podle kroniky jsem si zjistil, že můj prapradědeček dělal roku 1640 ve Skaličce rychtáře. Celý náš rod je ve Skaličce už od počátků,“ popsal Vinklárek.

Kmeny z roku 1555

Na více než pět set let starou stodolu narazil v roce 2015 pracovník Metodického centra pro muzea v přírodě.

„Od chvíle nálezu bylo zřejmé, že se jedná o mimořádnou stavbu. Až následný dendrochronologický průzkum nám ukázal, o jak starý a vzácný objekt se jedná. První kmeny, které dodnes ve stodole jsou, pokáceli dřevorubci v roce 1555. Většina dalšího materiálu je z let 1569 a 1570. Stodola sloužila čtyři a půl století,“ uvedl generální ředitel Národního muzea v přírodě Jindřich Ondruš.

Dědictví po předcích se Vinklárek rozhodl muzeu darovat. „Dnes ji tu vidím v této podobě poprvé naživo a jsem z toho velmi nadšený,“ sdělil ve čtvrtek na slavnostním otevření stodoly.

Stavbu bylo třeba kvůli rozsáhlé záchranné renovaci přesunout, což nebylo jednoduché.

Odborníci ji loni na podzim museli celou rozebrat a ze Skaličky ji převézt do Frenštátu pod Radhoštěm, kde se jí ujali restaurátoři, konzervátoři a speciální tesaři.

Náročný přesun

Poté zamířila do Hanáckého muzea v Příkazech na Olomoucku, kde ji odborníci opět sestavili. Nyní stojí právě tam na místě, kde se dřív nacházela podobná stavba.

„Podle místních stodola vypadá, jako by tu byla odjakživa. Krásně sem zapadá,“ podotkl ředitel Hanáckého muzea Petr Vodešil a dodal, že přesun stodoly byl podle odborníků mimořádně vydařený. Muzeum za něj zaplatilo více než 4,4 milionu korun, z toho 4,19 milionu poskytlo ministerstvo kultury.

Stodolu odborníci opravovali speciálním postupem, aby zachovali její autentičnost. „Nových prvků jsme se nedotkli moderními nástroji. Autentičnost tak spočívá v tom, že všechny nové prvky jsme z kmenů ručně a tradičními metodami štípali a také je ručně opracovávali,“ popsal etnolog Jiří Pokorný.

Některé části, které již nešlo zachránit, nahradili novými. Celou stodolu však podle odhadů stále tvoří z osmdesáti procent původní materiály.

„Museli jsme pokácet velké, šedesát centimetrů silné stromy a ručně je půlit. Technologie štípání takto velkých profilů dnes už není běžná a pro nás to znamenalo osvěžení a obnovení historické tradice, kterou jsme znali jen z historických zápisů,“ vysvětlil Pokorný.

Těžká práce se vyplatila. Ačkoliv je na stodole poznat, které trámy jsou nové, kvůli jejich světlejší barvě, opracované jsou identickou technikou.

„Na původních trámech, i na těch nových, je vidět stejné typické zatržení, které vzniká při štípání. Tohoto efektu nejde jinak než ruční prací docílit. Technologický postup výroby je proto důležitý, aby byl i vzhled trámů autentický. Také výroba spojů znamenala použít pilu, sekeru a dopasovat to. Některé díry na spoje jsme dokonce ručně vrtali,“ upozornil na náročné postupy Pokorný.

Jedle a dub

Stodola je velká téměř šestnáct krát osm metrů a jde o specifickou roubenou konstrukci ze štípaných kmenů.

„Tvoří ji převážně jedlové dřevo, dole u země je odolnější dub. Při obnově prvků jsme dbali i na to, abychom zachovali také použití stejného materiálu,“ řekl Vodešil.

Pro Hanácké muzeum bylo důležité, aby byla stodola převezena celá včetně veškerých konstrukčních dřevěných prvků, kamenné podezdívky i mlatu. Ten pro dodržení původní receptury a autentičnosti tak obsahuje dokonce 40 litrů volské krve.

„Když byl mlat dokončen, byla stodola i po krvi cítit. Trvalo to řadu týdnů, aroma nebylo nijak vábné. Mlat je však velice pevný a solidní,“ popsal Vodešil.

Stodola v minulosti primárně sloužila jako sklad pro sklizenou úrodu. I přesto dříve podléhala soudobým módním trendům a v 18. století ji zčásti přestavěli.

„Dříve byly půlkuláče situovány oblinou ven. Po roce 1780 je však otočili oblinou dovnitř. Zajímavé tak je, že i hospodářské budovy podléhaly těmto trendům. Důležitá také byla obnova střešní krytiny, kdy došky nahradila pálená krytina,“ dodal Vodešil.

První návštěvníci si mohou unikátní stavbu prohlédnout 28. května. Muzeum chystá celodenní program s komentovanými prohlídkami. Vstup do muzea je po celý den zdarma.

Návštěvníci se dočkají i prohlídek tamního sadu, dozvědí se zajímavosti o původních starých ovocných odrůdách, které byly na Hané dříve běžné a dnes jsou k nalezení jen stěží.

  • Nejčtenější

Českem se prohnaly bouřky, zaměstnaly hasiče. Prahu zalilo 100 milimetrů

Česko v noci zasáhly silné deště a bouřky. Za uplynulých 24 hodin napršelo nejvíce na stanici Praha-Komořany a to 100,8...

Boom prodejů bytů končí, teď stojí zájemci fronty na pronájmy

Výraznou proměnu zažívá trh s nemovitostmi v regionu. Zatímco ještě loni byl obrovský zájem o koupi bytů či domů a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejdřív jen tak pršelo a byl chvíli klid. A pak smršť jako p...e

Zážitek, na který jen tak nezapomenou, mají za sebou lidé v Moravském Berouně na Olomoucku. Silná bouřka, která se tudy...

Plivli nám do tváře, bouří se zahrádkáři z olomouckých kolonií

Do zimy mají poslední olomoučtí zahrádkáři opustit rozsáhlou kolonii na jihu města u řeky Moravy. Chystá se tam...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čechy v pátek zasáhnou silné bouřky, v neděli se vrátí tropické třicítky

Čtvrtek bude jasný a teplý, už v pátek ale začne přibývat oblačnosti a večer dorazí zejména do Čech velmi silné bouřky...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

Škody po krupobití na Olomoucku jsou za desítky milionů, opravují se střechy

Krupobití v Moravském Berouně na Olomoucku způsobilo škody za desítky milionů korun. Stále se opravují střechy, obec...

Most přezdívaný Rejnok se otevírá, řidiče však potrápí nová omezení

Most přezdívaný Rejnok je hotový a na Masarykovu třídu v Olomouci se po více než dvou letech se vrátí provoz. Řidičům v...

Městský rozhlas řeší dilema, jak zvát na mítink a nepropagovat politiky

Opakovaná pozvánka na dětský den na sídlišti vysílaná městským rozhlasem mnohé obyvatele Olomouce rozčarovala. Až na...

U Mohelnice se srazilo auto s autobusem plným dětí, policie hlásí tři zraněné

Nehoda autobusu a osobního auta u Mohelnice na Šumpersku odpoledne zablokovala na téměř tři hodiny frekventovanou...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Herečka Eva Josefíková se o víkendu tajně vdala

Herečka Eva Josefíková (32) se na Instagramu pochlubila šťastnou novinkou. Během romantického obřadu řekla své ano...