Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Adopce píšťal je český vynález, říká varhaník od olomouckého sv. Mořice

  6:46
Varhaník a ředitel kůru svatého Mořice v Olomouci Jiří Stodůlka sleduje, jak se opravují tamní vzácné Englerovy varhany z roku 1745. Jejich píšťaly si nyní mohou lidé adoptovat a přispět tak na jejich renovaci.

Součástí rekonstrukce olomouckého kostela svatého Mořice je i generální oprava klasického barokního nástroje, který dnes má 5 manuálů, 95 rejstříků a 7 884 píšťal.

„V roce 1740 byl stavbou varhan pověřen varhanář ze slezské Wroclawi, Michael Engler. Výzdoba varhanní skříně je pak dílo dvou olomouckých sochařů Filipa Sattlera a Jana Antonína Richtera. Vznikl tak naprosto unikátní nástroj, tehdy největší na Moravě,“ řekl varhaník a ředitel kůru olomouckého sv. Mořice Jiří Stodůlka.

Práci s renovací má na starost slovinský varhanářský závod Škrabl zastoupený varhanářským mistrem Antonem Škrablem. Subdodavatelem jedné z největších světových varhanářských firem je olomoucká restaurátorská dílna Organ-Service varhanáře-restaurátora Ivo Roháče. Opravit je třeba především elektronické součásti.

Varhany z kostela sv. Mořice jsou největší v tuzemsku a patří i k největším ve střední Evropě a jejich oprava potrvá asi dva roky.

Nástupcem svého učitele

U svatého Mořice působí Jiří Stodůlka přes tři roky. „Začal jsem zde hrát díky svému předchůdci a pedagogovi na konzervatoři Karlu Martínkovi, který zde byl hlavním varhaníkem do konce roku 2019,“ řekl varhaník.

Hudebník připomněl, že u svatého Mořice byl také založen slavný olomoucký Mezinárodní varhanní festival.

„Na něm můžeme slyšet hrát varhaníky z celého světa. Bylo mi ctí zde potkat například Oliviera Latryho, Thomase Ospitala, Daniela Rotha, Vincenta Duboise a další varhaníky,“ vyjmenoval.

„Do funkce hlavního varhaníka jsem byl jmenován na začátku října loňského roku. Na starosti mám zajištění hudby při bohoslužbách, spolupráci s pomocnými varhaníky, navíc jsem také členem komise, která dohlíží na opravu varhan,“ přiblížil.

Zahraničí adopci píšťal nezná

Restaurování svatomořických varhan bude stát přes 30 milionů korun bez DPH a lidé na ni mohou přispět prostřednictvím adopce jednotlivých píšťal.

„Inspirace se v tomto případě dala čerpat přímo v Česku. Adopce píšťal je zde dost populární a vděčná, lidé vědí, nač můžou symbolicky přispět. Naopak od kolegů ze zahraničí vím, že moc adopci píšťal neznají, takže je to hodně český trend,“ přiblížil varhaník, který se kromě studia varhanní hry věnuje také zpěvu a dirigování.

Lidé si mohou osvojit přes 5 tisíc píšťal. „Nástroj má po přepočítání při demontáži 7 884 píšťal. Méně políček než píšťal je způsobeno tím, že některé tóny mají víc píšťal. Takže například u rejstříku Mixtura si zájemce vybere políčko (tón), na kterém může být až 8 píšťal,“ vysvětlil hudebník.

Adopce je možná přes webové stránky varhany.moric-olomouc.cz. „Zájemce si vybere píšťaly k adopci, výplní adopční formulář a zašle peníze. Zájemcům bude doručen certifikát.“

Barokní nástroj z kostela sv. Mořice byl postaven v roce 1745. „Tato část je zde dodnes. V 60. letech minulého století byly rozšířeny do univerzální podoby, aby se na ně dala hrát hudba všech období. Barokní varhany se od modernějších liší barvou zvuku a samozřejmě ovládáním. Na to navazuje to, jaká hudba se pro takové nástroje psala,“ popsal Stodůlka.

„Na barokní nástroj je těžké, až nemožné interpretovat pozdější hudbu. Například romantické varhany se často ovládají jinak, mají pomocná zařízení a často je zde předepsaná volba rejstříků (barvy zvuku), které použít. Barokní nástroje tedy mají úplně jiný zvukový ideál než nástroje například romantické,“ dodal.

Svatomořickému nástroji se přezdívá Královna moravských varhan. „Je to už od onoho 18. století. Jednalo se o největší varhany na Moravě s jedinečným zvukem. Varhaník zde najde obří paletu rejstříků, často velmi netypických. Oslovuje jistě svým krásně zdobeným prospektem – přední viditelná část varhan – a zvukem, má své charisma,“ vysvětlil varhaník. 

Varhany už mají i vlastní web

V současnosti jsou varhany demontovány. „Čeká se na různá povolení například z památkové péče. Od toho se odvíjí, kdy bude oprava hotova. Sám věřím, že do dvou let se vše stihne,“ naznačil Stodůlka, který bohoslužby doprovází i tak. Hraje na malé varhany v přední části kostela od Antonína Schacka z roku 1716.

„Těším se na to, až se varhany vrátí a budu na ně zase moct hrát. Budou po generální opravě, tedy spolehlivost bude daleko vyšší a barva a jednota jednotlivých rejstříků se jistě do určité míry zlepší,“ slibuje si.

Studenti přírodovědecké fakulty Ivo Šmerek a Daniel Bazala nedávno vytvořili webové stránky pro kostel svatého Mořice i unikátní Englerovy varhany, jimž věnovali samostatný web.

Webové odkazy:

Stránky kostela - ZDE.
Stránky varhan - ZDE.

„Webové stránky vznikly u příležitosti rekonstrukce kostela svatého Mořice a jeho varhan. Kostel dostal nový kabát, stejně tak i jeho web, který si o to již několik let říkal,“ uvedl Ivo Šmerek.

Z nového webu lze přejít na internetové stránky varhan, které jsou největším hudebním nástrojem svého druhu v Česku a řadí se mezi nejmohutnější varhany v celé střední Evropě.

„Tento web umožňuje veřejnosti adoptovat si píšťaly dle vlastního výběru. Kdokoliv tak může snadno a rychle finančně přispět na probíhající rekonstrukci varhan,“ podotkl Šmerek.

Unikátní hudební nástroj si podle Dana Bazaly svoje vlastní internetové stránky zasloužil. „Na webu je zmíněna jejich historie, nechybí ani seznam varhaníků, audiovizuální záznamy a samozřejmě to nejdůležitější – adopce píšťal. S tvorbou varhanních stránek nám pomáhali hlavní varhaník Jiří Stodůlka a diecézní organolog Jan Gottwald,“ podotkl Bazala. 

  • Nejčtenější

Největší šelma zpět na Olomoucku. Místo výskytu medvědů svědci tají

20. května 2024

Premium Medvědice s medvídětem, která si na Libavé došla za potravou až do blízkosti lidského obydlí a...

Zavíráme, nechodí lidé. V centrech velkých měst zeje stále víc prázdných výloh

23. května 2024  4:54

Lékárnu, jež v domě U Černého orla na prostějovském hlavním náměstí T. G. Masaryka sídlila už od...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Slivovice bude vzácnost. Mrazy spálily úrodu, pálenice čekají bídnou sezonu

20. května 2024

Loni tragédie, letos bída. Tak označují majitelé pálenic v Olomouckém kraji loňskou a letošní...

Řidičku překvapila mokrá silnice, dodávka skončila po nehodě na střeše

19. května 2024  12:52

Mokrá silnice zřejmě překvapila řidičku Škody Fabie, která způsobila v neděli dopoledne nehodu obce...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Dívka vyrazila na kole bez přilby a se sluchátky, vjela přímo před auto

23. května 2024  12:52

Vrtulník záchranné služby musel ve středu odpoledne vzlétnout do Mohelnice na Šumpersku, kde se při...

Soutěž dopraváků zaskočila řidiče, zmatkovali i profesionální šoféři

23. května 2024  16:37

Že jsou na tom čeští řidiči stále hůř se zvládnutím situace, kdy křižovatku řídí policista,...

Za zneužití dotací při přeměně zámků na hotely dostal podnikatel 5,5 roku

23. května 2024  10:24,  aktualizováno  13:07

Na pět a půl roku poslal krajský soud v Olomouci do vězení podnikatele Petra Látala za podvody s...

Dívka vyrazila na kole bez přilby a se sluchátky, vjela přímo před auto

23. května 2024  12:52

Vrtulník záchranné služby musel ve středu odpoledne vzlétnout do Mohelnice na Šumpersku, kde se při...

Zemřel Petr Huťka, jeden z trenérů daviscupových vítězů z roku 1980

23. května 2024  11:49

Ve věku 76 let zemřel ve středu po dlouhé nemoci prezident Tenisového klubu Precheza Přerov a jeden...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...