Pondělí 12. dubna 2021, svátek má Julius
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 12. dubna 2021 Julius

Univerzita Palackého hazarduje se svou budoucností, varují bývalí rektoři

  4:53
Šéf Univerzity Palackého v Olomouci Jaroslav Miller schytal od svých předchůdců kritiku kvůli vyhrocenému sporu na přírodovědecké fakultě. Bývalí rektoři vyzvali ve společném memorandu vedení olomoucké univerzity, aby nezakládalo novou instituci, dokud se na fakultě nevyjasní všechny etické kauzy.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Memorandum kvůli sporu, který provází vznik nového vysokoškolského ústavu, podepsali všichni bývalí rektoři z polistopadové historie - amerikanista Josef Jařab, fyzikové Lubomír Dvořák a Jaroslav Mašláň a také lékařka Jana Mačáková.

Pod ústav s názvem CATRIN (Czech Advanced Technology and Research Institute) by měla od letošního dubna přejít dvě vědecká centra fakulty a polovina Ústavu molekulární a translační medicíny, který je dosud součástí lékařské fakulty. Zatímco tam se na způsobu rozdělení dohodli bez problémů, přírodovědci spolu už víc než rok vedou nesmiřitelnou válku.

Provází ji i několik upozornění na možné neetické postupy při výzkumech ve vědeckých centrech přírodovědecké fakulty. Podezření jsou spojena hlavně s týmy kolem bývalého ředitele Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů (RCPTM), chemika Radka Zbořila.

„Nejprve je nutno uspokojivě a čistě uzavřít všechny etické kauzy. Až teprve ve chvíli, kdy univerzita úspěšně projde touto očistnou procedurou, lze diskutovat o tom, zda je CATRIN opravdu potřeba a v čem by měl být přínos této nové centrální jednotky celé univerzity, včetně jejího financování. Zakládat v současné situaci vysokoškolský ústav je hazard s budoucností Univerzity Palackého,“ napsali rektoři ve společném prohlášení.

Podle Josefa Jařaba, který vedl Univerzitu Palackého v letech 1990–1997, on i jeho kolegové zvažovali vyjádření již delší dobu. „V každém z nás zrálo, že by měl k situaci na univerzitě něco říct. Je to zákopová válka, a jak víme, ty mají velké ztráty, ale žádný posun,“ řekl.

Předchůdci kritizují rektora, vydírání i snahu odvolat děkana

Memorandum paradoxně vyšlo den po zasedání Akademického senátu, který naopak kvůli uklidnění situace vyzval ke zdrženlivosti v projevech na vnitrouniverzitních i veřejných fórech. Radikální proto nebyl v reakci na memorandum ani rektor Miller.

„Všechny zmiňované problémy, z nichž řada má kořeny ve zcela jiných dobách než během mého rektorského působení, jsou postoupeny a procesovány orgány, které jsou k tomu určeny. V následujících měsících bude navržen nový mechanismus hodnocení etických sporů, záležitost vědeckého ústavu je nyní plně v rukou senátní komise, o způsobu řešení nyní diskutované kauzy mají rozhodnout nejpovolanější instituce, tedy Vědecká rada Univerzizty Palackého a Etická komise,“ popsal Miller.

Současný rektor schytal od svých předchůdců tvrdou kritiku. Miller podle nich dostatečně neuplatňuje svou autoritu, aby chránil dobré jméno univerzity.

„K žádoucímu cíli nejspíš nepovede dát se vydírat výhrůžkami množstvím výpovědí a stávkovou pohotovostí. Nepovede k němu ani (pseudoprávními argumenty zdůvodněné) odmítání vydat data z experimentů v publikovaných článcích, ani zadávání kontrolních měření jen zdánlivě nezávislým pracovištím vně univerzity,“  uvedli bývalí rektoři v narážkách na události, které vyhrocený spor v minulých měsících postupně provázely. 

„Nepovedou k němu ani pokusy odvolat demokraticky zvoleného děkana fakulty či svolávat mimořádné schůze univerzitního senátu, aby se věnoval účelové sestříhané nahrávce soukromého rozhovoru,“ dodali rektoři.

Aféra v časopise Nature Communications je stará osm měsíců

Univerzita už osm měsíců žije hlavně kauzou kolem manipulace s daty v článku pro prestižní časopis Nature Communications.

Zatímco autoři textu včetně někdejšího ředitele RCPTM Zbořila tvrdí, že v textu o nejmenších kovových magnetech na světě jen omylem vyšly tři stejné grafy, jejich kritici v čele s fyzikem Tomášem Opatrným se snaží dokázat, že původně publikované ani později opravené výsledky nepocházejí z reálných měření. Zbořil byl už loni „odsouzen“ etickou komisí za to, že inicioval úpravu grafu v jiném vědeckém článku pro časopis JACS.

Elitní chemik jakékoliv pochybení odmítá. Sám se naopak snaží dokázat, že jeho a další vědce podporující vznik nového ústavu vedení fakulty záměrně šikanuje.

V aktuální kauze, zkráceně zvané NatComm, si univerzita objednala posudky u tří vědeckých laboratoří v zahraničí. Všechny potvrdily, že závěry zpochybňovaného článku byly pravdivé. Kritici ale poukázali na to, že zahraniční experti se nezabývali tím, jestli olomoučtí vědci své teze „nepřikrášlili“ nepřípustnou úpravou dat. Upozornili také na to, že univerzita oslovila odborníky, kteří jsou vědecky nebo obchodně spjati s RCPTM.

Vedení univerzity se nakonec rozhodlo řešit kauzu dál.

  • Nejčtenější

Za dostavbu D1 budou pro ŘSD dál bojovat i autoři útočné komiksové kampaně

Přes všechny pochyby, které loni vyvolaly karikatury a komiksy namířené proti odpůrcům navržené trasy dálnice D1 kolem...

Králíkova kremace a jiné vtipné zprávy vynesly strážníkům nominaci na cenu

Přerovskou veřejnost baví i informují už dlouho, v posledních měsících však zprávy o netradičních i běžných zásazích...

Řemeslník vjel autem před vlak, prorazil závoru a přišel o převážená okna

Na železničním přejezdu na Olomoucku narazil vlak do nákladního auta převážejícího plastová okna a dveře. Přejezd je...

Provoz na D35 a tahu z Moravy do Čech ztěžovaly u Mohelnice nehoda a sníh

Provoz na dálnici D35 u Mohelnice ráno a dopoledne komplikovalo počasí a dočasně musela být dokonce zcela uzavřena...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bikeři si v lese u Olomouce stavěli park, kácením a kopáním porušili zákon

Rizikem pro procházející lidi, narušením životního prostředí a dokonce porušením zákona bylo podle olomoucké radnice a...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

První romské dítě, které skončilo v babyboxu. Romové zuří, matka ho chce zpět

Premium Je to příběh 217. dítěte, které babyboxy zachránily a prvního romského dítěte, které se v babyboxu ocitlo. Matka...

Fiala politiku dělat neumí a důsledky jsou tragické, hodnotí Klaus dnešní ODS

Premium Za deset dní oslaví ODS třicáté výročí svého vzniku. MF DNES požádala jejího zakladatele Václava Klause, aby...

  • Další z rubriky

Prostějovská radnice si chce pro sebe zabrat parkoviště, čelí kritice

Prostějovská radnice před časem v nenápadné zprávě na webu města oznámila změny ve smlouvách o pronájmu veřejných...

Olomouc propůjčila svůj genius loci dalšímu českému krimiseriálu

Olomouc byla v uplynulých týdnech dějištěm natáčení dalšího krimiseriálu s názvem Pozadí událostí. Jeho režisérem je...

Na traily v Rychlebských horách padly stromy, poničil je kůrovec i houby

Adrenalinové jezdce vládní opatření na traily do Rychlebských hor sice ještě nepustí, ale provozovatelé tamních tratí...

Na olomouckém magistrátu už funguje většina telefonů, matrika jen omezeně

Po nedávném hackerském útoku už se lidé opět dovolají na olomoucký magistrát. Normálně funguje i výdej občanských a...

Největší odměnou je, že mi konečně říká maminko, vypráví Kristina o svém pětiletém autistickém synovi
Největší odměnou je, že mi konečně říká maminko, vypráví Kristina o svém pětiletém autistickém synovi

Na 2. dubna připadl Světový den porozumění autismu. Jeho cílem je poukázat na potřebu větší tolerance vůči rodinám vychovávajícím autistické dítě....

Kuchyň mají na terase. Šílený plán mladých manželů je geniální

Honza a Katka se po svatbě nastěhovali do domu svých prarodičů. V patře, které obývají, jim však chybí kuchyň. A tak...

Jak často se nakazí již očkovaní? Důkladná studie dala skvělé výsledky

Americké středisko pro kontrolu nakažlivých nemocí (CDC) ve svém časopise vydalo průběžné výsledky studie, která je...

Pohřeb prince Philipa se bude konat 17. dubna, Harry dorazí bez Meghan

Buckinghamský palác oznámil, že pohřeb zesnulého prince Philipa se bude konat 17. dubna. Zároveň potvrdil, že princ...

Miliardový byznys vyschl, technologický obr Kapsch se stahuje z Česka

V dobách největší slávy šlo o firmu s miliardovými obraty, která se nebála pouštět do slovních přestřelek se členy...

Podstoupím úpravu prsou. Není čas cvičit a chroustat mrkev, říká Kalivodová

Andrea Kalivodová (43) se svěřila s tím, proč se rozhodla podstoupit remodelaci prsou. Operní pěvkyně v rozhovoru pro...