Miroslav Vepřek čelí u olomouckého krajského soudu obžalobě z vraždy provedené...

Miroslav Vepřek čelí u olomouckého krajského soudu obžalobě z vraždy provedené zvlášť surovým nebo trýznivým způsobem. | foto: Luděk Peřina, ČTK

Soudy se přou o trest za vraždu na faře, rozhodne posudek psychologa

  • 1
Před krajským soudem v Olomouci znovu stane Miroslav Vepřek, který je souzen za smrt muže na faře v Chudobíně na Olomoucku, jehož tělo bylo objeveno v dubnu 2019. Čtyřiadvacetiletý mladík se sice k činu doznal, soudy se však neshodnou na právní kvalifikaci, která je rozhodující pro výši trestu.

Dosud netrestaný muž byl souzen za zabití i vraždu, jen olomoucký krajský soud v kauze vynesl již tři rozsudky. Případ nyní podruhé vrátil na počátek Nejvyšší soud. „Znovu se bude na kraji projednávat 11. října,“ řekl soudce Martin Lýsek.

Vepřek byl naposledy krajským i vrchním soudem uznán vinným za vraždu a dostal 17 let. Znovu však uspěl se svým dovoláním.

„Nejvyšší soud trvá na svém stanovisku, který měl i před doplněním dokazování. Podle něj tak z důkazů, které dosud byly provedeny, nemůže závěr, který tentokrát učinily soudy prvního i druhého stupně, obstát. Je potřeba doplnit dokazování. Hlavním důkazem 11. října tak bude doplňující výslech psychologa ohledně některých otázek, které povedou k jedné, nebo druhé právní kvalifikaci, o které se ty roky přeme,“ uvedl soudce Lýsek.

Olomoucký krajský soud se případem zabývá od prosince 2019. V lednu 2020 muži uložil za zabití 9,5 roku. Vrchní soud ale kvalifikaci změnil na vraždu spáchanou zvlášť surovým způsobem a trest muži zvýšil na 17,5 roku. Případ však vrátil na počátek Nejvyšší soud.

Loni v únoru krajský soud opět označil násilnou smrt muže za zabití a obžalovanému za to uložil trest devět let vězení. Vrchní soud v neveřejném zasedání případ krajskému soudu vrátil zpět s tím, že skutkový děj neodpovídal důkazům ve spise.

Po vrácení spisu a doplnění dokazování výslechem znalců soud loni v srpnu vynesl třetí odsuzující rozsudek, kdy muže poslal za vraždu na 17 let do vězení; v loni v listopadu jeho rozhodnutí posvětil i vrchní soud.

Klíčové je, zda obžalovaný jednal ze strachu

Nejvyšší soud tak nyní do případu zasáhl už podruhé, i podle soudce Lýska to v případech, kdy je pachatel jasný, není obvyklé. Svou roli totiž v případu hraje předchozí jednání oběti, která i podle obžaloby na pachatele zaútočila jako první, a otázka, zda mladík jednal v silném rozrušení způsobeném strachem o život či zda byla již souvislost těchto jednání přetržena.

„Zda jednání kvalifikovat jako vraždu, nebo zabití je vždy poměrně složitá otázka,“ uvedl soudce Lýsek. Řeší se totiž z pohledu subjektivní stránky, tedy úmyslu pachatele a důkazů ve vztahu k tomu, co si v té chvíli myslel, chtěl a co věděl, doplnil soudce.

Tragédie se stala v dubnu 2019 v budově farního úřadu, církev však objekt delší dobu neužívala. Muž, který byl obětí, na faře v minulosti bydlel, uvedla policie.

Smrti šestadvacetiletého muže předcházela potyčka - podle obžaloby totiž na Vepřeka jako první zaútočil nožem druhý muž. Vepřek vzápětí uchopil také nůž a kamaráda opakovaně bodl. Poté ho umlátil pohrabáčem, znalci nakonec spočítali 12 ran. Za zabití hrozí pachateli tři až deset let, za vraždu spáchanou zvlášť surovým způsobem je sazba 15 až 20 let.

,