Richard Benýšek, někdejší boss hokejové Slavie byl i šéfem společnosti...

Richard Benýšek, někdejší boss hokejové Slavie byl i šéfem společnosti Bestsport, jež provozuje O2 arenu. | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Štědrý sponzor stran. Miliardář Benýšek pomohl ODS a STAN 15 miliony

  • 2
Vlivný olomoucký podnikatel Richard Benýšek se stal jedním z největších soukromých sponzorů politických stran v zemi. Středopravým ODS a STAN dal v posledních dvou letech 15 milionů korun. Ostatním politickým subjektům přispívají soukromí sponzoři z kraje částkami maximálně v řádech statisíců korun.

„Osobně si myslím, že středopravá politika na politickou scénu patří, a pokud tyto strany nedostanou peníze, tak se do budoucna můžeme octnout někde, kde by nám to vadilo. Věřím politice středopravého založení,“ vysvětlil Benýšek důvody svého sponzoringu, na který upozornil server Seznam Zprávy. ODS dal třináct a Starostům a nezávislým dva miliony.

Řadový člen ODS a miliardář Benýšek se tak stal po senátorovi a sázkovém magnátovi Ivu Valentovi druhým největším soukromým sponzorem politických stran v Česku. Benýšek si to může dovolit – přiznal, že jeho daňový základ se pohybuje v řádu stovek milionů korun.

Vystudovaný zemědělský inženýr dřív pracoval jako krizový manažer pro nejbohatšího Čecha Petra Kellnera a vlastnil také hokejovou Slavii. Nyní se zaměřil hlavně na investice v zemědělství, skupuje lesy, zemědělské pozemky a lesní hospodářství v Česku a na Slovensku.

U Prostějova například opravil Bělecký mlýn a nedávno koupil i zámek v nedalekých Přemyslovicích. I do budoucna se chce Benýšek věnovat lesnímu hospodaření a životnímu prostředí.

ODS i Starostové a nezávislí jeho peníze neodmítli. „Beru to jako fakt. Pan Benýšek je řadovým členem, nepůsobí v žádných funkcích ani vnitrostranických orgánech. Samozřejmě máme transparentní účet a ani není pravidlem, že by peníze od místních dárců šly zpátky k nám do regionu,“ řekl šéf ODS v Olomouckém kraji a lídr pro nadcházející parlamentní volby Michal Zácha.

„Hlídám si, s kým jednám,“ říká lídr ODS

Zácha zároveň přiznává, že je ohledně peněžních darů opatrný. „Jako lídr mám na starosti kampaň a mám za sebou řadu schůzek na téma sponzoringu nebo příspěvků na kampaň. Hlídám si, s kým jednám. Jakékoliv zajímavé jméno by mohlo vyvolat nějaké spekulace, takže jsem obezřetný,“ řekl.

Podnikatel Benýšek dodal, že od sponzorování politických stran nic zvláštního neočekává.

„Já bych byl poslední, koho by někdo mohl osočovat, že by z toho mohl profitovat. Neúčastním se vůbec žádných zakázek a nechci žádné dotace. Můj vliv na dotace a zakázky je absolutně nula,“ vysvětlil.

Bývalá starostka Držovic a krajská zastupitelka Blanka Kolečkářová ze STAN o konkrétních darech pro Starosty detailní přehled nemá, sponzoring však vítá.

„V poslední době stát nepodporuje střední třídu, ale spíš po ní šlape. Přitom je zárukou svobod a dává lidem práci. Když se někdo rozhodne pomoci, aby neumřela, tak nedělá vůbec nic špatného. Samozřejmě máme transparentní účet, aby lidé mohli vidět, kam peníze jdou,“ řekla Kolečkářová.

Jiné strany tak štědré sponzory nemají

Ostatní politické strany si o podobných sponzorech mohou nechat jen zdát. V kraji sice soukromí dárci existují, ale politickým subjektům přispívají částkami maximálně v řádech statisíců korun.

Hnutí ANO tak loni získalo 350 tisíc korun od poslance a hejtmana Ladislava Oklešťka a stejnou částku od poslance a záchranáře Milana Brázdila z Olomouce.

Toho část vedení hnutí v Olomouckém kraji před časem nepustilo na kandidátku pro nadcházející parlamentní volby, ačkoliv v minulosti sbíral rekordní počty preferenčních hlasů. Zasáhnout muselo až pražské ústředí ANO a Brázdil je nyní na šestém místě kandidátní listiny.

„Myslím, že v každé politické straně existují určitá pravidla, že poslanci svou stranu podporují. Já jsem neudělal nic jiného, než že jsem tato pravidla dodržel,“ vysvětluje svůj dar Brázdil.

Hnutí ANO ovšem přispěli 250 tisíci korunami například také Vít Macháček z Olomouce a 200 tisíci korunami Rudolf Stupka z Prostějova.

Dohromady 100 tisíc korun dali své straně TOP 09 prostějovská poslankyně Jitka Chalánková a její manžel. Stejnou částku věnoval loni lidovcům Antonín Tomeček z Doloplaz na Olomoucku a o 5 tisíc méně jim dal Petr Pachta z Olomouce. Poslanec a náměstek hejtmana Olomouckého kraje Jiří Zemánek z ČSSD loni svou stranu obdaroval 350 tisíci korunami a například bývalý senátor za Olomouc a bývalý hejtman Martin Tesařík dal rodné ČSSD 100 tisíc korun.