Pokutu za předražený akvapark Prostějov nebude vymáhat po vinících

  4:51aktualizováno  4:51
Za předraženou stavbu hlavní městské plovárny dostal Prostějov před několika lety pokutu od antimonopolního úřadu. Zastupitelstvo ji nyní mohlo začít vymáhat po odpovědných lidech, ale odmítlo.

Pohled na bazén a atrakce venkovního akvaparku v Prostějově. | foto: Tomáš FraitMF DNES

Venkovní akvapark v Koupelkách navštíví každý rok desetitisíce lidí. Pro obyvatele města a hlavně jejich děti to byla dlouhé roky jediná možnost, jak se v parných dnech ochladit, zaplavat si a zařádit si na toboganech nebo skluzavkách.

Příběh akvaparku má však i svou odvrácenou tvář. V roce 2005 tehdejší politická reprezentace dopustila, aby si stavbu rozebraly stavební firmy spřízněné s radnicí. Šlo o takzvaný PPP projekt, spolupráci veřejného a soukromého sektoru, jehož výsledkem byla předražená plovárna.

„Pokud jsme tehdy za akvapark zaplatili čtvrt miliardy korun, za což mohl být krytý padesátimetrový bazén, tak to nebylo v pořádku. Je potřeba to jasně říct,“ je přesvědčen například prostějovský opoziční zastupitel Jan Navrátil.

Radnice tehdy vstoupila do společnosti, kde měla většinový podíl soukromá firma. Ta převzala veškerou kontrolu nad projektem a stavbu akvaparku zadala prostějovským stavebním firmám Pozemstav tehdejšího radního za ODS Zdeňka Peichla a pozdějšího radního za ČSSD Jiřího Pospíšila a firmě Navrátil.

Za obcházení zákona o veřejných zakázkách za to antimonopolní úřad radnici udělil pokutu ve výši půl milionu korun, kterou později snížil na 200 tisíc.

Prostějovský akvapark

„Tvrdit, že zastupitelé tehdy nevěděli, co se stane, není na místě, protože s touto kauzou je spojená firma Pozemstav. Ještě v minulém období tady seděl jako radní jeden z jednatelů a v té době byl radním jiný jednatel. Pozemstav je za ty roky problémy a aférami Prostějova protkaný,“ argumentoval další člen opozice Petr Kapounek.

„Jestli se tehdy někdo rozhodl, že se obejde veřejná soutěž, udělá se to přes soukromou firmu, aby to Pozemstav dostal, a dnes je z toho průšvih, tak tvářit se, že odpovědní lidé jsou v tom nevinně, to není správné,“ dodal.

Podle antimonopolního úřadu vznikl na zakázky radnice kartel

Peichl a Pospíšil v minulosti popřeli, že by stavební zakázky v Prostějově jakkoliv ovlivňovali. Peichl na dotazy MF DNES opakovaně odpovídal, že se vždy raději zdržel hlasování, aby se nedostal do jakéhokoli podezření.

Firmy Pozemstav a Navrátil figurují mimo jiné také na seznamu devíti stavebních firem, které antimonopolní úřad nedávno potrestal rekordní pokutou téměř padesáti milionů korun. Tajný stavební kartel podle úřadu v minulosti systematicky ovlivňoval stavební zakázky na prostějovské radnici.

Firmy to odmítly a hodlají se bránit u soudu. Společnost Pozemstav navíc nedávno kompletně vyměnila vrcholový management a od problematické minulosti se distancuje.

Pokutu 200 tisíc korun za akvapark nakonec radnice zaplatila. Společnost Právo ve veřejném zájmu však město loni vyzvala, aby peníze začalo po odpovědných lidech vymáhat jako škodu. Blížila se promlčecí lhůta. Rada to odmítla, ale vyšlo najevo, že o prominutí může rozhodnout pouze zastupitelstvo.

„Celá záležitost vznikla v roce 2005, kdy město připravovalo výstavbu akvaparku a zvolilo spolupráci s privátním sektorem. Zhruba deset let tady nebyl judikát, jestli tato cesta byla správná,“ obhajoval zametení věci pod koberec radní, šéf finančního výboru a spolustraník bývalého jednatele Pozemstavu Peichla Tomáš Blumenstein z ODS.

„Až dnes judikáty jsou. Zastupitelé tehdy neměli šanci vědět, že někdy v budoucnu bude na tento postup nahlíženo, že je v rozporu se zákonem,“ dodal.

Ve hře bylo vymáhání i dalších 150 tisíc za advokáty

Proti vymáhání pokuty byla i náměstkyně primátora Alena Rašková z ČSSD, z níž byl druhý jednatel Pozemstavu.

„Připadá mi paradoxní, abychom po zastupitelích, kteří v roce 2005 hlasovali pro PPP projekt, jichž vzniklo v té době několik, ale nebyl jednoznačný výklad zákona, abychom po nich nyní po deseti letech něco vymáhali,“ argumentovala Rašková.

Nejasnosti ve výkladu zákona byly podle ní důvodem, proč město nakonec pokutu zaplatilo.

„Zastupitelé tehdy schválili smlouvu o veřejnoprivátním partnerství, neschvalovali, jaké bude výběrové řízení na stavbu akvaparku,“ přiznala zároveň Rašková mimoděk, že zastupitelstvo v roce 2005 nad projektem úplně ztratilo kontrolu.

Část opozice v prostějovském zastupitelstvu navrhovala bod odložit a nejprve prozkoumat, kdo by za škodu mohl být odpovědný. Nejde přitom jen o pokutu ve výši 200 tisíc korun, ale také o dalších asi 150 tisíc, které město dalo za advokáty ve sporu s antimonopolním úřadem. Zastupitelstvo ale vymáhání pokuty zamítlo.

Podívejte se, jak to v létě vypadá v prostějovském akvaparku:

  • Nejčtenější

Pěstitel léčebného konopí Dvořák je ve vazbě, mířil do USA žádat o azyl

Jeden z nejznámějších tuzemských propagátorů léčebného konopí Dušan Dvořák z Prostějovska skončil ve vazbě, neboť se...

Mluvit se má o svobodě, ne o Babišovi. Přerov omezil projevy na oslavách

Vedení přerovské radnice rozhodlo, že na oslavách 30 let od sametové revoluce vystoupí jen dva řečníci včetně...

Niki, běda ti, jestli tě po středě nachytám v baru! říkával mu Brückner

Karel Brückner si vezme zlobivou hvězdu Vladislava Laudu po tréninku olomouckých fotbalistů stranou: „Niki, běda ti,...

Jágr: Když chceš něco dokázat, musíš jít tou nejtěžší cestou

Jaromír Jágr oslavil 17. listopad stylově, výhrou s Kladnem v Olomouci. A pak připomněl, že jen díky pádu režimu mohl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Premium

Bůh Karel! Kdyby nebylo Brücknera, nic bych neměl, říká jeho bývalý šéf

Ke středečním 80. narozeninám mu přinese originální obraz. Ale jak originální byl Karel Brückner? Vypráví jeho přítel a...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

Do centra Olomouce zamíří archeologové, velký průzkum slibuje řadu objevů

Pozůstatky obrovského hřbitova u chrámu svatého Mořice či památky na dávné osídlení a také opevnění Olomouce. Takové...

Prostějov vrátí důstojnost židovskému hřbitovu, kde lidé dříve venčili psy

Představitelé prostějovské radnice se 14. listopadu dohodli se zástupci židovských obcí na rehabilitaci starého...

Hrstka studentů šla proti nám, vzpomíná účastník olomouckého Listopadu

V listopadu 1989 se Martin Fafejta coby student v Olomouci zapojil do sametové revoluce. Proti totalitě ale nepracoval...

Na přehradě si někdo udělal ohňostroj, roztavil kus plastového mola

Policisté z Plumlova na Prostějovsku pátrají po ohňostrůjci z tamní přehrady. Odpálená pyrotechnika zapálila kus...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz