Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 19. ledna 2022 Doubravka

Stavebníky usvědčily z kartelu rozpočty od stejného muže i shodné chyby

  4:51
Podezření, o kterém se v minulosti v Prostějově opakovaně mluvilo v souvislosti s ovlivňováním stavebních zakázek na zdejší radnici, potvrdil nedávno antimonopolní úřad. Za kartelovou dohodu uložil devíti firmám pokuty v celkové výši 49 milionů korun. MF DNES nyní získala detaily o tom, jak celý systém podle úřadu fungoval.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Úřad na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) vycházel z několika oznámení, která popisovala konkrétní výběrová řízení, firmy i osoby z let 2008 až 2016.

Je zřejmé, že oznámení poslal dobře informovaný zdroj, který celý podvodný systém do detailů znal. ÚOHS poté provedl razie v prostějovských stavebních společnostech Pozemstav, Prostas a Navrátil a zabavil množství dokumentů.

U čtyř starších zakázek pak odhalil kartelové dohody, které vedly k tomu, že vždy vyhrála jedna z těchto firem. Šlo o zateplení školy E. Valenty, rekonstrukci stropu v lázních, zřízení výstavních prostor na zámku a rekonstrukci Sportcentra celkem za 70 milionů korun.

Pokuty však ÚOHS rozdal všem firmám, které se na kartelu podílely a svými nabídkami například dělaly ve výběrových řízeních pouze „křoví“. Výše pokut se pak odvíjela od obratu firem, zároveň však nesměla být likvidační a překročit deset procent čistého obratu.

MF DNES má k dispozici rozhodnutí ÚOHS a další dokumenty, které ukazují, jak tajný systém fungoval. Někdo vždy vytvořil vzorovou nabídku, kterou ostatní firmy převzaly a jen mírně upravily tak, aby vyhrál předem domluvený uchazeč. Například u zakázky na zateplení školy sehrála klíčovou roli Stavební společnost Navrátil.

„Ve vlastnostech dokumentů (rozpočtů) ‚Vlastní‘ jsou uvedeny shodné údaje, jméno a pracovní e-mail zaměstnance společnosti Navrátil. A to u všech společností, které nabídku do předmětné zakázky podaly,“ popsal místopředseda ÚOHS Hynek Brom.

U dalších zakázek úřad našel dlouhé série stejných položek, stejné chyby v krycích listech rozpočtů, shodné formátování několika položek odlišné od ostatních částí nebo naprostou shodu v kolonce „Naposledy vytištěno“ odlišnou od údajů poskytnutých zadavatelem.

Členové vrcholného managementu jedné z firem byli i radními

Stavební společnosti se ani nezdržovaly zametáním stop a elektronické vlastnosti dokumentů nijak neměnily. Skupina měla totiž „své“ lidi přímo ve vedení města, takže na radnici si podezřelých shod dlouhé měsíce nikdo nevšímal.

Radním byl tehdy Zdeněk Peichl z ODS a zastupitelem a později rovněž radním Jiří Pospíšil z ČSSD. Oba však tehdy byli zároveň členy vrcholového managementu Pozemstavu.

„Pánové Pospíšil a Peichl pro společnost už nepracují a ani s ní nejsou nijak propojeni,“ reagoval nový ředitel Pozemstavu Milan Grmela.

Samotný Peichl v minulosti na dotazy MF DNES opakovaně popřel, že by stavební zakázky jakkoli ovlivňoval. Bránil se tím, že se vždy raději zdržel hlasování, aby se nedostal do podezření.

Antimonopolní úřad objevil i další důkazy kartelového systému. „V ručně psaných poznámkách jednatele společnosti Navrátil jsou uvedeny s datem předcházejícím lhůtě pro podání žádosti o účast v daném zadávacím řízení poznámky týkající se sdružení společností Prostas a Mechanika pro veřejnou zakázku ZŠ a dále kontakt se společností SM,“ popsal zabavené dokumenty Brom. Na jednom byla například poznámka: Jednání Pozemstav – koordinace.

ÚOHS kromě toho provedl vlastní analýzy, které dokládají manipulaci s cenami zakázek.

„Mezi jednotkovými cenami všech uchazečů o veřejné zakázky existuje určitý cenový vzorec. Úřad dále ověřil, že tyto cenové vzorce nejsou způsobeny využitím cen z ceníků ÚRS či RTS, které stavební firmy při tvorbě rozpočtů často používají,“ shrnul místopředseda ÚOHS.

Firmy kartel odmítají a chtějí se soudit

Stavební společnosti zjištění antimonopolního úřadu odmítají jako neprůkazná a nedostatečná a řada z nich se obrací na soud.

„Vzhledem k tomu, že v této věci probíhá soudní řízení, nebudeme se k otázkám jakkoliv vyjadřovat,“ reagoval na otázky MF DNES jednatel společnosti Navrátil Aleš Hilčer.

„Úřad opřel své rozhodnutí pouze a výhradně o své domněnky a spekulace a neshromáždil ani jeden přímý důkaz, který by naši společnost usvědčoval z protiprávního jednání. Naopak ignoroval důkazy, které jsme uváděli na svou obranu,“ prohlásil ředitel Pozemstavu Milan Grmela.

Ručně psané poznámky podle Pozemstavu nic nedokazují, u elektronických vlastností dokumentů nikdo nezkoumal, jak a kdy doopravdy vznikly, a shody položkových rozpočtů jsou dány tím, že všechny firmy vycházejí ze stejných vzorových ceníků.

Radnice zatím pokutované firmy od zakázek neodstaví

Prostějovská opozice je naopak přesvědčená, že odhalený kartel je pouze špičkou ledovce.

„Zajímavá je zejména účast Pozemstavu, jejíž jednatelé Peichl a Pospíšil byli radními města. Firma je spojena také s kauzou předraženého akvaparku či účelových změn územního plánu k legalizaci její protizákonné stavby v Krasicích,“ prohlásil opoziční zastupitel Petr Kapounek (Pirátská strana).

Podvody se zakázkami jsou však podle něj jen „malým dílkem v mozaice korupční chobotnice, která přes 16 let ovládá Prostějov.“

„Většina je stále pod povrchem. A politici, kteří na mafiánských praktikách vybudovali kariéry, se stále podílejí na řízení města, nyní jako spojenci Babišova hnutí,“ podotkl Kapounek.

Pozemstav, v němž se nedávno kompletně vyměnili vrcholoví manažeři, tvrzení odmítl. „Naše společnost nijak nezasahuje do politického či ekonomického dění na radnici,“ uvedl nový šéf Grmela.

Radnice zatím nehodlá firmy usvědčené antimonopolním úřadem odstavit od veřejných zakázek.

„Celá záležitost ještě není dořešena. Firmy se údajně budou bránit soudní cestou. Od roku 2011 převážnou část stavebních zakázek řešíme elektronickou aukcí,“ sdělil náměstek primátora Jiří Pospíšil.

  • Nejčtenější

Srážka nákladních vlaků na Přerovsku omezila koridor na Ostravu

Ve stanici Prosenice na Přerovsku se v noci srazily dva nákladní vlaky. Tři vozy se dřevem a lokomotiva vykolejily na...

Kdo by je lovil, když je musí zakopat. O kožešiny škůdců není zájem

Stát nově usnadnil lov nepůvodních zvířat v tuzemské přírodě, v Olomouckém kraji však tento boj naráží na potíže. Dříve...

Prosila jsem ho, ať mě nezabije, popisovala znásilněná žena bez domova

Před krajským soudem stanul Namdaldonir Nyamjav z Mongolska, který je obžalovaný ze série znásilnění žen bez domova v...

Kostlivec v pohraniční skříni. Vyrovnání s Poláky může stát obce pozemky

Premium Od roku 1958 se táhnou problémy územního vyrovnání mezi Polskem a Českou republikou. Řešení pozemkového dluhu vůči...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Posel lepších časů. Český talent je blízko průlomu. A zahraje si se svou milou

Premium V Melbourne Parku nepříjemně fičelo. Tenisté přestali úzkostlivě dbát na taktiku a snažili se aspoň nějak trefit míč....

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

  • Další z rubriky

Replika známé zvoničky v olomouckém parku získala svůj zvon

Před téměř třemi lety nahradila v olomouckých Bezručových sadech chátrající, mechem obrostlou zvoničku její replika. Až...

Kriminalisté dopadli obžalovaného ze tří znásilnění na místě útoku

V kauze Namdaldonira Nyamjava z Mongolska obžalovaného ze znásilňování žen z řad olomouckých bezdomovkyň, vypovídali...

Potrvá dlouho, než se život do Bečvy vrátí naplno, říká hospodář

Řeka Bečva má obrovský potenciál, tvrdí hospodář Českého rybářského svazu pro Moravu a Slezsko Jan Hloušek. „Ryby se v...

Šéfem olomouckých hřbitovů se stal radní. Politická trafika, říkají kritici

Premium Za politickou trafiku označili olomoučtí Piráti a Starostové jmenování dosavadního radního za KDU-ČSL Ladislava...

Co bolí nejvíc? Ani porod, ani kopanec do varlat. Lékaři sestavili žebříček

Bolí nejvíc porod, nebo když muže nakopnete do varlat? Ani jedno. Podle průzkumu britské Národní zdravotnické služby...

Zemřela Adalia Rose. Holčička, která předčasně stárla

Adalia Rose byla velkou bojovnicí. Podle lékařů měla zemřít kvůli progerii krátce po porodu. Dožila se ovšem patnácti...

Německá pošta startuje diesely. Elektrododávky v zimě nevyjedou kopec

Německá Deutsche Post DHL provozuje největší flotilu elektrických dodávek, které si navíc sama vyvinula. V horském...

Čtyři typy žen, které by chtěl mít každý muž po svém boku. Jste mezi nimi?

Možná právě vy si lámete hlavu nad tím, jak si zajistit přízeň stávající či budoucího partnera? V tomto směru záleží na...

Začínal se čtyřmi zaměstnanci, dnes jich má devadesát a prodává i do světa

Svou firmu založil navzdory již existující konkurenci. Po úspěšném startu začal s vlastní výrobou výtahů, později...