Sobota 5. prosince 2020, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 5. prosince 2020 Jitka

Stavebníky usvědčily z kartelu rozpočty od stejného muže i shodné chyby

  4:51
Podezření, o kterém se v minulosti v Prostějově opakovaně mluvilo v souvislosti s ovlivňováním stavebních zakázek na zdejší radnici, potvrdil nedávno antimonopolní úřad. Za kartelovou dohodu uložil devíti firmám pokuty v celkové výši 49 milionů korun. MF DNES nyní získala detaily o tom, jak celý systém podle úřadu fungoval.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Úřad na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) vycházel z několika oznámení, která popisovala konkrétní výběrová řízení, firmy i osoby z let 2008 až 2016.

Je zřejmé, že oznámení poslal dobře informovaný zdroj, který celý podvodný systém do detailů znal. ÚOHS poté provedl razie v prostějovských stavebních společnostech Pozemstav, Prostas a Navrátil a zabavil množství dokumentů.

U čtyř starších zakázek pak odhalil kartelové dohody, které vedly k tomu, že vždy vyhrála jedna z těchto firem. Šlo o zateplení školy E. Valenty, rekonstrukci stropu v lázních, zřízení výstavních prostor na zámku a rekonstrukci Sportcentra celkem za 70 milionů korun.

Pokuty však ÚOHS rozdal všem firmám, které se na kartelu podílely a svými nabídkami například dělaly ve výběrových řízeních pouze „křoví“. Výše pokut se pak odvíjela od obratu firem, zároveň však nesměla být likvidační a překročit deset procent čistého obratu.

MF DNES má k dispozici rozhodnutí ÚOHS a další dokumenty, které ukazují, jak tajný systém fungoval. Někdo vždy vytvořil vzorovou nabídku, kterou ostatní firmy převzaly a jen mírně upravily tak, aby vyhrál předem domluvený uchazeč. Například u zakázky na zateplení školy sehrála klíčovou roli Stavební společnost Navrátil.

„Ve vlastnostech dokumentů (rozpočtů) ‚Vlastní‘ jsou uvedeny shodné údaje, jméno a pracovní e-mail zaměstnance společnosti Navrátil. A to u všech společností, které nabídku do předmětné zakázky podaly,“ popsal místopředseda ÚOHS Hynek Brom.

U dalších zakázek úřad našel dlouhé série stejných položek, stejné chyby v krycích listech rozpočtů, shodné formátování několika položek odlišné od ostatních částí nebo naprostou shodu v kolonce „Naposledy vytištěno“ odlišnou od údajů poskytnutých zadavatelem.

Členové vrcholného managementu jedné z firem byli i radními

Stavební společnosti se ani nezdržovaly zametáním stop a elektronické vlastnosti dokumentů nijak neměnily. Skupina měla totiž „své“ lidi přímo ve vedení města, takže na radnici si podezřelých shod dlouhé měsíce nikdo nevšímal.

Radním byl tehdy Zdeněk Peichl z ODS a zastupitelem a později rovněž radním Jiří Pospíšil z ČSSD. Oba však tehdy byli zároveň členy vrcholového managementu Pozemstavu.

„Pánové Pospíšil a Peichl pro společnost už nepracují a ani s ní nejsou nijak propojeni,“ reagoval nový ředitel Pozemstavu Milan Grmela.

Samotný Peichl v minulosti na dotazy MF DNES opakovaně popřel, že by stavební zakázky jakkoli ovlivňoval. Bránil se tím, že se vždy raději zdržel hlasování, aby se nedostal do podezření.

Antimonopolní úřad objevil i další důkazy kartelového systému. „V ručně psaných poznámkách jednatele společnosti Navrátil jsou uvedeny s datem předcházejícím lhůtě pro podání žádosti o účast v daném zadávacím řízení poznámky týkající se sdružení společností Prostas a Mechanika pro veřejnou zakázku ZŠ a dále kontakt se společností SM,“ popsal zabavené dokumenty Brom. Na jednom byla například poznámka: Jednání Pozemstav – koordinace.

ÚOHS kromě toho provedl vlastní analýzy, které dokládají manipulaci s cenami zakázek.

„Mezi jednotkovými cenami všech uchazečů o veřejné zakázky existuje určitý cenový vzorec. Úřad dále ověřil, že tyto cenové vzorce nejsou způsobeny využitím cen z ceníků ÚRS či RTS, které stavební firmy při tvorbě rozpočtů často používají,“ shrnul místopředseda ÚOHS.

Firmy kartel odmítají a chtějí se soudit

Stavební společnosti zjištění antimonopolního úřadu odmítají jako neprůkazná a nedostatečná a řada z nich se obrací na soud.

„Vzhledem k tomu, že v této věci probíhá soudní řízení, nebudeme se k otázkám jakkoliv vyjadřovat,“ reagoval na otázky MF DNES jednatel společnosti Navrátil Aleš Hilčer.

„Úřad opřel své rozhodnutí pouze a výhradně o své domněnky a spekulace a neshromáždil ani jeden přímý důkaz, který by naši společnost usvědčoval z protiprávního jednání. Naopak ignoroval důkazy, které jsme uváděli na svou obranu,“ prohlásil ředitel Pozemstavu Milan Grmela.

Ručně psané poznámky podle Pozemstavu nic nedokazují, u elektronických vlastností dokumentů nikdo nezkoumal, jak a kdy doopravdy vznikly, a shody položkových rozpočtů jsou dány tím, že všechny firmy vycházejí ze stejných vzorových ceníků.

Radnice zatím pokutované firmy od zakázek neodstaví

Prostějovská opozice je naopak přesvědčená, že odhalený kartel je pouze špičkou ledovce.

„Zajímavá je zejména účast Pozemstavu, jejíž jednatelé Peichl a Pospíšil byli radními města. Firma je spojena také s kauzou předraženého akvaparku či účelových změn územního plánu k legalizaci její protizákonné stavby v Krasicích,“ prohlásil opoziční zastupitel Petr Kapounek (Pirátská strana).

Podvody se zakázkami jsou však podle něj jen „malým dílkem v mozaice korupční chobotnice, která přes 16 let ovládá Prostějov.“

„Většina je stále pod povrchem. A politici, kteří na mafiánských praktikách vybudovali kariéry, se stále podílejí na řízení města, nyní jako spojenci Babišova hnutí,“ podotkl Kapounek.

Pozemstav, v němž se nedávno kompletně vyměnili vrcholoví manažeři, tvrzení odmítl. „Naše společnost nijak nezasahuje do politického či ekonomického dění na radnici,“ uvedl nový šéf Grmela.

Radnice zatím nehodlá firmy usvědčené antimonopolním úřadem odstavit od veřejných zakázek.

„Celá záležitost ještě není dořešena. Firmy se údajně budou bránit soudní cestou. Od roku 2011 převážnou část stavebních zakázek řešíme elektronickou aukcí,“ sdělil náměstek primátora Jiří Pospíšil.

  • Nejčtenější

Muže rozčílil dron nad zahradou, pilota zbil a ovladač hodil do rybníka

Policisté uzavřeli případ napadení pilota dronu, který si chtěl letos na podzim nafotit z výšky svoji rodinu. V obci na...

Pro hokej i kulturu. Miliardář chce v Olomouci postavit multifunkční halu

Premium Z prosakujících kuloárních informací o plánu na „alternativu k plecharéně“, jak se přezdívá zastaralému olomouckému...

Za prodávání dvanáctileté dcery na sex dostali rodiče sedm a osm let vězení

Olomoucký vrchní soud potvrdil tresty vězení pro rodiče z Jesenicka, kteří nabízeli k sexuálním praktikám svou...

Gazdík vyzval k rezignaci ministra životního prostředí kvůli otravě Bečvy

Ministr životního prostředí Richard Brabec by měl podle místopředsedy STAN Petra Gazdíka rezignovat kvůli kauze otravy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Policie navrhla obžalovat recidivistu, který znásilnil a ubil cyklistku

Po více než půl roce kriminalisté ukončili vyšetřování dubnového znásilnění a vraždy cyklistky na okraji Olomouce....

Jaro jsme zpackali, řídila to parta ambiciózních analytiků, bilancuje Balík

Premium Česko jarní vlnu epidemie koronaviru nezvládlo, lockdown byl zbytečně tvrdý a jeho následky pocítí lidé teprve v...

Drsná svědectví z českých „callcentráků“: trestání baseballkou, celý den bez WC

Premium Ponižování, výsměch i fyzické tresty. To vše zažili lidé v některých call centrech. Jedni vzpomínají na minimální čas...

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

  • Další z rubriky

Covid nesvědčí zlodějům, v uzavřené Litovli trestná činnost téměř vymizela

Epidemie koronaviru srazila čísla ve statistikách kriminality. Podle předběžných dat za prvních deset měsíců se v...

Policie navrhla obžalovat recidivistu, který znásilnil a ubil cyklistku

Po více než půl roce kriminalisté ukončili vyšetřování dubnového znásilnění a vraždy cyklistky na okraji Olomouce....

Hybridní válka o D1. Proč sociální sítě zdobí karikatury a komiksy

Premium Za dostavbu D1 u Přerova už se nevede pouze bitva argumentační, ale i informační. Sociální sítě, internet i veřejný...

Za prodávání dvanáctileté dcery na sex dostali rodiče sedm a osm let vězení

Olomoucký vrchní soud potvrdil tresty vězení pro rodiče z Jesenicka, kteří nabízeli k sexuálním praktikám svou...

90 let s Fisher-Price: Ikonické hračky, které provázely dětstvím už několik generací
90 let s Fisher-Price: Ikonické hračky, které provázely dětstvím už několik generací

Fisher-Price zná snad každý. Málokdo ale ví, že letos slaví 90 let od svého založení. Značka dala světu více než 5 tisíc hraček, které vrací rodiče...

Jaká je smrtnost? Kde hrozí nákaza covidem? Nové důkazy vědců nepotěší

Jaké jsou vědecké důkazy o účinnosti roušek a respirátorů? V jaké situaci je největší riziko nákazy? Kolik procent...

Svůj nový vztah jsem radši šla ohlásit řediteli, říká zamilovaná Witowská

Premium Její život se letos pořádně otočil. Možná ještě víc, než když předloni bravurně zvládla prezidentskou debatu. Aby měla...

Bahamské úřady zveřejnily příčinu smrti Seana Conneryho

Bahamské úřady zveřejnily oficiální pitevní zprávu k úmrtí herce Seana Conneryho. První a nejdéle sloužící James Bond...

Fronty u kadeřníků, obchody počítají zákazníky. Velké rozvolnění začalo

Sledujeme online Po více než měsíci se ve čtvrtek opět otevřely obchody, restaurace a provozovny služeb. Obchodníci se na něj dlouhodobě...

Před 40 lety měla nehodu Marika Gombitová, papaláš ji nazval mrzákem

Noc z 30. listopadu na 1. prosince 1980 byla na jihu Moravy nevlídná. Foukal silný vítr a hustě sněžilo. Po posledním...