Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Přerov má novou podobu nevzhledné budovy na náměstí, schody vedou ve fasádě

  12:09
Zhruba 130 milionů korun má stát proměna vysloužilé administrativní budovy Emos, dominanty centra Přerova, na hlavní městskou úřadovnu. Město již určilo, jak bude vypadat.
Vizualizace zvolené nové podoby budovy známé mezi Přerovany jako Emos, která...

Vizualizace zvolené nové podoby budovy známé mezi Přerovany jako Emos, která stojí na tamním náměstí TGM. | foto: Anagram & Gruppa

Zveřejněný návrh zvítězil v takzvaném soutěžním dialogu, který radnice uspořádala minulý rok. Z nabídek pěti týmů, které postoupily do užšího výběru, vybrala sedmičlenná komise jednomyslně studii, pod kterou je podepsán tým složený z českých, nizozemských a španělských autorů ze společnosti Anagram & Gruppa.

„Vznikne tu moderní a hezká budova, která se stane zajímavou dominantou náměstí. Nemá to být jen sídlo úřadu, ale i místo, kde se budou Přerované potkávat a kam budou rádi chodit. Celkově by měla tato nová podoba přispět k oživení centra města,“ uvedl primátor Přerova Petr Měřínský (ANO).

„Vybrali jsme nejlepší návrh, byla na něm široká shoda,“ řekl i opoziční zastupitel Jan Horký (Společně pro Přerov a Piráti), který pracuje jako architekt a byl členem výběrové komise.

Samotní autoři, mezi něž patří Jan Kudlička, Anne-Sereine Tremblay a zakladatelka architektonického studia Marina Kounavi, vysvětlili, že jejich cílem bylo vytvořit nový orientační bod pro město a také moderní formu vyhlídkové věže.

Nevšedním nápadem jsou venkovní schody, s jejichž pomocí budou moci lidé stoupat po fasádě do jednotlivých pater nebo až na střechu budovy, kde vznikne vyhlídková terasa s kavárnou.

Spolu s průhlednou fasádou by podle tvůrců právě tyto prvky mohly pomoct změnit rozporuplný vztah, který mají obyvatelé města ke stávající budově.

Může být ceněnou stavbou, míní architekt

Nejvýraznější jsou na nové podobě Emosu právě schody. „Líbí se mi, že jsou na nejviditelnějším místě, tedy přímo na fasádě. Nabourává to monumentalitu nemovitosti, schody jsou zároveň spojujícím prvkem, který prochází skrz celou budovu a chrání kanceláře před přímým sluncem,“ poznamenal radní Michal Zácha (ODS), který rovněž seděl v komisi.

Ta podle zastupitele Horkého nevybírala jen podle fasády, ale také podle promyšleného vnitřního řešení objektu a dalších přidaných hodnot.

„Všechny ostatní návrhy řešily pouze kanceláře. Tento nejenže měl nejlépe řešené vnitřní dispozice, ale navrhl i veřejný prostor až na střešní terasu,“ vysvětlil Horký s tím, že projekt nabízí i dobré napojení na případné sousední objekty, pokud by v budoucnu bylo potřeba budovu rozšiřovat.

„Podoba současné budovy je v návrhu hodně změněná, i když tak není vnímaná. Je to odvážný projekt, protože takový dům, kde se dá po fasádě vyjít na střechu, u nás nemáme. Má potenciál být vysoce ceněný mezi stavbami v ČR,“ je přesvědčený Horký.

Radnice zvolila formu soutěžního dialogu proto, aby mohla sama s odborníky o nové podobě budovy diskutovat. Dialog je podle primátora výhodný i z hlediska autorských práv. Město se totiž stane jejich vlastníkem.

„Kdyby šlo o architektonickou soutěž, byla by majitelem těchto práv firma, která podobu navrhla, a to by mohlo přinést komplikace,“ objasnil již dříve Měřínský.

Moderní sídlo pro 160 úředníků

Vítězný architektonický tým bude nyní pro město zpracovávat projektovou dokumentaci, radnice za ni zaplatí 18 milionů korun. Poté by měl následovat výběr firmy, která rekonstrukci provede. Stavět by se podle optimistických odhadů mohlo začít v polovině příštího roku.

Předběžná cena proměny je vyčíslená na zhruba 130 milionů korun. Podle Horkého se však může vyšplhat až ke 200 milionům.

„Pořád jsou ještě otazníky ohledně zásahů do statiky. Dokud se neodkryjí všechny konstrukce, nevíme, na co narazíme. Pak je tu také technologické řešení – IT sítě a další vymoženosti jsou dnes velmi drahé. Spolu se vzduchotechnikou mohou tvořit až 50 procent ceny domu,“ vypočítal Horký.

Budova, která je v Přerově známá pod názvem Emos, stojí na náměstí TGM od konce 60. let minulého století. Původně sloužila jako sídlo Okresního stavebního podniku. V posledních letech v ní měla zázemí část městských úředníků, byly tam kanceláře soukromých firem i elektroprodejna.

Město dům koupilo loni od soukromých majitelů za bezmála 38 milionů korun. Po rekonstrukci se do něj přestěhuje 160 zaměstnanců magistrátu, což je zhruba polovina úřadu.

  • Nejčtenější

Největší šelma zpět na Olomoucku. Místo výskytu medvědů svědci tají

20. května 2024

Premium Medvědice s medvídětem, která si na Libavé došla za potravou až do blízkosti lidského obydlí a...

Zavíráme, nechodí lidé. V centrech velkých měst zeje stále víc prázdných výloh

23. května 2024  4:54

Lékárnu, jež v domě U Černého orla na prostějovském hlavním náměstí T. G. Masaryka sídlila už od...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Dívka vyrazila na kole bez přilby a se sluchátky, vjela přímo před auto

23. května 2024  12:52

Vrtulník záchranné služby musel ve středu odpoledne vzlétnout do Mohelnice na Šumpersku, kde se při...

Náklaďák pod okny každé dvě minuty. Kámen je potřeba, těžba ale vadí místním

24. května 2024  4:55

Loštice na Šumpersku si říkají metropole tvarůžků a cestovní ruch je pro ně důležitý. Proto je...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Za zneužití dotací při přeměně zámků na hotely dostal podnikatel 5,5 roku

23. května 2024  10:24,  aktualizováno  13:07

Na pět a půl roku poslal krajský soud v Olomouci do vězení podnikatele Petra Látala za podvody s...

Zlato snad zase oživí zájem o hokej mezi dětmi, věří trenéři z olomouckého regionu

27. května 2024  18:21

Zaplněná náměstí, restaurace a hospody i rozzářené televizory v domácnostech do pozdních hodin. V...

Potvrzeno. Fotbalisty Pardubic povede do nové sezony trenér Saňák

27. května 2024  11:37,  aktualizováno  12:09

Fotbalisty Pardubic povede od příští sezony trenér Jiří Saňák. Šestačtyřicetiletý kouč, který na...

Ten gól z finále poháru klukům pustím. Vepřek ukončil fotbalovou kariéru

27. května 2024  11:32

Když v 87. minutě přicházel na hřiště, Andrův stadion tleskal. Lavička se postavila, aplaudovali i...

Navzdory pádu budou volejbalistky Šternberka dál hrát extraligu

27. května 2024  11:22

Volejbalistky Šternberka sice v baráži o setrvání mezi tuzemskou elitou prohrály s Českými...

Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA
Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA

Už jste slyšeli o nové pokračovací mléčné výživě BEBA SUPREMEpro 2 určené dětem od ukončeného 6. měsíce? Nyní můžete tuto nejdokonalejší recepturu...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Zavřela jsem vagínu a už neotevřu. Když ženy žijí bez sexu a nechybí jim

Premium Stále častěji se můžeme dočíst, že lidstvo se nevěnuje své základní, přirozené potřebě – sexu. Nastupující generace...