Rok 2016 přinese kraji velké opravy, koncerty i show shaolinských mnichů

  6:52aktualizováno  6:52
Vznik nových obcí, opravy sídlišť pro tisíce lidí, proměna centra Olomouce či hvězdné koncerty. Rok 2016 přinese v Olomouckém kraji mnoho událostí, MF DNES proto sestavila přehled těch nejočekávanějších z nich.

V roce 2016 se v Olomouckém kraji odehraje řada kulturních i sportovních akcí, ale také začnou či skončí velké opravy a stavby. | foto: koláž iDNES.cz

1.LEDEN

Nové obce
Od 1. 1. 2016 bude Olomoucký kraj bohatší o tři nové obce. Vzniknou z nynějších sídelních útvarů díky zmenšení vojenského újezdu Libavá. Půjde o Město Libavá, Kozlov a Luboměř pod Strážnou. Žít tu bude dohromady více než tisíc lidí, 16. ledna je čekají volby do nových zastupitelstev.

Smlouvy na dosah
Olomoucká radnice plánuje na začátek roku spuštění systému, v němž by si kdokoli mohl na webu prohlédnout smlouvy, které město uzavírá. Na jejich zveřejnění magistrát pracuje už od konce roku 2015, jde o jeden z bodů programového prohlášení.

760. výročí Přerova
Na konci ledna budou Přerované slavit 760. výročí povýšení Přerova na město. Vyznamenal ho takto král Přemysl Otakar II. Neděle 24. ledna tak bude patřit řadě významných kulturních akcí.

Kotlíkové dotace
Od začátku roku se lidé budou moci v regionu ucházet o tzv. kotlíkovou dotaci na výměnu starých kotlů. Kraj ji vyhlásí vůbec poprvé, žádosti bude přijímat na přelomu února a března. Úřad by měl v letech 2016 a 2017 rozdělit přes 166 milionů korun.

2.ÚNOR

„Superskupina“ v Olomouci
Poprvé v ČR, a to přímo exkluzivně v Olomouci zahraje v pátek 19. února americká rocková „superskupina“ The Winery Dogs. Tvoří ji muzikanti jako Richie Kotzen (Mr. Big, Poison), Billy Sheehan (UFO, doprovod Stevea Vai nebo Davida Lee Rotha) a Mike Portnoy (Dream Theater).

Pokračování D1
Příští rok se dělníci naplno pustí do budování předposledního úseku dálnice D1 z Lipníku nad Bečvou do Přerova. Důležitá stavba oficiálně začala již loni, zatím však šlo pouze o přípravné práce. Vítězná firma má na budování 14 kilometrů nové dálnice čtyři roky.

Prostějovská kasárna zmizí
Pokud se nic nezmění, začátkem roku i přes odpor opozice a tisícovky obyvatel, kteří podepsali petici, půjdou k zemi Jezdecká kasárna v Prostějově z roku 1891. Sídlil tu 6. jezdecký pluk, jehož zástavu užívá při slavnostních příležitostech Pražský hrad. Precizně postavená budova s klenbami je podle expertů vhodná k rekonstrukci. Lukrativní uvolněné pozemky hodlá radnice využít k nové zástavbě.

Legendární underground
Americká skupina The Residents - od roku 1972 výrazná součást zámořského undergroundu - vystoupí v únoru po Praze také v Olomouci. Koncert se chystá 6. února v klubu S-cube, vstupenky jsou stále k mání.

Nové letní kino
Do poloviny února se na olomoucké radnici budou scházet nabídky zájemců o pronájem letního kina u dómu. Vítěz získá smlouvu na deset let, cílem města je oživení téměř hektarového lukrativního areálu.

3.BŘEZEN

Proti záplavám
Do práce na protipovodňových opatřeních se pustí Povodí Moravy. Jako první přijde na řadu Přerov. „V březnu by mohla být zahájena stavba ochranné hráze na Bečvě u firmy Kazeto a v dubnu pak protipovodňové stěny na nábřeží E. Beneše,“ řekla mluvčí Povodí Gabriela Tomíčková.

Tradiční závody
13. března obsadí Jeseníky tradiční závody v běhu na lyžích klasickou technikou Jesenická 70. Závodit se bude na tratích o délce 70 a 40 km. Podle webu pořadatelů jde o nejtěžší závod v běhu na lyžích v České republice.

Oprava mauzolea
Příští rok začne první etapa oprav zchátralého Jihoslovanského mauzolea v olomouckých Bezručových sadech. Památka z roku 1926 ukrývá ostatky zhruba 1 200 jihoslovanských vojáků z první světové války. Jde o muže, kteří při ní zemřeli v olomouckých vojenských nemocnicích, později byly do Olomouce svezeny ostatky jejich krajanů i z jiných částí republiky.

Úspěšné turné
Do kraje se po nadmíru úspěšné koncertní šňůře z roku 2015 vrátí turné Xindla X, kapely UDG a známého písničkáře Voxela. Nejprve 24. února zahrají v olomouckém U-klubu, 24. března vystoupí v KD v Šumperku.

4.DUBEN

Otevření zámku
V dubnu po letech oprav otevře zámek v Čechách pod Kosířem. Bude tu nová zámecká výstava, stálá expozice lidové kultury Hané a výstava Filmy Jana a Zdeňka Svěrákových. Přístupná bude i vyhlídková věž, která byla sedmdesát let zavřená. Opravy stály téměř 70 milionů, v příštích letech zde hejtmanství počítá s výstavbou hotelu či hřiště na fotbalgolf.

Shaolinská podívaná
Show, jež vyprodává stadiony celého světa, zamíří v dubnu poprvé do Olomouce. Mnichy z kolébky filozofického učení i bojového umění kung-fu - čínského kláštera v Shaolinu můžete vidět na pódiu v univerzitní sportovní hale 12. dubna. Lístky jsou v prodeji přes Ticketstream.

Svátek dokumentů
Již 51. ročník festivalu populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc prožije krajské město v rozmezí 19. až 24. dubna. Mezinárodní akce láká každý rok tisíce návštěvníků a celosvětově uznávané osobnosti.

5.KVĚTEN

Obnova sídliště
V květnu začne první část regenerace nejstaršího sídliště v Prostějově Šárka za osmdesát milionů korun. Opravy, jež radnice plánuje rozdělit na celkem čtyři etapy, skončí na podzim roku 2019.

Připojení ke kanalizaci pro tisíce lidí
Domácnosti tisíců lidí v pěti městech šumperského okresu - Šumperku, Zábřehu, Mohelnici, Hanušovicích a Lošticích - se poprvé připojí k nové kanalizaci. Její vybudování vyšlo na 1,7 miliardy korun.

Nejdražší akce
Na přelomu dubna a května se dělníci v historickém centru Olomouce pustí do vůbec nejdražší akce roku 2016. Za více než sto milionů korun zrekonstruují zhruba 400 metrů frekventované třídy 1. máje. Jde o úsek mezi Hotelem Palác a náměstím Republiky. Hotovo by mělo být do konce roku.

6.ČERVEN

Opravy silnic
Další stamiliony v regionu půjdou i na opravy silnic II. a III. tříd. V rozpočtu hejtmanství je konkrétně vyčleněno celkem 300 milionů korun například na silnici III/4345 Klenovice na Hané - Ivaň, III/44429 Šternberk, Hvězdné údolí, dále II/635 kř. III/4441 - Litovel nebo II/635 Mohelnice - Loštice.

Forever Young v Olomouci
Hity jako Forever Young či Big In Japan zazpívají v Olomouci legendární Alphaville. Německá kapela v čele s Marianem Goldem bude jedním z headlinerů šestého ročníku festivalu Bounty Rock Café Open Air v areálu Korunní pevnůstky, startuje 11. června.

Běžci v ulicích
Pestrobarevný dav závodníků vtrhne při sedmém půlmaratonu do olomouckých ulic 25. června. Kapacita závodu je nastavena pro celkem 6 200 běžců, poprvé se v krajském městě uskutečnil v červnu roku 2010.

Nový stadion i knihovna
Zahájení významných staveb plánuje na rok 2016 také Šumperk. Město odstartuje budování nové knihovny za 60 milionů korun, která bude hotová v roce 2017. Dalších 50 milionů pak půjde na významnou rekonstrukci místního zimního stadionu.

7.ČERVENEC

Fingers Up
Začátek července bude v Mohelnici patřit dalšímu ročníku oblíbeného moravského hudebního festivalu Fingers Up. Ve dnech 8. a 9. července obsadí tamní park. Loni byla tahákem festivalu dánská rebelka MO.

Prodloužení tramvajové trati
Rok 2016 by měl být klíčový pro budování tramvajové trati na jih Olomouce. Jejímu prodloužení teď doslova stojí v cestě dům, s jehož majiteli radnice zatím neúspěšně vyjednává o prodeji. Pro položení nových kolejí potřebuje město vykoupit i několik pozemků. Politici věří, že se jim vše podaří v následujícím roce, současně chtějí připravit i dokumenty pro zisk stavebního povolení.

Kulturní prázdniny
Letní nudu v krajském městě budou zahánět Olomoucké kulturní prázdniny. Půjde o sérii koncertů, výstav či divadel. Lidem se představí řada hvězd, v minulém ročníku k nim patřil například Alex Ligertwood, známý skotský zpěvák a kytarista, jenž spolupracoval se Santanou.

8.SRPEN

Mezinárodní folklor
Akce zapsaná ve světovém kalendáři. To je Mezinárodní folklorní festival v Šumperku. Každoročně sem v polovině srpna přiláká stovky členů folklorních souborů z celé planety.

Největší boj cyklistů
V polovině srpna bude kraj opět hostit největší český etapový cyklistický závod Czech Cycling Tour. Uskuteční se v termínu 11.-14. srpna 2016.

Nádraží v novém
Na konci srpna po téměř třech letech skončí velká modernizace olomouckého vlakového nádraží a okolních tratí. Náklady se pohybují kolem dvou miliard. Rekonstrukce, jejímž cílem je především bezpečnější doprava a nástupiště podle evropských standardů, často komplikovala dopravu výlukami a různými změnami.

Moravské hrady
Předběžně ve dnech 26. a 27. srpna obsadí Bouzov další ročník festivalu Hrady CZ 2016. Přípravy jsou v plném proudu. Organizátoři už zveřejnili první tři účinkující - kromě desetinásobných slavíků z kapely Kabát vystoupí i Divokej Bill a Xindl X.

9.ZÁŘÍ

Nové přechody
Olomouc zmodernizuje či vybuduje nové přechody pro chodce za téměř jedenáct milionů korun. Bezpečnější „zebry“ sladěné s normami by se tak měly objevit v ulicích Divišova či Dr. Milady Horákové a také v městských částech Týneček a Klášterní Hradisko.

Proměna sídliště
Domov zhruba dvou tisíc lidí - nejstarší jesenické sídliště 9. května - čeká historická proměna. Město v příštím roce spustí jeho kompletní modernizaci za 35 milionů korun.

Cyklostezka kolem nádrže
Návštěvníci Plumlovské přehrady, jež má za sebou nákladnou revitalizaci a po mnoha letech zde díky tomu přes celou sezonu byla opět čistá voda, se mohou těšit na cyklistickou stezku okolo celé nádrže. Město Plumlov ji zařadilo do plánu investic na rok 2016.

10.ŘÍJEN

Nová hala
Na podzim se v Jeseníku těší všichni příznivci sportu. Podle nynějších plánů by tu město za zhruba 50 milionů mělo odstartovat stavbu nové sportovní haly. Kromě místních klubů a lidí ji v budoucnu budou využívat rovněž studenti a žáci jesenických škol.

Výročí festivalu
Československý jazzový festival v Přerově oslaví kulaté výročí, na podzim se uskuteční už jeho 50. ročník. „Budeme se snažit, abychom v programu nabídli něco speciálního,“ uvedl ředitel festivalu Rudolf Neuls. Jeho snem by byl koncert světové extratřídy, zpěvačky Diany Krall.

Zrychlení dopravy
Na vnitřním okruhu Prostějova na Poděbradově náměstí chce v roce 2016 radnice postavit dvojkruhovou křižovatku. Na investici se bude podílet s krajem, v rozpočtu Prostějova na rok 2016 je vyčleněno pět milionů.

11.LISTOPAD

Zahájení velké proměny Olomouce
V listopadu by v Olomouci mohla začít jedna z největších proměn centra města v novodobých dějinách - další etapa rozsáhlých protipovodňových opatření za zhruba miliardu korun. Jejich základem je rozšíření koryta, vznikne zde i široká náplavka pro pořádání kulturních akcí. Město také získá dva nové mosty v Masarykově a Komenského ulici.

Blues Alive
I letos zavítají do Šumperka bluesové hvězdy světového formátu na již tradiční mezinárodní festival Blues Alive. Loňský jubilejní 20. ročník se uskutečnil v polovině listopadu, hlavní hvězdou byl americký kytarista Warren Haynes.

Údržba Strojaře
Přerov se stane už příští rok majitelem velkého hotelového domu Strojař. Ve městě jde kvůli strachu z případného vzniku další sociální ubytovny o velice sledované téma. Radnice tak počítá s prvními penězi, které do Strojaře vloží.

12.PROSINEC

Konečné slovo
Krajský soud v Brně letos definitivně rozhodne o výstavbě obchodní galerie za miliardu v centru Prostějova. Smlouvu zrušil prostějovský soud, radnice i investor se však odvolali. Kontroverzní akce, která by byla zdaleka největší investicí v Prostějově v jeho polistopadové historii, má řadu odpůrců. Radnici vyčítají, že uzavřela nevýhodnou smlouvu. Do prosince by mělo být jasné, jak celá kauza skončí.

Atmosféra Vánoc
Centra řady měst na konci roku opět obsadí vánoční trhy. Nejinak tomu bude i v Olomouci, jejíž trhy provoněné punčem a spojené s veřejným bruslením a koncerty patří k nejnavštěvovanějším akcím v Olomouckém kraji.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Poslední úsek D1 získal klíčové razítko, Děti Země už ale chystají odvolání

Klíčové razítko získala stavba posledního chybějícího úseku dálnice D1 mezi Přerovem a Říkovicemi. Olomoucký stavební...

Pěstitel léčebného konopí Dvořák je ve vazbě, mířil do USA žádat o azyl

Jeden z nejznámějších tuzemských propagátorů léčebného konopí Dušan Dvořák z Prostějovska skončil ve vazbě, neboť se...

Jágr: Když chceš něco dokázat, musíš jít tou nejtěžší cestou

Jaromír Jágr oslavil 17. listopad stylově, výhrou s Kladnem v Olomouci. A pak připomněl, že jen díky pádu režimu mohl...

Svět, který mizí. Ale národní házenou pochovávali už mockrát...

Tři tělocvikáři na začátku 20. století vymysleli sport, jenž pojmenovali národní házená. Až mnohem později spojením se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

U Olomouce stál provoz na koridoru, žena sražená vlakem zemřela

Kvůli srážce vlaku s člověkem v kolejišti se dopoledne zastavila doprava na železničním koridoru u Olomouce. Mezi...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

Prostějov vrátí důstojnost židovskému hřbitovu, kde lidé dříve venčili psy

Představitelé prostějovské radnice se 14. listopadu dohodli se zástupci židovských obcí na rehabilitaci starého...

Olomoučané nechtěli u trati podchod, nakonec zkratku nejspíš přehradí zeď

Do poněkud absurdního finále spěje spor ohledně železniční trati na rozhraní olomouckých čtvrtí Hejčín a Nová Ulice....

Pták narazil do skleněné stěny a spustil poplach v památníku lovců mamutů

Neobvyklý zásah absolvovala hlídka městské policie v Přerově. Kvůli spuštěnému alarmu vyjela do památníku lovců mamutů,...

Potomek králů v Olomouci uctil předka, který nechal srdce ve zdejším chrámu

Potomek rakouských císařů a českých králů dorazil do Olomouce. Georg Habsbursko-Lotrinský sem přijel u příležitosti...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Rehabilitační ošetřovatel/ka - Praha, + - 26 000 Kč

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 26 000 - 26 000 Kč

Najdete na iDNES.cz