S chátrajícím romským ghettem a ulicí plnou nepřizpůsobivých obyvatel a vybydlených domů, jenž se v roce 2007 stalo nelichotivým vítězem ankety Hrůzy Olomouckého kraje uspořádané serverem iDNES.cz, si nevědělo rady ani tehdejší vedení města Přerova.
V témže roce ho nakonec za 1,5 milionu korun prodalo společnosti Immofin CZ - později přejmenované na Opera Bohemia - s tím, že nový majitel musí do pěti let sám zajistit nové bydlení zdejším obyvatelům, domy zdemolovat a místo nich postavit nové.
Firma, která ulici koupila, ale nesplnila prakticky žádný ze slibů a těsně poté, co jí vypršela stanovená lhůta, na ni soud vyhlásil insolvenční řízení. Od té doby se město snaží získat u soudů majetek zpátky, ale zatím marně.
„Podali jsme žalobu o vynětí těchto nemovitostí z konkurzní podstaty společnosti Opera Bohemia. Snažíme se argumentovat tím, že firma nesplnila podmínky kupní smlouvy a že by tedy pozemky měly být vráceny městu zpět,“ popsal situaci náměstek přerovského primátora Pavel Košutek.
Soud nároky města Přerova na vrácení zmíněného areálu neuznal. „Bývalé vedení města definovalo podmínky ve smlouvě velmi vágně. Společnost Opera Bohemia se hájí tím, že stačila zbourat několik domů, a že tedy stavbu zahájila ve stanovené lhůtě. Tím se celá záležitost stává pro město nevymahatelnou,“ doplnil Košutek.
Město se chce nyní dohodnout se správcem konkurzní podstaty
V současné době proto město změnilo taktiku a chce se dohodnout na kompromisním řešení.
Bývalé ghetto ve Škodově |
„Sporné odstoupení od kupní smlouvy uzavřené s dlužníkem je předmětem soudního řízení, které bylo přerušeno, přičemž v současnosti se jedná o ukončení vzájemných sporů,“ sdělil insolvenční správce Marek Vlk.
Město se chce se správcem konkurzní podstaty dohodnout, že pokud by dal pozemky ve Škodově ulici do dražby, zahrnul by do podmínek prodeje i požadavky města, jak by mohl nový majitel s nemovitostmi nakládat.
„Je ale jasné, že cílem správce konkurzní podstaty je pozemky co nejlépe prodat, zatímco hlavním zájmem města je, jak s nimi bude dále naloženo. A naše pozice je v tomto ohledu poměrně slabá,“ nastínil Košutek s tím, že pokud se město se správcem konkurzu nedomluví, hodlá obnovit pozastavené soudní řízení.
Z údajů na portálu justice.cz vyplývá, že Opera Bohemia má celkem 21 milionů korun dluhů, o které se hlásí celkem čtrnáct věřitelů včetně statutárního města Přerov, které požaduje 3,7 milionu korun.
Náměstek: Od začátku šlo zřejmě o spekulativní nákup
O nejvyšší podíl z celkového dluhu se hlásí firma Remedies, od níž si společnost Opera Bohemia půjčila sedm milionů korun na demolici ve zmíněné ulici. Firma Remedies přitom měla na pozemcích ve Škodově ulici zástavní právo už v srpnu roku 2012, tedy těsně před tím, než se město rozhodlo vypovědět smlouvu se společností Opera Bohemia a chtělo pozemky zpět.
Mezi oběma společnostmi zřejmě panovaly úzké vztahy. Bližší hledání v obchodním rejstříku například ukazuje, že obě firmy měly v různých dobách stejného jednatele - Martina Hudce.
„S odstupem času i podle toho, jak celá věc dopadla, to vypadá, že od začátku šlo o spekulativní nákup,“ podotkl Košutek.
Ruiny stojí město peníze za úklid a zabezpečení
Město Přerov má navíc s pozemky ve Škodově ulici neustálé starosti, což stojí jeho pokladnu opakované náklady.
„V minulosti bylo nutné vynaložit sto tisíc korun na zabezpečení zbylých objektů proti vstupu, tedy zabetonování dveří a oken. Další náklady vyžaduje likvidace černých skládek, které zde vznikají, případně jejich prevence, tedy umísťování velkoobjemových kontejnerů,“ sdělila mluvčí magistrátu Lenka Chalupová.
Stavební úřad také několikrát marně insolvenčního správce vyzýval, aby sutiny vyklidil a celý areál zabezpečil.
„Následně to úřad správci nařídil rozhodnutím, ale Krajský úřad Olomouckého kraje pro formální nedostatky rozhodnutí v odvolacím řízení zrušil, stavební úřad proto postup opakoval. Rozhodnutí ale zatím nenabylo právní moci,“ doplnila Chalupová.
„Na odklizení sutin nemám v majetkové podstatě finanční prostředky,“ hájil svůj postup insolvenční správce Marek Vlk.
Lokalita u centra města má podle radního velký potenciál
Problémy se Škodovou ulicí se vlečou prakticky od doby, kdy ji bývalé vedení města prodalo. Společnost Opera Bohemia postupně odkládala demolici jednotlivých objektů kvůli tomu, že měla problémy s přestěhováním zdejších obyvatel.
První ze sedmi domů tak začala firma bourat až v září roku 2009, další až o rok později. Kvůli chaotické demolici jí dali úředníci i několik pokut. Zbývající nájemníky pak muselo město v zimě roku 2012 přestěhovat samo.
Podle radního Jana Horkého má přitom celá lokalita velký potenciál. „Na Škodovu ulici je třeba se dívat jako na rozvojové území prakticky uprostřed města,“ řekl Horký, podle něhož by se místo mohlo proměnit v ulici se stromy, domy s obchodním parterem či malým parčíkem.
„K tomu, aby město mohlo budoucí podobu Škodovy ulice ovlivnit, by ale muselo být majitelem parcel. Bohužel jejich získání zpět zatím moc nadějně nevypadá.“