Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Olomoucký kraj toužil po spolupráci s Čínou, podnikatele ale nepřitáhla

  5:42
Ze smělého plánu otevřít firmám z Olomouckého kraje bránu do Číny je dnes spíše rozpačitý experiment. Budování vztahů s velmocí Dálného východu nastartoval někdejší hejtman Jiří Rozbořil, velké úspěchy a zisky to však podnikatelům zatím nepřineslo. Ukázalo to ostatně i společné obchodní fórum konané v polovině června.

Ambiciózní plán dostat firmy z Olomouckého kraje k velkému byznysu v Číně prozatím příliš nevychází. | foto: koláž MF DNES

Konferenční sál jednoho z luxusních olomouckých hotelů se pomalu plní čínskými byznysmeny. Ačkoliv by mělo „česko-čínské obchodní fórum“ začít už za necelých pět minut, účast na české straně je zcela mizivá.

Na dvacítku čínských manažerů z provincie Fu-ťien je v sále všehovšudy pouze šest českých podnikatelů. A také náměstek hejtmana Pavel Šoltys. Právě Olomoucký kraj totiž fórum pomáhal organizovat a sociální demokrat Šoltys má na starosti vztahy mezi Olomouckým krajem a Čínou – konkrétně partnerskou provincií Fu-ťien.

„Nápad na uspořádání fóra vznikl už při podepisování memorand o spolupráci před čtyřmi lety. Samotná organizace se začala řešit při návštěvě Číny loni v prosinci,“ popisuje politik na chodbě vyzdobené tradičními čínskými slunečníky.

Rozbořilovo dítě

Iniciativu za vybudování dobrých vztahů mezi Olomouckým krajem a Čínou nastartoval v roce 2014 tehdejší hejtman Jiří Rozbořil.

Ten se na Summitu 16+1, který je podle oficiálních proklamací věnován posilování vztahů mezi Čínou a zeměmi střední a východní Evropy, potkal s čínským obchodníkem Jamesem Wu. V té době zrovna Olomoucký kraj dojednával partnerskou smlouvu s čínskou provincií Yunnan.

Po setkání Rozbořila s Jamesem Wu se mezi spřátelené regiony přidala i mateřská provincie pana Wu: Fu-ťien. Wu pak koncem roku 2014 spolupracoval na svých projektech s Čechem Romanem Spáčilem.

Společně se angažovali ve společnosti Xiamen Bohemia Trading Co., Ltd. A právě tato společnost nakonec dostala od hejtmana Rozbořila „jmenovací dekret“ na „podporu exportu českých firem z Olomouckého kraje do regionu Fu-ťien a k projednání podmínek založení kanceláře pro obchodní a kulturní záležitosti ve Fuzhou, provincii Fu-ťien.“ V Číně tak vzniklo jakési obchodní velvyslanectví Olomouckého kraje.

James Wu se měl stát spojkou mezi vládou ve Fu-ťienu a Olomouckým krajem. „Zpočátku skutečně sehrál nějakou roli,“ říká dnes Šoltys o Jamesi Wu. „Už se však podařilo navázat přímé vztahy bez mezičlánku,“ dodává.

Wu se totiž později se Spáčilem rozkmotřil. Spáčil spolupráci s krajem na projektu ukončil a později si založil vlastní Česko-slovensko-čínskou komoru.

Jeden pás, jedna cesta

Při uvítacích proslovech na obchodním fóru nešetří političtí zástupci obou stran chválou na dobré vztahy mezi Čínou a Českou republikou.

Lin Süe-feng, zástupce generálního ředitele Kanceláře pro zahraniční záležitosti provinční lidové vlády provincie Fu-ťien, připomíná třeba pomoc tehdejšího socialistického Československa při budování „Nové Číny“.

Památkou na tuto spolupráci je dodnes takzvaná Farma česko-slovensko-čínského přátelství. Nejde o skutečnou farmu, ale velkou průmyslovou oblast nedaleko Pekingu.

Lin dále pronáší, že posílení vzájemných vztahů je velmi důležité a může tomu posloužit iniciativa Jeden pás, jedna cesta.

Onen „pás“ označuje zamýšlené oživení pozemské obchodní trasy z východní Asie přes střední a západní Asii do Evropy.

„Cesta“ potom představuje námořní hedvábnou stezku 21. století, která spojuje Čínu po moři s regiony Oceánie, Blízkého Východu a Afriky.

„Tato strategická vize kooperace Číny se zeměmi Asie a Afriky spočívá v budování vazeb na dané regiony: v energetické bezpečnosti, obchodu a v dopravní infrastruktuře. Širším cílem je vytvoření sféry ekonomického a politického vlivu ČLR. Navazuje na Chu Ťin-tchaův koncept mírového vzestupu, resp. mírového rozvoje Číny,“ vysvětluje iniciativu na svém webu projekt Sinopsis, který již několik let zahraniční aktivity Číny mapuje.

Zasloužilý agent v akci?

A tady se příběh postupně vrací zpátky na „českou linku“. Čína totiž pro expanzi využívá také takzvaných Fuťienských krajanských sdružení. Členem tohoto sdružení je i již zmíněný James Wu.

Kdo je pan Wu a kde se v Česku vzal, může částečně objasnit jeho čínsky psaný životopis na webu Evropské konfederace fuťienských sdružení.

Mezi více než dvaceti vyjmenovanými pracovníky Evropské konfederace se James Wu pyšní nejdelším životopisem (drtivá většina ostatních má u jména pouze fotku).

A jak připomíná projekt Sinopsis, mezi roky 2012 a 2016 pracoval James Wu jako člen městského výboru Lidového politického poradního shromáždění (LPPS) na severu provincie Fu-ťien. LPPS představuje hlavní převodovou páku pro Oddělení pro práci na jednotné frontě směrem k veřejnosti.

A právě toto oddělení se za éry současného čínského prezidenta Si Ťin-pchinga stalo klíčovým úřadem (označovaným za „magickou zbraň“) pro budování čínské vlivové sítě doma i v zahraničí.

James Wu při práci v této instituci přijímal obchodní i politické delegace z celé České republiky. Roku 2013 pomohl fuťienskému předsedovi LPPS navštívit Českou republiku a tím „napomoci k postupnému tání vztahů mezi ČR a ČLR na nejvyšší úrovni.“

Roku 2014 se zúčastnil 11. zasedání fuťienského LPPS coby nehlasující delegát. Taková role je podle pozorovatelů obvykle vyhrazená zasloužilým agentům Jednotné fronty...

Wu je i členem čínské delegace, což je trochu zvláštní. Poté, co se rozkmotřili s Romanem Spáčilem, měl on sám tvořit mezičlánek pro jednání Olomouckého kraje a Fu-ťienské vlády. O zrušení podpory jeho projektu však bude během léta jednat vedení kraje.

Od roku 2014 totiž nevykázal žádnou aktivitu. „Ne, James se v tomto směru neangažoval,“ potvrzuje Šoltys fakt, že ani tato velká akce není dílem Jamese Wu.

Sám Wu na dotaz, co v Česku vlastně dělá, odpovídá s úsměvem, že když přijede do Česka delegace z Číny, tak jí „pomáhá“.

Vše platí Čína

Čínskou delegaci na olomouckém fóru tvořili především manažeři strojírenských firem a jeden zástupce z oblasti cestovního ruchu. Mezi strojírenskými firmami se ukrývá například i společnost Tellhow, jedna z velkých čínských zbrojařských firem, která se stará o zakázky i pro čínskou vládu.

Od začátku semináře už se počet zástupců české strany nezvýšil, v místním podnikatelském prostředí zjevně kontakty s Číňany žádné hromadné nadšení nevyvolalo. I na obědě po akci sedí čínská delegace spíše separovaně.

„Účast na semináři k obchodní spolupráci s podnikateli z provincie Fu-ťien odpovídá reálnému zájmu podnikatelů v oblasti automobilového průmyslu, výroby autobusů či fitness vybavení a masážních křesel,“ odpovídá poněkud vyhýbavě náměstek Šoltys na otázku, jak je s akcí spokojený a co říká na nevalnou účast českých firem.

Nutno dodat, že přímo pro Olomoucký kraj fórum nepředstavuje žádnou finanční zátěž. „Hlavní organizátor je provincie Fu-ťien, všechny náklady jdou tedy za nimi,“ připomíná rychle Šoltys.

V Olomouci se na semináře a pomoc podnikatelům při jednání s čínskými firmami částečně orientuje místní Okresní hospodářská komora.

„Rozjet ‚byznys s Čínou‘ není tak jednoduché, jako když chcete podnikat s partnerem například z Německa. A to nejen kvůli geografickému hledisku,“ říká šéf komory Radim Kašpar.

Přesto prý část podnikatelů zájem o spolupráci s Čínou má. „Zájem by byl, ale aby firma dosáhla úspěchu, musí tomu věnovat energii a samozřejmě také peníze. Pro navázání vztahů a důvěry je třeba Čínu několikrát navštívit a absolvovat mnohá jednání. A Čína má také vlastní specifika,“ naznačuje Kašpar možné příčiny, proč zároveň není – a nejspíš ani nebude – pro místní podnikatele Čína priorita číslo jedna.

Autor:
  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. října 2021,  aktualizováno  25.7 22:08

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí Loštic na Šumpersku. Žací lišta kombajnu může měřit až 18 metrů, což na rozlehlých...

22. července 2024  14:31

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hlavní tah na Moravu bude po deset dní zavřený, kamiony si zajedou 71 kilometrů

Tato zpráva se nebude číst lehce řidičům kamionů. V souvislosti s opravovaným silničním tahem I/35 u Moravské Třebové na ně po dobu deseti následujících dní čeká 71 kilometrů dlouhá objížďka. Trasa z...

25. července 2024  16:44

Archeologové odvezli nález do nemocnice, CT odhalilo obsah starý tři tisíce let

Výstava Detektory v archeologii na Přerovsku, která trvá v Muzeu Komenského v Přerově až do října, představuje zajímavé archeologické nálezy z různých časových období. Jedinečným exponátem výstavy je...

21. července 2024  7:03

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čmárance vandalů ho štvou, a tak je přetírá. Pomohl mi jediný člověk, říká

Premium

Nechtěl, aby si jeho dcera při cestě do školky nebo procházce parkem myslela, že počmárané zdi, hákové kříže a oplzlé nápisy jsou běžná věc. Josef Kovář z Olomouce proto nakoupil barvy a malířské...

23. července 2024

Matador či nováček. Na olympijské medaile pomýšlejí i rodáci z Olomouckého kraje

V tomto tisíciletí se ještě nestalo, že by sportovec z Olomouckého kraje přivezl z letních olympijských her medaili. O prolomení negativní bilance se letos na XXXIII. olympiádě, která v Paříží...

26. července 2024  13:57

Kamion nedal přednost, srážka odhodila další auto do cesty třetímu. Pět zraněných

Krátce po čtvrteční sedmnácté hodině se na silnici 55 u obce Horní Moštěnice na Přerovsku stala vážná dopravní nehoda tři vozů. Starší řidič nákladního automobilu nedal při odbočování přednost...

26. července 2024  11:14

Stavba vysokorychlostních tratí z Brna začne příští rok, řekl ministr Kupka

Výstavba prvního úseku vysokorychlostní železniční trati (VRT) mezi Brnem a Přerovem by měla začít v příštím roce. Práce na úseku mezi Brnem a Břeclaví začnou v roce 2026, úsek Moravská brána pak...

26. července 2024  10:07,  aktualizováno  10:19

Lupiči se vydávali za policisty, kvůli pár stokorunám jim hrozí až 12 let

Kriminalisté zadrželi čtyřčlennou skupinu, kterou obvinili z dubnového loupežného přepadení v Prostějově. Muži vydávající se za policisty přepadli dvaačtyřicetiletého muže i s jeho ženou. Místo...

26. července 2024  9:17

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....