Středa 31. května 2023, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 31. května 2023 Kamila

ANO slibovalo v Olomouci nový zimní stadion, bude nejdřív za čtyři roky

  4:54
Před volbami slibovaná moderní multifunkční hala v Olomouci nebude stát dřív než za čtyři roky. Její financování navíc zůstává spíše „virtuální“. Radnice tak zatím vynakládá veškerou energii alespoň do vzniku nové malé haly.
Vizualizace plánované budoucí podoby olomouckého zimního stadionu a blízkého...

Vizualizace plánované budoucí podoby olomouckého zimního stadionu a blízkého okolí. | foto: A2 Architekti s.r.o

Jako vytažené eso z rukávu působily proklamace hnutí ANO těsně před komunálními volbami v roce 2018 o tom, že se podařilo vyjednat až 800 milionů korun na výstavbu multifunkční haly v Olomouci.

„Vyjednali jsme pro projekt vládní podporu! Předseda hnutí ANO a premiér Andrej Babiš v minulých dnech slíbil uvolnit na stavbu víceúčelové haly v Olomouci až 800 milionů korun,“ tvrdilo hnutí v kampani.

Jak vypadá navrhovaná hala

„Plánujeme tak po říjnových komunálních volbách pokračovat v dalších krocích, které povedou k výměně „plecharény“ za moderní multifunkční arénu, která bude sloužit nejen hokejistům profíkům, ale i amatérům, pro veřejné bruslení a další sportovní a společenské aktivity,“ slibovalo dále.

Po necelé polovině volebního období je ale patrné, že předvolební slib je přece jen o něco komplikovanější.

Předně se už krátce po volbách ukázalo, že částka 800 milionů je zatím tak trochu „virtuální“. Jelikož nejde o vládní projekt, nemůže vláda peníze reálně uvolnit a město bude muset žádat o jejich přidělení formou dotace.

Peníze na stadiony bude rozdělovat Národní sportovní agentura

MF DNES se na financování haly zeptala i premiéra Andreje Babiše při jeho nedávné návštěvě Olomouce.

„Tady pán vám odpoví,“ odkázal tehdy Babiš na vedle stojícího primátora Miroslava Žbánka (ANO).

Podle Žbánka se ze strany státu připravuje dotační titul a město se bude připravovat v souladu s pravidly, která stát nastaví. O dotace bude město žádat u nedávno založené Národní sportovní agentury vedené Milanem Hniličkou.

„Dotační titul, který se připravuje pod agenturou, tak bude mít jasná pravidla a prostředky se do něj budou vyčleňovat v rámci rozpočtových kapitol,“ řekl Žbánek.

„Pokud vím, dotační titul se na tento typ hal připravuje, stejně jako se připravuje dotační titul na malé ledové plochy. Ale to je otázka na pana Hniličku, jak a s jakým objemem prostředků bude agentura fungovat,“ přiznal Žbánek.

To zatím však v Národní sportovní agentuře nevědí. „Dotační program pro významnou regionální sportovní infrastrukturu určený ke spolufinancování výstavby sportovišť tohoto typu bude vypsán v průběhu letošního roku. Kolik peněz v něm bude alokováno, zatím není odsouhlaseno,“ řekl MF DNES místopředseda agentury Ivo Lukš.

Dodal, že olomoucká hala je součástí Národního investičního plánu a potvrdil, že s vedením města agentura už několikrát jednala.

Multifunkční halu chce i Brno, Jihlava nebo Zlín

Jenže ve zmíněném Národním investičním plánu, který navíc někteří kritici označují spíše za jakýsi seznam přání, a ne koncepční dokument, figurují kromě Olomouce i další města, která by chtěla multifunkční halu – namátkou Brno, Jihlava nebo Zlín.

„Nakonec to možná bude v nejbližších letech soutěž, kdo bude nejdřív připraven,“ připouští Žbánek.

„Proto ale stále pokračujeme v přípravě projektu. Pokud vše půjde dobře, tak bychom mohli mít na podzim stavební povolení a zároveň připravujeme studii proveditelnosti a financování, na kterou máme externí společnost, jež řeší možnosti vstupu dalších partnerů, tedy státu a případně soukromého investora.“

Zatím je podle Žbánka téměř jisté, že na financování nebude možné použít evropské rozpočty.

V kuloárech se právě kvůli nejasnému financování již nějaký čas hovoří o tom, že hnutí ANO tlačí alespoň na vznik nové malé haly.

„Je to taková náplast za megalomanský předvolební slib. ANO si dobře pamatuje na letáčky, které rozdalo na zimáku před volbami, takže teď dost intenzivně pracuje alespoň na malé hale,“ uvedl jeden ze zdrojů MF DNES blízký vedení města.

Do stavby malé haly se mají finančně zapojit i soukromí investoři

Podle Žbánka se však ANO od předvolebního slibu nijak neodklonilo. „Víme, co jsme slibovali. Město připravuje projektovou dokumentaci na halu, která je součástí Národního investičního plánu, byla tam zařazena,“ hájí se.

Jistou skepsi ale neskrývají ostatní členové koalice. „Vidíme potřebu nějakých oprav stávající haly. Vidíme také možnost výstavby malé haly,“ říká ekonomický náměstek Otakar Bačák (spOLečně).

„Tam ale končí naše střednědobé výhledy. To je reálné při možnostech města. Dál už to považujeme za hudbu budoucnosti. Věnujme se tomu, na co teď máme skutečně peníze. Malá hala je stejně nezbytnou investicí pro to, aby se jednou mohla zavřít velká a přebudovat na multifunkční arénu,“ dodává.

Podle náměstka pro investice Martina Majora (ODS) si jednání o multifunkční hale řídí hlavně sám primátor.

„Olomouc potřebuje další ledovou plochu jako sůl. Celá rada to vnímá jako velkou prioritu a teď se hledají varianty, jak se toho dopracovat,“ říká.

V případě malé haly jsou podle informací MF DNES nyní v jednání dva až tři soukromí investoři, kteří by se na projektu finančně podíleli. Zároveň vedení města hledá vhodný model provozu a účasti soukromníků. Zatím se radnice nejvíce kloní k formě koncese. Podle předpokládaného harmonogramu by malá hala mohla stát teoreticky už za dva roky. To potvrdil i primátor.

„Je první potřeba udělat kanalizace v okolí, na ně ještě nemáme stavební povolení a bez něj nemůžeme začít. Všechno se dá stihnout do roku 2022. I ta malá hala.“

Celé je to nekoncepční chyba, kritizuje opozice

Jak zdůrazňuje Žbánek i jeho náměstci, bez druhé ledové plochy stejně rozsáhlejší práce na velké hale začít nemohou.

„Vznik velké haly vychází na roky 2023 a dále, jestli budeme mít dostupné prostředky na kofinancování tohoto projektu. Časově se to ani nedá dřív stihnout,“ uvedl.

Olomoucká opozice je však k dosavadnímu přístupu radnice kritická. „Projekt pokládáme za nepřiměřeně nákladný a považujeme za koncepční chybu, že se radnice nesoustředí na opravy zimního stadionu a případně nízkonákladové zprovoznění dnešní malé haly,“ říká zastupitel Tomáš Pejpek z ProOlomouc.

„Reálně hrozí, že areál zůstane po výstavbě malé haly v následujících desetiletích rozestavěným torzem. Dosavadní vývoj vzbuzuje obavy, že to je koalici jedno a že neumí miliardovou stavbu lépe manažersky zvládnout,“ dodal.

„Celé to zatím působí jako snaha zachovat si tvář po nekorektním, populistickém předvolebnímu slibu nové haly. Koalice činí kroky, aby vybudovala alespoň malou část z jedenapůlmiliardového projektu – malou halu s druhou ledovou plochou,“ přidává se jeho stranický kolega Martin Lubič.

Ani další zastupitelský klub nešetří kritikou. „Přístup vedení města bych charakterizoval jako hurá akci, která naráží na finanční neproveditelnost,“ říká zastupitel za Piráty a STAN Viktor Tichák.

„Informace o tom, z jakých zdrojů bude řešeno dofinancování haly, nemáme – jednotlivé etapy stavby multifunkční haly figurují v dlouhodobém plánu investic. Ten ale není navázán ani na střednědobý výhled, který už teď přiznává, že nebudou v příštích třech letech peníze vůbec na nic. Tedy jsou to fabulace, které mohou dopadnout jedině tak, že se bude opět ad hoc schvalovat další úvěr s vysvětlením, že by nám jinak unikla dotace,“ tvrdí.

Autor:
  • Nejčtenější

Zlatý bod. Sparta slaví po devíti letech fotbalový titul, Slavii obrat nestačil

Fotbalová Sparta je po dlouhých devíti letech opět českým šampionem. Definitivní krok k historicky sedmatřicátému...

Za zastřelení pracovnice herny dostal třináctkrát trestaný senior doživotí

Zbytek života stráví podle rozsudku olomouckého krajského soudu za mřížemi třiasedmdesátiletý recidivista Adolf Hlubik,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kvůli chybě při vyšetření se narodila postižená dcera, nemocnice bude platit

Nejvyšší soud potvrdil nárok rodičů na odškodnění za chybu Fakultní nemocnice Olomouc, kde při screeningu špatně...

Částí země se přehnaly přívalové deště. Na Moravě řešili desítky událostí

Přímý přenos Částí republiky se přehnaly bouřky. Meteorologové varovali, že ve východní části Čech, na Moravě a ve Slezsku mohly být...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Při soutěži v řízení křižovatky padaly pokuty, řidiči neznali pokyny policisty

Soutěž dopraváků ve středu v Olomouci potvrdila, že část řidičů netuší, jak se chovat na křižovatce, kde provoz řídí...

Priske exkluzivně. O titulu, datech, jazykové bariéře i manželce v Iráku

Premium Když se zadívá na velké esko ve sparťanském znaku, vrátí se na chvíli do dětství. „Nevím, jak vy, ale já jako kluk...

Pád „letadla“ za 2,3 miliardy. Podvodem vylákali peníze i ze známých sportovců

Premium Klientům slibovali zisk třicet procent. Místo toho nakupovali luxusní auta, zlaté cihly a nemovitosti. Společnost JO...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2023: Horská kola s pevným rámem

Premium Hardtaily, tedy modely elektrokol s přední odpruženou vidlicí, mají výsadní postavení jako skutečný univerzál. Stále...

Znovu Z očí do očí. Primátor bude odpovídat lidem na dotazy v galerii

Po téměř čtyřech letech se do Přerova vrací setkání politiků města s občany mimo budovu magistrátu. Primátor a jeho...

Excalibur Army ze Šternberku bude společně s Turky vyvíjet zbraňové systémy

Zbrojařská společnost Excalibur Army ze Šternberku na Olomoucku bude spolupracovat s tureckým protějškem Radou pro...

Dohodáři jsou pozůstatkem socialismu, nemají nárok skoro na nic, říká právník

Premium V Evropě téměř nikde jinde neexistují, jsou specifikem českého zákoníku práce. Řeč je o pracovních poměrech „na...

Návštěvníky u východu z olomoucké zoo nově vyprovázejí obojživelníci i plazi

Devět nových terárií čeká na návštěvníky olomoucké zoo na Svatém Kopečku u východu ze zahrady. Chovatelé je nechávají...

Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem
Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem

Polovinu jogurtu dáme do misky, smícháme s kmínem, kajenským pepřem, sójovou omáčkou a utřeným česnekem.

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Sharon Stone se v 65 letech ukázala v plavkách. Sklízí obdiv i kritiku

Sharon Stone oslavila v březnu pětašedesáté narozeniny. Hollywoodská hvězda je pyšná na svou postavu a na Instagramu se...

Svěste džíny na půl žerdi. Do módy se vrací trend ze začátku milénia

Většina z nás je nejspíš ráda, že móda z let 2006 až 2012 zmizela z pultů. Bokové džíny, baleríny, chokery a průhledné...

Podle právníka musel Ondřej s článkem v bulváru souhlasit, říká Kuchařová

PR zastoupení Taťány Kuchařové poskytlo redakci iDNES.cz stanovisko nezávislého právníka. Podle toho musel dát Ondřej...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....