Neděle 25. července 2021, svátek má Jakub
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 25. července 2021 Jakub

ANO slibovalo v Olomouci nový zimní stadion, bude nejdřív za čtyři roky

  4:54
Před volbami slibovaná moderní multifunkční hala v Olomouci nebude stát dřív než za čtyři roky. Její financování navíc zůstává spíše „virtuální“. Radnice tak zatím vynakládá veškerou energii alespoň do vzniku nové malé haly.

Vizualizace plánované budoucí podoby olomouckého zimního stadionu a blízkého okolí. | foto: A2 Architekti s.r.o

Jako vytažené eso z rukávu působily proklamace hnutí ANO těsně před komunálními volbami v roce 2018 o tom, že se podařilo vyjednat až 800 milionů korun na výstavbu multifunkční haly v Olomouci.

„Vyjednali jsme pro projekt vládní podporu! Předseda hnutí ANO a premiér Andrej Babiš v minulých dnech slíbil uvolnit na stavbu víceúčelové haly v Olomouci až 800 milionů korun,“ tvrdilo hnutí v kampani.

Jak vypadá navrhovaná hala

„Plánujeme tak po říjnových komunálních volbách pokračovat v dalších krocích, které povedou k výměně „plecharény“ za moderní multifunkční arénu, která bude sloužit nejen hokejistům profíkům, ale i amatérům, pro veřejné bruslení a další sportovní a společenské aktivity,“ slibovalo dále.

Po necelé polovině volebního období je ale patrné, že předvolební slib je přece jen o něco komplikovanější.

Předně se už krátce po volbách ukázalo, že částka 800 milionů je zatím tak trochu „virtuální“. Jelikož nejde o vládní projekt, nemůže vláda peníze reálně uvolnit a město bude muset žádat o jejich přidělení formou dotace.

Peníze na stadiony bude rozdělovat Národní sportovní agentura

MF DNES se na financování haly zeptala i premiéra Andreje Babiše při jeho nedávné návštěvě Olomouce.

„Tady pán vám odpoví,“ odkázal tehdy Babiš na vedle stojícího primátora Miroslava Žbánka (ANO).

Podle Žbánka se ze strany státu připravuje dotační titul a město se bude připravovat v souladu s pravidly, která stát nastaví. O dotace bude město žádat u nedávno založené Národní sportovní agentury vedené Milanem Hniličkou.

„Dotační titul, který se připravuje pod agenturou, tak bude mít jasná pravidla a prostředky se do něj budou vyčleňovat v rámci rozpočtových kapitol,“ řekl Žbánek.

„Pokud vím, dotační titul se na tento typ hal připravuje, stejně jako se připravuje dotační titul na malé ledové plochy. Ale to je otázka na pana Hniličku, jak a s jakým objemem prostředků bude agentura fungovat,“ přiznal Žbánek.

To zatím však v Národní sportovní agentuře nevědí. „Dotační program pro významnou regionální sportovní infrastrukturu určený ke spolufinancování výstavby sportovišť tohoto typu bude vypsán v průběhu letošního roku. Kolik peněz v něm bude alokováno, zatím není odsouhlaseno,“ řekl MF DNES místopředseda agentury Ivo Lukš.

Dodal, že olomoucká hala je součástí Národního investičního plánu a potvrdil, že s vedením města agentura už několikrát jednala.

Multifunkční halu chce i Brno, Jihlava nebo Zlín

Jenže ve zmíněném Národním investičním plánu, který navíc někteří kritici označují spíše za jakýsi seznam přání, a ne koncepční dokument, figurují kromě Olomouce i další města, která by chtěla multifunkční halu – namátkou Brno, Jihlava nebo Zlín.

„Nakonec to možná bude v nejbližších letech soutěž, kdo bude nejdřív připraven,“ připouští Žbánek.

„Proto ale stále pokračujeme v přípravě projektu. Pokud vše půjde dobře, tak bychom mohli mít na podzim stavební povolení a zároveň připravujeme studii proveditelnosti a financování, na kterou máme externí společnost, jež řeší možnosti vstupu dalších partnerů, tedy státu a případně soukromého investora.“

Zatím je podle Žbánka téměř jisté, že na financování nebude možné použít evropské rozpočty.

V kuloárech se právě kvůli nejasnému financování již nějaký čas hovoří o tom, že hnutí ANO tlačí alespoň na vznik nové malé haly.

„Je to taková náplast za megalomanský předvolební slib. ANO si dobře pamatuje na letáčky, které rozdalo na zimáku před volbami, takže teď dost intenzivně pracuje alespoň na malé hale,“ uvedl jeden ze zdrojů MF DNES blízký vedení města.

Do stavby malé haly se mají finančně zapojit i soukromí investoři

Podle Žbánka se však ANO od předvolebního slibu nijak neodklonilo. „Víme, co jsme slibovali. Město připravuje projektovou dokumentaci na halu, která je součástí Národního investičního plánu, byla tam zařazena,“ hájí se.

Jistou skepsi ale neskrývají ostatní členové koalice. „Vidíme potřebu nějakých oprav stávající haly. Vidíme také možnost výstavby malé haly,“ říká ekonomický náměstek Otakar Bačák (spOLečně).

„Tam ale končí naše střednědobé výhledy. To je reálné při možnostech města. Dál už to považujeme za hudbu budoucnosti. Věnujme se tomu, na co teď máme skutečně peníze. Malá hala je stejně nezbytnou investicí pro to, aby se jednou mohla zavřít velká a přebudovat na multifunkční arénu,“ dodává.

Podle náměstka pro investice Martina Majora (ODS) si jednání o multifunkční hale řídí hlavně sám primátor.

„Olomouc potřebuje další ledovou plochu jako sůl. Celá rada to vnímá jako velkou prioritu a teď se hledají varianty, jak se toho dopracovat,“ říká.

V případě malé haly jsou podle informací MF DNES nyní v jednání dva až tři soukromí investoři, kteří by se na projektu finančně podíleli. Zároveň vedení města hledá vhodný model provozu a účasti soukromníků. Zatím se radnice nejvíce kloní k formě koncese. Podle předpokládaného harmonogramu by malá hala mohla stát teoreticky už za dva roky. To potvrdil i primátor.

„Je první potřeba udělat kanalizace v okolí, na ně ještě nemáme stavební povolení a bez něj nemůžeme začít. Všechno se dá stihnout do roku 2022. I ta malá hala.“

Celé je to nekoncepční chyba, kritizuje opozice

Jak zdůrazňuje Žbánek i jeho náměstci, bez druhé ledové plochy stejně rozsáhlejší práce na velké hale začít nemohou.

„Vznik velké haly vychází na roky 2023 a dále, jestli budeme mít dostupné prostředky na kofinancování tohoto projektu. Časově se to ani nedá dřív stihnout,“ uvedl.

Olomoucká opozice je však k dosavadnímu přístupu radnice kritická. „Projekt pokládáme za nepřiměřeně nákladný a považujeme za koncepční chybu, že se radnice nesoustředí na opravy zimního stadionu a případně nízkonákladové zprovoznění dnešní malé haly,“ říká zastupitel Tomáš Pejpek z ProOlomouc.

„Reálně hrozí, že areál zůstane po výstavbě malé haly v následujících desetiletích rozestavěným torzem. Dosavadní vývoj vzbuzuje obavy, že to je koalici jedno a že neumí miliardovou stavbu lépe manažersky zvládnout,“ dodal.

„Celé to zatím působí jako snaha zachovat si tvář po nekorektním, populistickém předvolebnímu slibu nové haly. Koalice činí kroky, aby vybudovala alespoň malou část z jedenapůlmiliardového projektu – malou halu s druhou ledovou plochou,“ přidává se jeho stranický kolega Martin Lubič.

Ani další zastupitelský klub nešetří kritikou. „Přístup vedení města bych charakterizoval jako hurá akci, která naráží na finanční neproveditelnost,“ říká zastupitel za Piráty a STAN Viktor Tichák.

„Informace o tom, z jakých zdrojů bude řešeno dofinancování haly, nemáme – jednotlivé etapy stavby multifunkční haly figurují v dlouhodobém plánu investic. Ten ale není navázán ani na střednědobý výhled, který už teď přiznává, že nebudou v příštích třech letech peníze vůbec na nic. Tedy jsou to fabulace, které mohou dopadnout jedině tak, že se bude opět ad hoc schvalovat další úvěr s vysvětlením, že by nám jinak unikla dotace,“ tvrdí.

Autor:
  • Nejčtenější

Spory na Spartě. Sudí k penaltě i žluté pro Štetinu. Ale co dupnutí na Hložka?

Dvě sporné situace, které hlavní rozhodčí i s požehnáním asistenta rozhodl ve prospěch Sparty. Třetí, při které se může...

Osmnáctiletá řidička mluvila na psa, auto zničila v kotrmelcích

Víc pozornosti svému psovi než řízení věnovala osmnáctiletá řidička na Jesenicku. Pak se lekla hrozící srážky s vozem v...

Žena okřikla muže, který se podle ní ukájel v obchodě mezi zákaznicemi

Olomoučtí policisté se snaží zjistit totožnost muže, který se podle videozáznamu ukájel v obchodní galerii v centru...

Bouřky dorazily na Jesenicko, bahno zalilo silnici v Bělé pod Pradědem

V neděli se bouřky z Libereckého a Ústeckého kraje přesunuly na východ Česka. Potíže způsobily zejména v Jeseníku a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V práci staví lodě, doma vytvořil třímetrovou sochu filmového Vetřelce

Premium Sochař z Citova na Přerovsku si na jaře před zahradou u silnice postavil třímetrovou železnou sochu mimozemského...

Ze sbírky na pohřeb Roma pozůstalí nedostali nic. Byl to podvod

Premium Měl mít velkolepý pohřeb. Balzamování, bíle lakovaná rakev z Ameriky, kočár tažený vraníky... Rodina Roma, který zemřel...

Klaus: Volby nic nepřinesou. Kolem covidismu a genderismu se bude chodit po špičkách

Premium Každý z nás by se měl sám rozhodnout, jakou míru opatrnosti vůči nákaze covidem chce zvolit, říká přesvědčeně bývalý...

Česko formuje domobranu. Výcvik může podstoupit každý, kdo má zbrojní průkaz

Premium Stát zakázal ozbrojené skupiny a lidem nabídl alternativu: absolvujte speciální kurz a můžete Česku pomáhat se zbraní....

  • Další z rubriky

Vzácní čápi černí překvapili odborníky, když si vystavěli hnízdo na zemi

Překvapení čekalo na zoology olomoucké zoo na Svatém Kopečku, když si pár čápů černých navzdory poznatkům o biologii...

Ekologové zuří. V Jeseníkách se má kácet i v nejpřísněji chráněném území

Premium Ekologové odmítají zásahy státu proti kůrovci v jesenických rezervacích. Několik výjimek umožňujících kácet v národních...

Neděle na hradě Šternberk bude patřit hlavně dětem

Dětský program nazvaný Tančíme a zpíváme se zvířátky zaplní v neděli 25. července hrad Šternberk. Správa hradu pro...

V opraveném zámku Třemešek najdou bydlení senioři i lidé s postižením

Obec Dolní Studénky na Šumpersku se těší na otevření své opravené dominanty. Skončila totiž rekonstrukce zámku Třemešek...

LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?
LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Kam vyrazit tento týden? Navštivte třeba Archeopark Chotěbuz.

Zemřel slovenský herec Milan Lasica, zkolaboval přímo na jevišti

Ve věku 81 let zemřel slovenský herec Milan Lasica. Web sme.sk uvedl, že vystupoval se skupinou Bratislava Hot...

Petr Rajchert si změnil příjmení a potřetí se oženil, manželka je těhotná

Zakládající člen kapely Chinaski Petr Hradil (rodným příjmením Rajchert) se v třiapadesáti letech potřetí oženil. Po...

Holanová: Rozvod s Šípem? Do vztahu se nám vloudila mlaďounká chybička

Rozhovor s Marcelou Holanovou vznikal v Chateau Šanov na soustředění s finalisty soutěže Muž roku 2021. Zpěvačka, která...

Zemřel František Nedvěd. Folkové legendě se vrátila rakovina plic

V třiasedmdesáti letech zemřel v neděli folkový muzikant František Nedvěd. Prohrál boj s rakovinou plic. Úmrtí na...

Královská rodina znovu pohromadě. Palác ukázal společné foto

Členové švédské královské rodiny se po delší době opět setkali. Snímek, na kterém je král Carl XVI. Gustaf (75) s...