Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Mapy, fotky poprav i mince za miliony. Olomoucké muzeum digitalizuje sbírky

  18:01
Vzácnou dobovou mapu nejprve restaurátor vyrovná, dobarví, případně dolepí chybějící části. Pak se předmětu ujme pracovník, který ho oskenuje, přidá důležité informace a na světě je další archivní artefakt v digitální podobě. I tak vypadá práce odborníků z Vlastivědného muzea v Olomouci, kteří se věnují obřímu digitalizačnímu projektu.

Odborníci z olomouckého vlastivědného muzea pracují na velké digitalizaci sbírek, která se týká mimo jiné třeba mincí, z nichž některé mají hodnotu až desítek milionů korun. | foto: Vlastivědné muzeum v Olomouci

Virtuální podobu dostane sedmdesát tisíc sbírkových předmětů, mezi kterými jsou i velmi cenné exponáty. Rozsáhlé práce trvají už rok a půl a skončí až za rok.

„Jde o jeden z největších digitalizačních projektů v České republice, budeme totiž do virtuální podoby převádět celé sbírky,“ shrnuje ředitel muzea Břetislav Holásek.

V muzeu pracují také na druhém digitalizačním projektu, který budou ale oficiálně představovat až v září. Spolupracují na něm se školami, jelikož se bude jednat o digitalizaci ve vzdělávání. Všechny předměty budou předělávat do 3D podoby. Děti pak po nasazení speciálních brýlí uvidí oživlého mamuta, jako by stál vedle nich.

Sbírky, které jsou na skenování do prvního projektu určeny, vybírali přímo odborníci na přírodovědných a historických ústavech.

„Mimo jiné jsme volili předměty, které je dobré zdigitalizovat z hlediska bezpečnostního. Kdyby nám někdo něco ukradl, jak se i před časem stalo, tak si můžeme vyhledat, jak ukradená věc vypadá a na základě toho ji vypátrat. Budeme proto digitalizovat i cenné numismatické sbírky, kde se hodnota jedné položky může vyšplhat až na desítky milionů,“ říká Holásek.

Digitalizuje se i keramika či hodiny

Konkrétně budou do virtuální podoby převedeny tiskoviny, jako například knihy, rukopisy, pohlednice nebo plakáty.

„Dále také materiál trojrozměrného charakteru, což je především keramika, historické hodiny nebo sbírky ze zemědělství,“ popisuje vedoucí historického ústavu muzea Filip Hradil.

„Zajímavostí jsou bezpochyby fotografie na skle, které nikdy nebyly publikovány, protože neexistoval způsob, jak je prezentovat. Jsou to fotky z druhé světové války, někdy opravdu až drsné, například i z poprav Němců,“ dodává Holásek.

Díky digitalizaci se předměty zvětší natolik, že půjdou vidět i malé detaily nebo popisky, které doposud nikdo zahlédnout nemohl, protože jsou velice malé.

K pracovníkům, kteří exponáty přímo fotí, se například mapa dostane už narovnaná a opravená od restaurátorů.

„Kurátor nám řekne, jak ji chce zdokumentovat, a my ji pak opatrně vkládáme do vhodného skeneru. Potom k ní doplníme základní data a vkládáme hotový digitalizát do systému,“ popisuje vedoucí digitalizačního centra firmy Trinity art Martin Šilar a dodává, že pracují s různými typy skenerů, mají například i bezdotykové, které se používají na staré, rozpadající se tiskoviny.

Do archivu teď smí jen badatelé

Když skenují mince, mají pracovníci vždy nasazené rukavice. Bez nich by zejména zlaté nebo stříbrné předměty trpěly, protože by na nich zůstávaly otisky prstů a mohly by začít korodovat.

„S rukavicemi se ale musí zacházet velmi opatrně, hlavně při práci s papírem. Některé totiž vytrhávají z papíru vlákna, takže si na to musíme dávat pozor. Hodně se ale na manipulaci domlouváme přímo s kurátorem, který má za daný předmět zodpovědnost,“ doplňuje Šilar. Když se jedná o velmi vzácný předmět, kurátor jej po celou dobu procesu nespustí z očí.

Naskenované předměty jsou ve virtuální podobě doplněny o popis s nejdůležitějšími informacemi, který usnadňuje vyhledávání. Balíčky fotografií a dat jsou nahrány na servery, kam mají přístup badatelé, kteří se o dané téma zajímají.

„Mohou si je jednoduše najít, získat tam informace nebo si fotky exponátů, po domluvě s kurátorem, zvětšit. Chtěli bychom vše zpřístupnit i laické veřejnosti, ale o tom budeme jednat až po ukončení digitalizace,“ říká Holásek. Dodává, že budou muset najít bezpečnou cestu zveřejnění, aby předešli případným únikům dat.

Plán digitalizace se začal připravovat už před dvěma a půl lety a samotné práce se rozběhly před rokem a půl, ale projekt digitální historie doposud Vlastivědné muzeum nezveřejňovalo.

„Jakmile jsme ho rozjeli, tak přišel covid. My jsme proto nemohli ani uspořádat události, na kterých bychom projekt představili, proto se to odkládalo až doteď,“ vysvětluje Holásek.

Sedmdesátimilionový projekt financuje z devadesáti pěti procent Evropská unie, zbylých pět procent zajistil Olomoucký kraj.

  • Nejčtenější

Starší řidič oběma koly přejel ženu na přechodu, utrpěla mnohočetná zranění

10. května 2024  13:45

Starší řidič ve čtvrtek v Jeseníku vážně zranil ženu, která šla se psem po přechodu. Šofér ji...

Krkavec Čenda kraluje záchranné stanici, straší cyklisty a žertuje s pošťačkou

13. května 2024  5:49

Další díl seriálu Můj mazel zavede čtenáře do Pateřína k Ondřeji a Janě Csikovým. Králem tamní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Auto se kutálelo po poli, skončilo na střeše. Měl jsem čtyři piva, přiznal řidič

15. května 2024  11:45

Divokou nehodu přežil se zraněním opilý řidič, který ve čtvrtek se svým mercedesem havaroval v...

Doma je v Německu, kde léčí zvířata. Na zámek u Prostějova se šlechtic ale rád vrací

15. května 2024  5:05

Na vzácnou návštěvu se chystá zámek v Čechách pod Kosířem na Prostějovsku. Už na přelomu května a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hokejová Olomouc oznámila třetí posilu. Vybírala si z mistrovského Třince

10. května 2024  13:41

Po Petru Fridrichovi z Vítkovic a Martinu Kohoutovi z Brna hlásí hokejová Olomouce další posilu do...

Jahody díky teplému počasí dozrály dříve, samosběr se rozjel naplno

17. května 2024  14:43

Kdo má chuť na čerstvé jahody, může už za nimi vyrazit přímo na pole. Díky teplému počasí začala...

Na muzejní noc v Olomouci a okolí lákají kaple, bunkr i nepřístupná zvonička

17. května 2024  11:17

Muzejní expozice, výstavy v galeriích i potrubní poštu v útrobách fakultní nemocnice dnes...

Nájemné ve velkých městech dál zdražuje, nových domů s pronájmy vzniká minimum

17. května 2024  4:55

Přestože se podle statistik inflace spotřebitelských cen v meziročním srovnání letos konečně...

Z vrtulníku na Olomoucku za letu upadly dveře, už týden se je nedaří najít

16. května 2024  16:29

Na neobvyklý předmět mohou nyní narazit houbaři, turisté nebo i místní obyvatelé v okolí obce Luká...

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...