Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Válka o nový ústav vedla k rezignaci rektora, teď je z tématu ožehavé tabu

  11:40
Už dva a půl roku se na Univerzitě Palackého (UP) vedou vyhrocené pře kvůli vzniku nového vědeckého superústavu. Vše mimo jiné v prosinci vyústilo v rezignaci rektora Jaroslava Millera. Nahradit ho ve funkci chtějí čtyři profesoři, většina z nich však nejviditelnější problém univerzity ve své volební kampani neřeší, nebo ho zmiňuje jen mezi řádky.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Válka kvůli vzniku Českého institutu výzkumu a pokročilých technologií, pro který se vžila anglická zkratka CATRIN a jenž má sloučit elitní vědecké týmy z přírodovědecké a lékařské fakulty, nejenže rozdělila akademiky na dva tábory, ale přinesla mimo jiné řadu trestních oznámení a žalob.

O rektorský post Univerzity Palackého (UP) za této situace usilují zástupci obou stran barikády – politolog Jiří Lach, který coby prorektor pro rozvoj stál u zrodu myšlenky na vznik ústavu, a fyzik Tomáš Opatrný, jenž jako předseda akademického senátu přírodovědců od začátku hájí zájmy fakulty, která s odtržením vědeckých center nesouhlasí.

Zájem stát se rektorem mají také dosavadní prorektor pro zahraničí Martin Kudláček a děkan fakulty zdravotnických věd Martin Procházka.

Kandidáti na post rektora

Všech čtyř kandidátů se MF DNES zeptala na jejich představy o budoucím fungování CATRIN. Jiří Lach, který jako jediný věnoval institutu samostatný bod svého programu, přiznává, že k jeho rozhodnutí kandidovat na rektora přispělo hlavně dění kolem ústavu.

„Je potřeba, aby se UP vrátila k respektu k zavedeným procedurám, třeba že nejsou zpochybňována legitimní a se zákony souladná rozhodnutí Akademického senátu univerzity,“ říká.

Také Martin Procházka připouští, že tématu přisuzuje velkou váhu. „Téma CATRIN do značné míry hýbe celou univerzitou. Zároveň ale vnímám sílící hlas velké části akademické obce, která je zklamána situací, kdy už po dva roky věnujeme možná až příliš pozornosti právě vysokoškolskému ústavu a zanedbáváme další role a složky univerzity,“ vysvětluje, proč se ve svém programu CATRIN podrobně nevěnuje.

I Tomáš Opatrný s Martinem Kudláčkem se shodují, že ústav není jediná a nejdůležitější součást univerzity, ta má podle nich navíc řadu dalších problémů.

Zpochybnit vznik ústavu se nechystá nikdo

To, že ústav vznikl, všichni kandidáti na rektora respektují, přestože v názoru na to, zda ho univerzita potřebuje, se různí.

„UP by se bez vysokoškolského ústavu obešla. Vědecké kapacity se dají integrovat například chytrou organizací sdílení přístrojového vybavení nebo mezioborovým zapojováním pracovníků a týmů do různých projektů napříč fakultami,“ myslí si Opatrný.

Naopak podle Lacha je existence superústavu nezbytná. „CATRIN řešilo několik komisí a žádný funkční model vyvažující podobu ústavu nalezen nebyl. Navíc část protinávrhů neměla být alternativou, ale nástrojem zamezujícím vzniku ústavu,“ uvedl.

O vzniku CATRIN rozhodl už v prosinci 2019 Akademický senát UP, podle všech kandidátů na rektora proto není možné vracet se zpět.

„V tuto chvíli je zcela zásadní najít funkční řešení pro celou univerzitu a uklidnit situaci. Musíme postupovat klidně, věcně a vyváženě a dosáhnout stavu, který bude pro celou univerzitu prospěšný,“ zdůrazňuje děkan Procházka.

Prorektor Kudláček věří, že správné nastavení ústavu umožní pružnější a otevřenější spolupráci napříč univerzitou. Zapojit se do velkých mezinárodních projektů podle něj budou moci i jiné než přírodovědecké týmy.

„Budoucí spolupráce zatím nezapojených fakult a CATRIN se již nyní vyjednává,“ zmiňuje.

Válka pokračuje, naposledy sporem o smlouvy

Vznik ústavu respektuje i Tomáš Opatrný, i když konkrétní způsob jeho fungování uvnitř univerzity je podle něj dál otevřenou otázkou.

„Změnit bude nutné systém alokace (přidělování – pozn. red.) financí v rámci celé univerzity tak, aby byl transparentní, motivační a spravedlivý, ať již se to týká fakult, nebo ústavu,“ uvádí.

Martin Procházka chce najít shodu, která bude přínosná pro univerzitu jako celek.

„Realistické posouzení očekávaných příjmů, výdajů a přínosu ústavu bude klíčové, taková analýza bohužel doposud neexistuje. Bez vyřešení těchto otázek se ale neposuneme dál,“ připomíná.

Je podle vás vznik CATRIN uzavřená záležitost, či chcete usilovat o nějakou změnu?

Tomáš Opatrný:
Ústav vznikl a je třeba s tím počítat. Konkrétní způsob jeho fungování uvnitř univerzity je však nadále otevřenou otázkou. Změnit bude nutné systém alokace financí v rámci celé univerzity tak, aby byl transparentní, motivační a spravedlivý, ať již se to týká fakult, nebo ústavu.

Martin Procházka:
Musíme se oprostit od emocí a zároveň postupovat citlivě. Ústav je součástí rodiny UP. Je důležité dokončit už zahájený proces tak, aby byly odstraněny pochybnosti o jeho významu a účelu. Prioritou bude i nalézt shodu na ekonomické a organizační struktuře, která bude prospěšná pro UP jako celek.

Jiří Lach:
CATRIN musí přejít k reálné činnosti, kterou nebudou narušovat politické diskuse a zejména obstrukce. Je třeba nastavit rámec spolupráce s fakultami, který bude předcházet konfliktům.

Martin Kudláček:
Je potřeba rozřešit spory, aby univerzitu dál nezatěžovaly. Dalším krokem je mezinárodní výběrové řízení na ředitele, který využije potenciál ústavu. To by se mělo projevit ve větším příjmu – hlavně z evropských projektů; v poměru k našim vědeckým výsledkům jich máme doposud méně než třeba CEITEC.

Institut CATRIN vznikl spojením Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum, Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů a části Ústavu molekulární a translační medicíny.

Provoz zahájil 1. ledna 2021, fakticky ale jako celek zatím nefunguje. Asi stovka vědců, kteří nyní odcházejí z přírodovědecké fakulty, musela podat výpovědi s tím, že nové pracovní smlouvy na CATRIN jim platí až od 1. dubna. Fakulta s CATRIN se také zatím nedohodly na užívání společného majetku, hlavně budov a přístrojů.

Jak potvrdil předseda odborové organizace na CATRIN Jakub Navařík i děkan přírodovědecké fakulty Martin Kubala, spory nekončí. Navařík z nich viní děkana, který se podle něj dohodnout nechce, Kubala to odmítá s tím, že trvá na uzavření technických dohod, které pro olomoucký vědecký rozvod stanoví jasná pravidla.

Kandidáti na nového rektora UP se veřejnosti představí dnes ve 13 hodin prostřednictvím online besedy, informace o možnostech jak ji sledovat či se i zapojit jsou na webu univerzity. Kdo nahradí v křesle Jaroslava Millera, jenž své druhé čtyřleté období končí o rok dřív, rozhodne Akademický senát UP za týden.

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. října 2021,  aktualizováno  25.7 22:08

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí Loštic na Šumpersku. Žací lišta kombajnu může měřit až 18 metrů, což na rozlehlých...

22. července 2024  14:31

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hlavní tah na Moravu bude po deset dní zavřený, kamiony si zajedou 71 kilometrů

Tato zpráva se nebude číst lehce řidičům kamionů. V souvislosti s opravovaným silničním tahem I/35 u Moravské Třebové na ně po dobu deseti následujících dní čeká 71 kilometrů dlouhá objížďka. Trasa z...

25. července 2024  16:44

Archeologové odvezli nález do nemocnice, CT odhalilo obsah starý tři tisíce let

Výstava Detektory v archeologii na Přerovsku, která trvá v Muzeu Komenského v Přerově až do října, představuje zajímavé archeologické nálezy z různých časových období. Jedinečným exponátem výstavy je...

21. července 2024  7:03

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čmárance vandalů ho štvou, a tak je přetírá. Pomohl mi jediný člověk, říká

Premium

Nechtěl, aby si jeho dcera při cestě do školky nebo procházce parkem myslela, že počmárané zdi, hákové kříže a oplzlé nápisy jsou běžná věc. Josef Kovář z Olomouce proto nakoupil barvy a malířské...

23. července 2024

Matador či nováček. Na olympijské medaile pomýšlejí i rodáci z Olomouckého kraje

V tomto tisíciletí se ještě nestalo, že by sportovec z Olomouckého kraje přivezl z letních olympijských her medaili. O prolomení negativní bilance se letos na XXXIII. olympiádě, která v Paříží...

26. července 2024  13:57

Kamion nedal přednost, srážka odhodila další auto do cesty třetímu. Pět zraněných

Krátce po čtvrteční sedmnácté hodině se na silnici 55 u obce Horní Moštěnice na Přerovsku stala vážná dopravní nehoda tři vozů. Starší řidič nákladního automobilu nedal při odbočování přednost...

26. července 2024  11:14

Stavba vysokorychlostních tratí z Brna začne příští rok, řekl ministr Kupka

Výstavba prvního úseku vysokorychlostní železniční trati (VRT) mezi Brnem a Přerovem by měla začít v příštím roce. Práce na úseku mezi Brnem a Břeclaví začnou v roce 2026, úsek Moravská brána pak...

26. července 2024  10:07,  aktualizováno  10:19

Lupiči se vydávali za policisty, kvůli pár stokorunám jim hrozí až 12 let

Kriminalisté zadrželi čtyřčlennou skupinu, kterou obvinili z dubnového loupežného přepadení v Prostějově. Muži vydávající se za policisty přepadli dvaačtyřicetiletého muže i s jeho ženou. Místo...

26. července 2024  9:17

Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?
Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?

40 testerek vyzkoušelo intenzivní zklidňující balzám pro velmi suchou, citlivou i atopickou pokožku Atoderm Intensive baume od Biodermy. Jak balzám...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....