Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 6. června 2023 Norbert

Rektorova rezignace není příliš přesvědčivá, myslí si někteří kritici

  12:33
Rektor Univerzity Palackého v Olomouci Jaroslav Miller oznámil, že do konce dubna rezignuje na svou funkci. Důvodem je válka vědců na univerzitě. Za svůj krok si vysloužil kritiku i podporu.

Rektor olomoucké Univerzity Palackého Jaroslav Miller | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Rektor Jaroslav Miller své rozhodnutí oznámil na zasedání akademického senátu. Za jeho ohlášeným koncem stojí dlouhotrvající spory kolem Českého institutu výzkumu a pokročilých technologií, pro který se vžila anglická zkratka CATRIN. 

Institut CATRIN vznikl formálně k 1. říjnu, fakticky však nefunguje, neboť vedení univerzity, center a fakulty dosud nenašla společnou řeč ohledně rozdělení majetku a převodu zaměstnanců. 

Pod nový ústav má totiž přejít část Ústavu molekulární a translační medicíny, jenž spadá pod lékařskou fakultu, a především Regionální centrum pokročilých technologií a materiálů s Centrem regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum. Ta doposud patřila pod přírodovědeckou fakultu, která si je chce udržet.

Na svém blogu rektor zveřejnil rozsáhlejší vysvětlení. „Po jistém váhání jsem se připojil k signatářům memoranda děkanů, rektora a předsedy akademického senátu, a to po kolektivním ujištění, že vysokoškolský ústav CATRIN bude plně funkční k 1. lednu 2021, neboť toto datum bylo garantováno všemi významnými orgány Univerzity Palackého,“ napsal na blogu.

„Nicméně poté, co někteří signatáři tento termín zpochybnili a usnesení posledního zasedání akademického senátu vyznělo ve stejném duchu (ačkoliv bylo vedeno ušlechtilými pohnutkami), neměl jsem ke své lítosti jinou možnost než na svou funkci rezignovat,“ napsal rektor.

Miller svou rezignaci bere také jako výraz protestu vůči způsobům chování, které se podle něj na univerzitě poslední dva roky dějí. „Ty mají charakter veřejného dehonestování nepohodlných lidí, udávání projektů, trestních oznámení, šikany a vyhrožování, cíleného ničení profesních kariér významných vědců a jejich vynucených odchodů,“ uvedl.

Miller svůj záměr rezignovat již oznámil i na ministerstvu školství. „Já jsem oslovil pana ministra a náměstky na ministerstvu školství, kde jsem jim oznámil svůj úmysl. Myslím, že datum 30. dubna vytváří dostatečný čas na zvolení nového rektora,“ uvedl Miller pro MF DNES.

Co bude dělat po odchodu z funkce, však prý zatím neví. „Já žiju většinu svého života ze dne na den, takže zatím jsem nad tím, co bude poté, nepřemýšlel,“ řekl.

Rozhodnutí rezignovat není příliš věrohodné

Millerovu ohlášenou rezignaci ale kritizuje například emeritní rektor UP Josef Jařab. Ten se již dříve připojil ke společnému prohlášení bývalých rektorů, ve kterém vyzývali vedení univerzity, aby zastavilo přípravu CATRIN, dokud se nevyjasní etické kauzy některých vědců, které se v souvislosti se vznikem ústavu vynořily. 

Millerovo poslední rozhodnutí rezignovat není podle Jařaba příliš věrohodné. „Člověk by z boje utíkat neměl. On ten boj vyhlásil přírodovědecké fakultě a nesmí se divit, že to dospělo do současné situace. Myslím, že k ní dojít nemuselo a hlavně nemělo. Rektor vzal boj o CATRIN za svůj, ale příliš přesvědčivě to nezvládl,“ uvedl Jařab pro MF DNES.

„Celá myšlenka založit CATRIN začala nešťastně. Myslím si, že vedení univerzity, včetně rektora samotného, tady udělalo několik chyb. Zvenku se nám nezdálo, že to nadšení, s jakým rektor prosazoval založení centra, je dost opodstatněné,“ tvrdí Jařab.

„Doufám, že se atmosféra uklidní a nový rektor nepůjde ve šlépějích současného rektora a jeho spíše emotivního než racionálního prosazování CATRIN,“ dodal.

Za Millera se naopak v otevřeném dopise postavili někteří vědci, kteří od počátku vznik CATRIN podporovali.

Problémy s vědeckými centry byly velké

Podle zástupců Olomouce a kraje, se kterými je univerzita v blízkém kontaktu, je důležité zachovat kontinuitu. „S panem rektorem jsme si lidsky i obsahově rozuměli,“ uvedl pro MF DNES olomoucký primátor Miroslav Žbánek.

„Interní záležitosti univerzity nechci komentovat. Věřím, že nový rektor naváže na cestu úzké spolupráce, kterou jsme před dvěma lety mezi městem a univerzitou nově nastavili,“ dodal.

Hejtman Josef Suchánek byl před nástupem na kraj pět let ředitelem Správy kolejí a menz Univerzity Palackého.

„Taková změna v čele univerzity není úplně dobře, jak z pohledu osobního, tak z pohledu kraje. Vyvolává to otázku nějaké kontinuity. K žádné katastrofě ale samozřejmě nedojde,“ uvedl Suchánek.

„Osobně, protože mám pana rektora rád, tak si myslím, že je škoda, že odchází. Myslím, že pro univerzitu udělal se svým týmem velký kus dobré práce,“ řekl hejtman.

„Problémy s vědeckými centry byly ale velké. Myslím, že skupina kolem přírodovědecké fakulty měla na svůj názor a postup právo. V celém tom procesu nastalo mnoho vážných pochybení, které je opravňovaly k obraně. Jestli to ale muselo končit odchodem rektora, to už si nemyslím,“ dodal Suchánek.

Autor:
  • Nejčtenější

Neotevřel stavidlo a udělal v obci paseku za 14 milionů, zjistila policie

Policie ukončila vyšetřování zaplavení části Brodku u Přerova v roce 2020, kde rozvodněná řeka způsobila škody za téměř...

Dítě nemohla utišit, po ráně do hlavy zemřelo. Matce hrozí za vraždu 20 let

Olomoucký krajský soud otevře v polovině června případ vraždy pětitýdenního dítěte na Šumpersku. Obžalována je matka...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na domě přistavovali načerno patro, po prohlídce úřadu zmizelo

Nástavba domu ve Vaníčkově ulici nedaleko olomouckého autobusového nádraží převýšila okolní zástavbu. Podle stavebního...

Pracuj tvrdě, hlásá Bezos. Jak se pracuje v předobrazu kojetínského Amazonu

Premium V distribučním centru americké společnosti Amazon v polských Hlivicích u Katovic je hojně slyšet čeština. Důvodem je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na Přerovsku hořela skládka nebezpečného odpadu. Hasiči mají požár pod kontrolou

Hasiči celé odpoledne zasahovali na Přerovsku u požáru skládky nebezpečného odpadu. Nasazeno bylo 16 jednotek i...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Dvě odvolání proti povolením k úseku D1 u Přerova stavbu neohrozí, míní Kupka

Stavbu posledního úseku dálnice D1 z Přerova do Říkovic, která byla zahájena na začátku letošního roku, ještě mohou...

Zásah hasičů u požáru skládky na Přerovsku skončil, škoda je nulová

Hasiči ukončili svou práci na skládce s nebezpečným odpadem v Hradčanech na Přerovsku, kde v sobotu hořelo. V noci na...

K vyšším daním se zřejmě přidají i nižší dotace, družstva se bojí o přežití

Obrovských problémů, pro některé i existenčních, se bojí zemědělská družstva z Olomouckého kraje po zjištění, že v...

Bulhar v dodávce převážel 15 běženců, soud mu udělil peněžitý trest

Za převaděčství stanul před olomouckým soudem šedesátiletý Bulhar, který v dodávce převážel nelegálně patnáct syrských...

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Když ukazuju prsa, jsem šťastnější, říká pansexuální a nebinární Monáe

Herečka a zpěvačka Janelle Monáe (37) nemá s nahotou problém. Na obálce magazínu Rolling Stone pózovala nahoře bez,...

KVÍZ: Opáčko základních školních znalostí. Co si pamatujete ze zeměpisu?

Který předmět byl ve škole vaším nejoblíbenějším? Pokud to byl zeměpis, máte příležitost vyzkoušet, co si pamatujete ze...