Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 13. srpna 2022 Alena

Rozhlas v některých částech Olomouce oněměl, z provozu jej vyřadili hackeři

  4:50
Po delší pauze budou v Olomouci opět slyšet hlášení místního rozhlasu. Zrušili je kvůli útoku na servery města. Například v olomouckém Droždíně se tak museli tři měsíce obejít bez hlášení o sportovních turnajích, odečtu vodoměrů nebo sekání trávy.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Pro čtvrtě v centru města může jít o úsměvnou záležitost, ale v okrajových místních částech rozhlas chyběl.

„Když chceme lidem něco sdělit, píšeme to na vývěsky, do zápisů z komise, na Facebook. Ale rozhlas je hlavně pro starší. Snažím se být s lidmi v kontaktu, s některými si volám, s někým se potkám venku,“ popsal situaci předseda komise městské části Rostislav Hainc.

Moderní rozhlas odborníci po dubnovém hackerském útoku na olomouckou radnici raději odstavili. A starý, který si mohli v Droždíně obsluhovat sami, už dosloužil.

Stejně jako v Droždíně na tom jsou například v městské části Nedvězí, která leží za dálničním obchvatem města. 

„Chtěli jsme nechat vyhlásit akci pořádanou 1. července, volal jsem na město dva dny předtím, ale bohužel to nešlo,“ popsal za tamní komisi Luboš Černohouz.

Olomouc od poloviny roku 2019 postupně modernizuje svůj varovný a informační systém. Investuje do něj  desítky milionů korun. Síť akustických jednotek, kterých má být dohromady přes osmnáct set, je možné ovládat digitálně a bezdrátově. 

Právě v možnosti obsluhy je odpověď, proč lidé tak dlouho hlášení o komunálním životě neslyšeli. Počítače, přes které lze do rozhlasu mluvit, musejí totiž zůstat až do kontroly vypnuté.

Magistrát zabezpečil systém

Hned po útoku magistrát preventivně přehrál všechny bezpečnostní certifikáty, aby někdo nenapadl systém zvenku. Jedná se totiž o významný informační nástroj a úředníci nechtěli nic podcenit. 

„Z hlediska priorit jsme záležitost vyhodnotili tak, že hlášení v místních částech je méně důležité než třeba zprovoznění agendy občanských nebo řidičských průkazů a podobně. Technicky, personálně, materiálně se to nedalo udělat jinak,“ vysvětlil vedoucí odboru ochrany olomouckého magistrátu Jan Langr.

V praxi jde o to, že úředníci pracují se stovkami počítačů a některé musely dostat přednost. Langr zároveň upozorňuje, že bezpečnost obyvatel ohrožena není. Pokud by přišly například povodně, Olomoučané by se to včas dozvěděli i z varovného hlášení v ulicích.

„Komunikace s operačním střediskem zůstala samozřejmě zachována. Jedeme tam na jiných platformách a jiných způsobech zabezpečení. Ano, městským částem pro lokální hlášení jsme rozhlas pozastavili, ale pokud by bylo nutné hlásit cokoli urgentního, systém funguje zcela nezávisle a bez ohledu na kyberútok, tam se neměnilo nic, včetně zkoušky sirén,“ ubezpečil.

Starý systém pořád pomáhá

Výhodu tak měli například v Lošově, kde zatím slouží i drátový rozhlas s vlastní znělkou.

„Ne se vším je potřeba se obracet na centrální systém. Třeba volá vodárenský dispečink, že prasklo potrubí, ať si lidé naberou vodu. Na druhou stranu možnost hlásit cokoli centrálně s bezdrátovým systémem je pokrok, to je bez debat,“ uznal Miroslav Charouz, který vede lošovskou osadní komisi.

Pokud je potřeba vyhlásit rozhlasem nějaké oznámení, mohou se za normální situace městské části obracet na pracovníky detašovaných pracovišť, kteří je navštěvují v daný úřední den.

„Mohou sdělení ovšem odhlásit z kterékoli městské části nebo i z domu, případně si je mohou dopředu nahrát a nechat pak odvysílat automaticky,“ doplnil Jan Langr.

Podklady na USB disku už neprojdou

V době, kdy se jeho kolegové chystali počítačové stanice v městských částech zprovoznit, prošlo jižní Moravou tornádo a oni zaměřili své síly tam.

„Od tohoto týdne už začnou počítače znovu zprovozňovat,“ ubezpečil Langr, který je také tajemníkem krizového štábu města.

Dodal, že náprava škod po kyberútoku už znamená spíše nastavení důslednějších pravidel a přístupů. Nově například nebude možné, aby lidé nosili na úřad data na USB discích.

Náklady na moderní varovný a informační systém jsou téměř sedmdesát  milionů korun. Město hradí přibližně dvacet milionů, zbytek pokryje  dotace. Do konce roku by měly nové hlásiče pokrýt devadesát procent Olomouce. Počítá se s jejich umístěním i tam, kde během dvou let od spuštění projektu vznikla nová zástavba. 

Bezdrátový systém má být srozumitelnější a lze ho použít od jedné ulice až po celé město. Zároveň má zůstat v provozu i v případě výpadku elektrického proudu.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Olomouckém kraji se volí v obvodu Olomouc.

Lumír Kantor, Jiří Zemánek, Miroslav Žbánek, Stanislav OrságMarkéta Záleská, Antonín Staněk, Matouš Pelikán, Richard Benýšek

  • Nejčtenější

V Přerově se v noci vraždilo přímo na ulici. Muž zabil svého známého

Policisté v Přerově vyšetřují vraždu, která se stala v noci na sobotu. Jednačtyřicetiletý muž zabil na ulici o tři roky...

Vandalové ničí značení stezek pro bikery, hrozí zranění i srážka s turisty

Každý měsíc musí správci Hanáckých stezek, sjezdových tratí pro bikery, které se nacházejí v lese u Plumlovské přehrady...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pro cibuli nebo brambory z pole jezdí lidé i stovky kilometrů

Cibule, brambory, rajčata nebo melouny. Cena od pěti do deseti korun za kilo. V Olomouckém kraji jsou díky samosběrům...

POHLED: Nepředvídatelný Krejčí. Zpohodlněl doma, či převáží geniální mysl?

Mezi krajany nenajdete moc středních útočníků, kteří by se mu za poslední dekádu mohli alespoň trochu přiblížit. Je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mrtvý z Hranické propasti měl jizvu v podbříšku, policie prosí o pomoc

Mrtvý neznámý muž, kterého vytáhli potápěči 3. srpna z hladiny Hranické propasti, nezemřel násilnou smrtí. Kriminalisté...

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

  • Další z rubriky

Na příliš rychlé řidiče si v Olomouci posvítí i strážníci

Obyvatele Olomouce trápí neukáznění řidiči, kteří ve městě nedodržují předepsanou rychlost a ohrožují tak třeba i...

Využití prázdného kláštera pro nemocné je ohroženo, památkáři mají výhrady

Plánovaná rekonstrukce kláštera Milosrdných bratří v Prostějově spojená s přeměnou na centrum pro lidi trpící...

Kolony i budoucí úleva, v Olomouckém kraji se staví ve velkém

Ani extrémní vedra koncem července a začátkem srpna nezasahují negativně do harmonogramů výstavby velkých dopravních...

Vidím věci po svém, říká fotograf Bob Pacholík

V revolučních letech zachytil strhávání sochy Lenina v Prostějově i návštěvu tehdejšího prezidenta Havla. Fotí ...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Češka vyhrála soutěž krásy v Africe. Všichni si na mě chtěli sáhnout, říká

Sarah Horáková (18) odletěla do Afriky reprezentovat Česko na světovou soutěž krásy. Když první vicemiss České...

Díky Stiflerově mámě jsem měla sex s nejmíň 200 lidmi, vzpomíná herečka

Americká herečka Jennifer Coolidge (60) ve filmech Prci, prci, prcičky hrála Stiflerovu mámu Jeanine, která měla...

Stav herečky Anne Heche je téměř beznadějný. Má vážně poškozený mozek

Herečka Anne Heche (53) s největší pravděpodobností nepřežije nehodu, při níž autem narazila do dvoupodlažní budovy v...

Rýn během pátku přestane být splavný. Ekonomické dopady pocítí celá Evropa

Hladina řeky Rýn v německé oblasti Rheingau podle úřadů v pátek klesne na kritickou úroveň, na klíčovém místě naměří už...

Herečka Anne Heche zemřela, nepřežila následky zranění po autonehodě

Třiapadesátiletá herečka Anne Heche zemřela. Uvedla to její přítelkyně Nancy Davisová. Herečka skončila v nemocnici v...