Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Rozhlas v některých částech Olomouce oněměl, z provozu jej vyřadili hackeři

  4:50
Po delší pauze budou v Olomouci opět slyšet hlášení místního rozhlasu. Zrušili je kvůli útoku na servery města. Například v olomouckém Droždíně se tak museli tři měsíce obejít bez hlášení o sportovních turnajích, odečtu vodoměrů nebo sekání trávy.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Pro čtvrtě v centru města může jít o úsměvnou záležitost, ale v okrajových místních částech rozhlas chyběl.

„Když chceme lidem něco sdělit, píšeme to na vývěsky, do zápisů z komise, na Facebook. Ale rozhlas je hlavně pro starší. Snažím se být s lidmi v kontaktu, s některými si volám, s někým se potkám venku,“ popsal situaci předseda komise městské části Rostislav Hainc.

Moderní rozhlas odborníci po dubnovém hackerském útoku na olomouckou radnici raději odstavili. A starý, který si mohli v Droždíně obsluhovat sami, už dosloužil.

Stejně jako v Droždíně na tom jsou například v městské části Nedvězí, která leží za dálničním obchvatem města. 

„Chtěli jsme nechat vyhlásit akci pořádanou 1. července, volal jsem na město dva dny předtím, ale bohužel to nešlo,“ popsal za tamní komisi Luboš Černohouz.

Olomouc od poloviny roku 2019 postupně modernizuje svůj varovný a informační systém. Investuje do něj  desítky milionů korun. Síť akustických jednotek, kterých má být dohromady přes osmnáct set, je možné ovládat digitálně a bezdrátově. 

Právě v možnosti obsluhy je odpověď, proč lidé tak dlouho hlášení o komunálním životě neslyšeli. Počítače, přes které lze do rozhlasu mluvit, musejí totiž zůstat až do kontroly vypnuté.

Magistrát zabezpečil systém

Hned po útoku magistrát preventivně přehrál všechny bezpečnostní certifikáty, aby někdo nenapadl systém zvenku. Jedná se totiž o významný informační nástroj a úředníci nechtěli nic podcenit. 

„Z hlediska priorit jsme záležitost vyhodnotili tak, že hlášení v místních částech je méně důležité než třeba zprovoznění agendy občanských nebo řidičských průkazů a podobně. Technicky, personálně, materiálně se to nedalo udělat jinak,“ vysvětlil vedoucí odboru ochrany olomouckého magistrátu Jan Langr.

V praxi jde o to, že úředníci pracují se stovkami počítačů a některé musely dostat přednost. Langr zároveň upozorňuje, že bezpečnost obyvatel ohrožena není. Pokud by přišly například povodně, Olomoučané by se to včas dozvěděli i z varovného hlášení v ulicích.

„Komunikace s operačním střediskem zůstala samozřejmě zachována. Jedeme tam na jiných platformách a jiných způsobech zabezpečení. Ano, městským částem pro lokální hlášení jsme rozhlas pozastavili, ale pokud by bylo nutné hlásit cokoli urgentního, systém funguje zcela nezávisle a bez ohledu na kyberútok, tam se neměnilo nic, včetně zkoušky sirén,“ ubezpečil.

Starý systém pořád pomáhá

Výhodu tak měli například v Lošově, kde zatím slouží i drátový rozhlas s vlastní znělkou.

„Ne se vším je potřeba se obracet na centrální systém. Třeba volá vodárenský dispečink, že prasklo potrubí, ať si lidé naberou vodu. Na druhou stranu možnost hlásit cokoli centrálně s bezdrátovým systémem je pokrok, to je bez debat,“ uznal Miroslav Charouz, který vede lošovskou osadní komisi.

Pokud je potřeba vyhlásit rozhlasem nějaké oznámení, mohou se za normální situace městské části obracet na pracovníky detašovaných pracovišť, kteří je navštěvují v daný úřední den.

„Mohou sdělení ovšem odhlásit z kterékoli městské části nebo i z domu, případně si je mohou dopředu nahrát a nechat pak odvysílat automaticky,“ doplnil Jan Langr.

Podklady na USB disku už neprojdou

V době, kdy se jeho kolegové chystali počítačové stanice v městských částech zprovoznit, prošlo jižní Moravou tornádo a oni zaměřili své síly tam.

„Od tohoto týdne už začnou počítače znovu zprovozňovat,“ ubezpečil Langr, který je také tajemníkem krizového štábu města.

Dodal, že náprava škod po kyberútoku už znamená spíše nastavení důslednějších pravidel a přístupů. Nově například nebude možné, aby lidé nosili na úřad data na USB discích.

Náklady na moderní varovný a informační systém jsou téměř sedmdesát  milionů korun. Město hradí přibližně dvacet milionů, zbytek pokryje  dotace. Do konce roku by měly nové hlásiče pokrýt devadesát procent Olomouce. Počítá se s jejich umístěním i tam, kde během dvou let od spuštění projektu vznikla nová zástavba. 

Bezdrátový systém má být srozumitelnější a lze ho použít od jedné ulice až po celé město. Zároveň má zůstat v provozu i v případě výpadku elektrického proudu.

  • Nejčtenější

Při výbuchu v újezdu Libavá zemřel voják, dalších osm lidí je zraněných

Ve Vojenském výcvikovém prostoru Libavá před polednem vybuchla blíže neurčená munice. Zemřel při tom jeden voják, v nemocnicích skončilo dalších sedm vojáků a jeden civilní zaměstnanec. „Vojenská...

Pět agresorů napadlo na prostějovském magistrátu dvě ženy, hrozili jim i smrtí

Prostějovská policie vyšetřuje od čtvrtečního odpoledne napadení dvou žen v budově tamního magistrátu, při němž došlo i k loupeži mobilního telefonu. Policistům se záhy podařilo pachatele vypátrat a...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Nesnesitelný hluk, stěžují si obce pod sedlem na motorkáře. Přijdou radary

Motorkářská sezona začala a obyvatelé i chataři v okolí Červenohorského sedla opět přicházejí o klid. Nově se ozývají i turisté, kterým hluk kazí zážitek z jesenické přírody. Kvůli „závodníkům“...

Muž spadl z třešně na tyč, propíchla mu hruď a těsně minula srdce

Jen díky velkému štěstí unikl smrti Radovan Kučera z Bochoře na Přerovsku, když při česání třešní spadl ze žebříku rovnou na kovovou tyč, která mu propíchla hrudník a prošla oběma plícemi. Aby...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Na Prostějovsku se srazila dvě osobní auta, zemřel osmnáctiletý řidič

Osmnáctiletý řidič nepřežil v sobotu v dopoledních hodinách nehodu dvou osobních aut. Zemřel při převozu do nemocnice. K incidentu došlo u obce Přemyslovice na Prostějovsku.

Muž spadl z třešně na tyč, propíchla mu hruď a těsně minula srdce

Jen díky velkému štěstí unikl smrti Radovan Kučera z Bochoře na Přerovsku, když při česání třešní spadl ze žebříku rovnou na kovovou tyč, která mu propíchla hrudník a prošla oběma plícemi. Aby...

Zmírní horko i následky přívalového deště. Ozeleněné střechy zažívají boom

Stejně jako památky či muzea se nyní veřejnosti otevírají i střechy pokryté vegetací. Jako pilotní projekt to uspořádala Asociace zelených střech a fasád, aby prezentovala výhody takových střech....

Nový pavilon za 325 milionů v Olomouci zajistí onkologickou léčbu šitou na míru

Pacientům s rakovinou nejen z Olomouckého kraje, ale i z širokého okolí, bude brzy sloužit moderní zázemí ve Fakultní nemocnici Olomouc (FNOL). Nový pavilon onkologické kliniky postaví největší...

Olomouc přivedla odborníka na Nigerijce. Ladil hráče pro Spartu i Slavii

Fotbalový životopis 49letého Miloslava Brožka nabízí mnoho zajímavých položek. Jako skaut fungoval ve Slavii Praha, ve Vlašimi se staral o spolupráci se Spartou, coby trenér oslavil s Táborskem...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...

Velká proměna Michala Davida: dvacet kilo dole. Žádné pivo, ale fitko a tenis

Michal David (63) zhubl v posledních měsících dvacet kilo a cítí se výborně. V rozhovoru pro iDNES.cz muzikant...

Příběh Vlaďky: Jsem v šoku. Manžel má milenku, je starší a ošklivější než já

Neříkám, že naše manželství nemělo žádné mouchy, ale myslela jsem si, že nám to docela klape. Pravda je ale někde...