Libavá má být podle plánu ministerstva do čtyř let o čtvrtinu menší

  20:19aktualizováno  20:19
Ministerstvo obrany oznámilo, že chce zmenšit vojenské újezdy. Plánuje se zbavit především jejich okrajových částí. Týká se to i Libavé, která by se měla do čtyř let zmenšit zhruba o osm tisíc hektarů. Řadě tamních obyvatel by to ulehčilo život, zároveň se ale bojí o práci, kterou jim armáda dává.

Libavá je druhým nejrozsáhlejším armádním prostorem v Česku. | foto: Co ukrývali Sověti na Libavé?natoaktual.cz

Cílem plánu ministra obrany Alexandra Vondry je - kromě úspor - dostat z vojenského prostoru co nejvíce tamních obyvatel, a umožnit jim tak život bez omezení. O tom, zda si v budoucnu vojáci vytisknou nové mapy, na nichž budou chybět především okrajové části, které jsou dnes s omezením přístupné turistům, rozhodne ještě parlament a vláda.

"Nechali jsme si zpracovat analýzy využitelnosti vojenských prostorů. Zjistili jsme, že zjednodušeně řečeno přišel čas je zeštíhlit," uvedl Vondra.

"Pozemky, kterých bychom se nejpozději do roku 2015 rádi zbavili, leží především v okrajových částech vojenských újezdů. V těch,  které už dnes s jistými omezeními navštěvují turisté," dodal.

Výjimkou není ani vojenský újezd Libavá v Olomouckém kraji, který by měl podle náčelníka generální štábu české armády Vlastimila Picka přijít o bezmála čtvrtinu své rozlohy.

"Celkově jde o 7 915 hektarů," upřesnil Picek, který upozornil, že jde prozatím pouze o plán ministerstva obrany. "Úprava hranic je podmíněna změnou zákona. Vše tak musí schválit vláda, parlament a také prezident."

Pro armádu pracuje na Libavé přes 200 lidí, teď se bojí o práci

Své pak ke zmenšování Libavé budou moci říct také lidé ve vedení okolních obcí a příslušné úřady. "Ohledně dalšího využití těchto pozemků se chystáme jednat se zástupci místních samospráv. Vylučuji, že bychom je rozprodali developerům, na druhou stranu se ovšem nebudeme starat o lokality, které nevyužíváme," podotkl Vondra.

Mapka vojenského újezdu Libavá. Žlutou barvou jsou vyznačené sektory, které se

Mapa Libavé. Žlutě jsou sektory, které se o víkendech a svátcích otevírají pro veřejnost. Především o ně by se měl podle plánu ministerstva újezd zmenšit. Pro zvětšení a zobrazení legendy klikněte.

Mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek doplnil, že kromě úspor jde Vondrovi také o to, aby se z Libavé mohlo vyčlenit co nejvíce z necelých dvanácti set tamních obyvatel. "Kvůli tomu, kde bydlí, musí snášet některá omezení.  V jednotlivých obcích si například nemohou volit své zastupitele," popsal Pejšek.

V samotné Libavé místní o plánech ministerstva příliš neví. "Něco jsme samozřejmě již zaslechli, ale přímo od úřadů informace nemáme," přemítá zástupce přednosty Vojenského újezdu Libavá Josef Schmid.

"Člověk se tak spíše nevyhne úvahám o tom, zda náhodou kvůli všem těm úsporám nepřijde o práci. Trochu nás to tady děsí. Pro armádu zde odhadem pracuje něco přes dvě stě lidí," dodal.

Nejčtenější

Zámek s nejkrásnějším dvorem na Moravě opravují krok za krokem 17 let

Renesanční zámek v Hustopečích nad Bečvou je z roku 1596.

Hustopeče nad Bečvou v Olomouckém kraji se pyšní renesančním zámkem, který úřad městyse už mnoho let pečlivě a...

Další polská stopa? Veterináři zachytili 320 kilo problematického masa

Food sniffer měří vepřové, hovězí, drůbeží i rybí maso.

Veterináři na Moravě zachytili na dvou místech celkem 320 kilogramů problematického drůbežího a vepřového masa. Bylo...

Lehčí los pro Slavii, jak mít pohárovou jistotu a kdo do elitní skupiny

Hráči Plzně a Slavie si po zápase podávají ruce. Uprostřed je zklamaný slávista...

Od chvíle, kdy fotbalisty Slovácka převzal trenér Martin Svědík, jsou nejlepší v lize. Utekli z boje o záchranu a patří...

Žena si nic nedělala ze zákazů řízení, soud ji vykázal z Kroměřížska

Ilustrační snímek

Na obecně prospěšné práce poslal kroměřížský soud mladou ženu z Prostějova, která opakovaně porušila už několik zákazů...

Ve vědeckých časopisech už za úplatu vyšly i úplné bláboly, varuje expert

Vědec Tomáš Václavík z katedry ekologie a životního prostředí Přírodovědecké...

Vědce a vědecké bádání zaslepila posedlost po kvantitě publikovaných článků, varuje mezinárodní studie, podle níž počet...

Další z rubriky

Žena půjčila stavaři kreditku na materiál. Peníze si nechal a boural opilý

Ilustrační snímek

Případ nepoctivého stavaře vyšetřují nyní policisté z Přerovska. Muž zneužil zapůjčené platební karty a místo použití...

Přes rušnou prostějovskou výpadovku se lidé dostanou bezpečněji podchodem

Olomoucká ulice v Prostějově, která slouží mimo jiné jako výpadovka na Olomouc,...

Cyklisté a chodci, kteří se musejí dostávat přes jednu z nejfrekventovanějších výpadovek v Prostějově směrem na...

Zbourání bývalé ubytovny by stálo Přerov 25 milionů, rozhodne dotace

Několik desítek obyvatel přerovské ubytovny Chemik se muselo do pondělí 29....

Demolice bývalé sociální ubytovny Chemik měla být symbolický milník v boji přerovské radnice s podnikateli, kteří...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz