Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Veterinářů ochotných pečovat o hospodářská zvířata ubývá, výjimkou je Haná

  4:52
Kráva s porodem nepočká, u koně s kolikou jde o minuty. V takových případech je zásah veterináře nutný okamžitě, musí být proto k dispozici nepřetržitě. Také to je spolu s nižší společenskou prestiží a horším finančním ohodnocením jeden z důvodů, proč ubývá veterinářů ošetřujících velká hospodářská zvířata. Trendu se ale zatím vymyká oblast Hané.

ilustrační snímek | foto: Anna Boháčová, MAFRA

„Potíže související s nedostatkem veterinárních lékařů především pro skot nebo koně se podle našich členů rok od roku zhoršují,“ uvedl prezident Agrární komory Jan Doležal.

„Práce veterináře pro hospodářská zvířata na venkově je náročná, protože znamená pohotovost prakticky kdykoliv, kdy je potřeba, vyžaduje větší fyzickou sílu a bývá hůře finančně oceněna ve srovnání se specializací například na drobná domácí zvířata ve městech,“ shrnul.

Že je péče o krávy, koně, ovce či prasata fyzicky náročnější, potvrzuje i prezidentka Komory veterinárních lékařů Petra Šinová s tím, že se pro ni tudíž hodí spíše muži.

„Práce u skotu vyžaduje sílu a časovou flexibilitu. Ženy jsou limitovány jednak svou fyzickou konstitucí, a dále mateřskými povinnostmi, kdy je náročné tuto práci skloubit s péčí o rodinu,“ vysvětlila Šinová. Svou roli tak podle ní hraje i fakt, že v profesi skončila převaha mužů.

„Absolventů veterinárních škol bývalo víc než absolventek, ale zhruba na úrovni dnešních padesátníků došlo k vyrovnání a dnes už ženy převažují,“ přiblížila.

Haná zatím vzdoruje, i díky tradici

Ve spojitosti s horším finančním ohodnocením terénního lékaře pro velká hospodářská zvířata to vede k tomu, že o tuto práci není zájem.

„Zemědělství se dlouhodobě potýká s nedostatkem financí a také živočišná výroba je v ekonomické nouzi. Šetří se na všem, dokonce i na veterinářích. Dokud se to nezmění, nebude tento obor pro absolventy atraktivní,“ varovala Šinová.

Když onemocní kůň. Musím být i dobrá psycholožka, říká terénní veterinářka

Podle prezidentky Komory veterinárních lékařů se zatím celorepublikovému trendu vymyká jako jedna z mála výjimek oblast Hané. Místní zemědělci zatím nemají tak velký problém si svého veterináře najít.

„Haná je úrodná oblast a zemědělství je tu zakořeněné. Každá vesnice mívala družstvo a dodnes je tu hodně podniků koncentrovaných na poměrně malém území. To spolu s dobrou dostupností vede k tomu, že i veterinářů tu není úplně málo,“ nastínila Šinová, jež je sama veterinářkou a pečuje o krávy na farmě ve Štětovicích na Prostějovsku.

„Podstatně hůř je na tom Šumpersko a horské oblasti, kde jsou kravíny těžko dosažitelné a komplikované na dojezd,“ dodala.

„Problém s nedostatkem veterinářů registrujeme, ale my máme naštěstí péči o dobytek zajištěnou,“ přitakal například Vladimír Lichnovský, předseda představenstva Zemědělského družstva Kokory na Přerovsku.

Za mazlíčky lidé ročně utratí desítky miliard

To využívá služeb místního zvěrolékaře, jenž mu velká hospodářská zvířata ošetřuje dlouhodobě.

„Máme přes tisíc kusů dobytka a veterináře voláme několikrát do týdne. Potřebujeme ho k porodům, prevenci, přeočkování či zkouškám krve kvůli nákaze,“ vyjmenoval Lichnovský s tím, že také on si všímá, jak je péče o skot nedoceněná.

„Je to smutné. Za domácí mazlíčky lidé dají cokoliv, ale krávy a prasata nikdo dělat nechce, protože se to nevyplatí.“

Veterinář hospodářských zvířat někdy potřebuje ke své práci například přenosný rentgen.

Podle ekonomů i Agrární komory majitelé do péče o mazlíčky investují desítky miliard korun ročně. Suma zahrnuje vybavení, krmivo a veterinární dohled na úrovni, jaká je u hospodářských zvířat finančně nereálná.

„Kdybychom dali za krávu to, co lidé ve městě za psa či kočku, tak zkrachujeme, anebo by litr mléka stál desetinásobek,“ řekl s nadsázkou Lichnovský.

Stálého veterináře má i Zemědělské družstvo Agra Velký Týnec. „Museli jsme zredukovat živočišnou výrobu v Krčmani, udrželi jsme jen chov ve Velkém Týnci, kde je okolo tří set kusů dobytka. Zvířata máme hlavně na výkrm, porody už neděláme, takže veterináře voláme jen k preventivním úkonům, jako je třeba očkování,“ přiblížil předseda Pavel Kretek.

Nečekaným fenoménem jsou koňské farmy

Na střední Moravě se též rozmohl trend koňských farem, jichž v poslední době přibylo. Podle expertů to souvisí s postcovidovou dobou, kdy lidé utíkají z měst na venkov a chtějí být v přírodě na čerstvém vzduchu. Kdo může, pořídí si koně, byť Haná neoplývá pastvinami.

„Chovatelů je tu opravdu hodně. My u nás máme ustájeno 35 koní,“ potvrdila provozovatelka Jezdeckého areálu Konírna v Doloplazech na Olomoucku Pavla Čerstvíková.

Ani ona nemá problém sehnat pro koně péči. „Přímo u nás ve stájích máme tři veterináře, jejichž služby využívám,“ nastínila koňařka. Potíže podle ní nastávají, jen když kůň potřebuje akutní pomoc o víkendu.

„Sehnat veterináře od pátku do neděle není jednoduché. S vážnějšími případy pak musím na specializovanou kliniku do Brna nebo Petřvaldu,“ podotkla Čerstvíková.

Na péči o koně se zaměřuje třeba Iva Vodičková z Olomouce a o práci nemá nouzi. „Dělám i chiropraktiku a rehabilitace. Mám sanitku vybavenou přístroji a za klienty jezdím i do Brna či Zlína, kdykoliv to potřebují, včetně nočních hodin,“ uvedla veterinářka.

5. srpna 2021

  • Nejčtenější

Při výbuchu v újezdu Libavá zemřel voják, dalších osm lidí je zraněných

17. června 2024  12:12,  aktualizováno  17:15

Ve Vojenském výcvikovém prostoru Libavá před polednem vybuchla blíže neurčená munice. Zemřel při...

Pět agresorů napadlo na prostějovském magistrátu dvě ženy, hrozili jim i smrtí

21. června 2024  9:13,  aktualizováno 

Prostějovská policie vyšetřuje od čtvrtečního odpoledne napadení dvou žen v budově tamního...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Nesnesitelný hluk, stěžují si obce pod sedlem na motorkáře. Přijdou radary

21. června 2024  5:48

Motorkářská sezona začala a obyvatelé i chataři v okolí Červenohorského sedla opět přicházejí o...

Dělníci se zasekli v tubusu elektrárny. Ven je dostali až hasiči

16. června 2024  20:12

Hasiči v neděli několik hodin zachraňovali čtyři dělníky z převráceného vozíku v tubusu...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Kraj cyklistů se snaží o nové trasy i lepší značení. Změny jsou žádoucí

17. června 2024  6:01

Značení cyklotras neodpovídá době, čeká je změna. Například povedou více po mimo silnice. Trendem...

Pouliční festival Olomouc (o)žije překvapil spektrem žánrů i smaženými červy

22. června 2024  23:18

Horním náměstím se rozeznívají první tóny bubnů. Děti sedí připravené u svých nástrojů a čekají na...

Na Prostějovsku se srazila dvě osobní auta, zemřel osmnáctiletý řidič

22. června 2024  18:42

Osmnáctiletý řidič nepřežil v sobotu v dopoledních hodinách nehodu dvou osobních aut. Zemřel při...

K alchymii oceněné desky přispěl i „špinavý zvuk“, říkají November 2nd

22. června 2024

Premium Hranická kapela si napřed dala pauzu, aby načerpala sílu i nápady, teprve pak vytvořila album, za...

Singhateh netrénuje, nevrátil se z dovolené. Sigma jeho pokračování řeší

22. června 2024  12:05

Dvacetiletý fotbalový útočník Ebrima Singhateh se nezapojil do přípravy olomoucké Sigmy. Server...

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...