Neděle 25. září 2022, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 25. září 2022 Zlata

V Sigmě nebudu pasivním divákem a zvedačem ruky, říká hejtman Rozbořil

  8:51
Pomoc při hledání nových sponzorů pro Sigmu Olomouc či zájem o hospodaření klubu a snaha mu pomoci v době, kdy se na hřišti nedaří. To jsou hlavní body, s nimiž si hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil spojuje své působení v představenstvu fotbalové Sigmy Olomouc.

Hejtman Jiří Rozbořil se stal členem představenstva fotbalové Sigmy Olomouc. Mluví o ní jako o sportovní vlajkové lodi regionu. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Z jakého důvodu vstupuje Olomoucký kraj vaší osobou do vedení Sigmy Olomouc? V představenstvu jsou zástupci akcionářů, a tím kraj není. To se změní?
Ne. Ale už řadu let kraj Sigmě každoročně dává provozní příspěvek ve výši kolem dvou milionů korun. Teď se chystá mistrovství Evropy jedenadvacítek, a tak jsme přispěli i na projekt rekonstrukce stadionu, aby vyhovoval požadavkům UEFA. V podstatě mi to místo bylo nabídnuto proto, že jsme významný podporovatel klubu. Ale nebylo to hned o mém jméně. Ovšem přece jenom je tam primátor (olomoucký primátor Martin Novotný je předsedou dozorčí rady společnosti SK Sigma Olomouc - pozn. red.), a tak jsme se rozhodli pro hejtmana, aby to bylo vyvážené. Není to však o žádném vstupu Olomouckého kraje do Sigmy jako akcionáře.

Vybavíte si, jak dlouho už kraj Sigmě tento každoroční dvoumilionový příspěvek posílá?
Myslím, že to už bylo za mého předchůdce. A možná i za jeho předchůdce. Sigma je přece jen nejvýznamnější sportovní klub v Olomouci a v celém kraji.

Z jakého důvodu pak kraj letos přidal ještě na rekonstrukci stadionu? O jakou šlo částku?
Na stadion šel milion korun po dohodě s Fotbalovou asociací České republiky (FAČR). Ta tady uvolňuje nějaké finance na rekonstrukce a klubu chyběly peníze na projektovou dokumentaci a přípravu této investice. Je to všechno vázáno na dotaci z FAČR. V případě, že Sigma tuto podporu nedostane, tak by se ty peníze měly vrátit, jelikož jsou účelově vázány na mistrovství jedenadvacítek. Od kraje to tak byl jednorázový příspěvek.

Je otázkou, jakou vizitku nyní Sigma Olomouc svému městu a také Olomouckému kraji dělá. Jedna stránka jsou sportovní výsledky, ale potom zde máme také kauzy, které jsou s ní spojené. Nemůže se kraj vstupem do Sigmy spíše ušpinit?
Takto to nevidím. Samozřejmě ve fotbale je to tak, jak to je. Odděluji jednak sportovní a marketingovou značku Sigmy v rámci propagace regionu. Druhá věc jsou samozřejmě ty klubové záležitosti. Ale o tom se budu moci bavit, až do toho více proniknu. Nyní to znám pouze z médií, nebyl jsem účastníkem. Bude to samozřejmě jedna z věcí, o kterou se budu zajímat.

Co si Olomoucký kraj od vstupu do vedení Sigmy slibuje?
Jak jsem řekl, dáváme tam nemalé prostředky. Takže minimálně by zástupce kraje, kterým jsem tedy já, měl mít kontrolu nad tím, jak se s těmito prostředky nakládá. Samozřejmě jedna věc je vyúčtování a jiná potom vlastní spotřeba. A také mě docela mrzí, jak se teď klub sportovně vyvíjí. Takže snad mohu nějakou měrou přispět. Ale teď samozřejmě nemyslím to, že budu hrát fotbal.

Jaký vlastně máte vztah k fotbalu?
Chodím na každý zápas. Celkem se o to zajímám a není mi to lhostejné. Mám za to, že tento klub má na víc a že se s tím dá něco dělat.

Jak tedy Sigmě pomůžete?
Hejtman je určitá veličina. Může mít vliv na sponzory, může pozitivně ovlivňovat řadu věcí. Myslím, že právě o to klubu jde. Zvažoval jsem, zda jsem ochoten a schopen do toho vstoupit. Myslím, že osoba hejtmana může klubu prospět.

Byl jako kandidát na uprázdněné místo po Martinu Rakovi ve hře i někdo jiný mimo Olomoucký kraj?
To se musíte zeptat vedení klubu. Mně to bylo nabídnuto. Nějaký čas jsem to zvažoval, možná dva či tři týdny. Uvažovali jsme i o tom, že by tam jako zástupce kraje šel i někdo jiný. Nakonec jsme se usnesli, že bude lepší, když tam bude přímo hejtman. A to i z toho pohledu, že je to určitá persona, která může pozitivně působit na fungování klubu.

Sám jste na to již narazil. Jde zde také o finance a lepší kontrolu peněz, které tam i Olomoucký kraj vkládá. Víme oba, že zde byla kauza ohledně černých fondů s penězi od hráčů za umožnění přestupu. Je také to jeden z důvodů, proč sem přicházíte? Pohlídat si to sám za kraj?
Vím, kam míříte. Já bych to takto nespojoval. Skutečně ty kauzy neznám dopodrobna. Je zřejmé, že klub hospodaří s nějakými finančními prostředky. Já se za sebe, protože jsem ekonom, budu zajímat, jak je to s jinými kluby, kde se dá nějakým způsobem hospodařit jinak. Z postu představenstva do toho mohu přece jen zasahovat. Ale nespojoval bych to s těmi kauzami. Nechtěl bych z toho dělat to, že tam jdu jako čistič a že najednou na Sigmě bude všechno bílé a krásné. Já o těch kauzách vím tak málo. Do těchto vod se nechci pouštět.

Pojďme ještě ke každoročnímu dvoumilionovému příspěvku kraje. Bude se nějak měnit?
Na rok 2014 je jeho výše zachována. Přesně o tom je možná vstup kraje do Sigmy. Protože prodej hráčů není takový, jaký byl v minulosti, sponzorů je čím dál tím méně a tak dále. Nevylučuji nějaké navýšení tohoto příspěvku, ale tak, aby ty peníze byly smysluplně utraceny. Právě tím, že budu v představenstvu, budu moci říct ano, to je smysluplná investice, pojďme do toho.

Budete člen představenstva Sigmy Olomouc. A co dozorčí rada? Budete usilovat o to, abyste do ní vstoupili třeba právě skrze finance?
Neuvažoval jsem o tom. Je to otázka akcionářů a vedení klubu, co nabídne. Nepřemýšlel jsem nad tím, že bychom tam chtěli dát svého člověka.

Pořád mi z toho vyplývá, že kraj si jde do Sigmy zkontrolovat...
Kraj tam jde ze dvou důvodů. Jednak proto, že tam dává finanční prostředky, takže je účastníkem provozu klubu. A druhá věc. Byl jsem osloven vedením klubu. Předpokládám, že pokud je tam primátor a pokud je tam nyní i hejtman, tak klub dostává, ať chceme, nebo nechceme, na určité vážnosti vůči sponzorům či vůči fungování klubu. A tomu se nebráním, protože Sigma je skutečně sportovní vlajková loď regionu.

Dobrá. Ale toto byly důvody ze směru od Sigmy, které může hejtman pomoci. Navíc se zde kraj finančně angažuje, a tak mu Sigma nabídla místo. Ale co to přinese kraji?
Zatím nevím. Ještě jsem nebyl ani na jednom jednání představenstva. Když jsem přišel na kraj jako hejtman, tak jsem si to zde rok mapoval. Říkám si, co je možné zlepšit a udělat. Pak asi i na Sigmě přijdu s nějakými návrhy na to, aby se zlepšilo financování klubu, abychom začali vyhrávat, aby ten klub zdárně fungoval. Znovu říkám: dáváme tam finanční prostředky, klub nabídl toto místo po panu Rakovi. Nehledejte v tom skutečně to, že si Rozbořil jde zkontrolovat neprůhledné financování. To není pravda. Kraj bude zkrátka mít zástupce v největším fotbalovém klubu v regionu. To je celé. A co se bude dít dál, to se uvidí.

Ovšem nějaké změny či návrhy z vaší strany na zlepšení, to tedy nevylučujete.
Jinak by nemělo smysl do Sigmy chodit. Nebudu pouze pasivním divákem a zvedačem ruky. To klidně můžete napsat, že takto to fungovat nebude.

Komunální a senátní volby 2022

se konají 23. a 24. září. Ve stejném termínu proběhne i první kolo voleb do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Olomouckém kraji se volí v obvodu Olomouc.

Seznam kandidátů: Jeseník, Olomouc, Prostějov, Přerov, Šumperk, Litovel, Šternberk, Loštice, Mohelnice, Velké Losiny, Náměšť na Hanéostatní

  • Nejčtenější

Na Přerovsku se propadla střecha domu, pro zraněného muže letěl vrtulník

Hasiči dnes zasahovali v Oseku nad Bečvou na Přerovsku, kde se propadla střecha rekonstruovaného rodinného domu. Sutiny...

Třinec i Plzeň počtvrté prohrály, Kladno zdolalo Hradec. Slaví i Boleslav

Původně šestizápasový program čtvrtého kola hokejové extraligy zchudl kvůli nezpůsobilé ledové ploše o duel v Karlových...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na co si dát pozor, aby váš hlas nepropadl. Jsou tu komunální a senátní volby

Sledujeme online V komunálních volbách bývá mnohdy složitější správně volit, než rozhodnutí koho volit. Zejména když bydlíte ve velkém...

Hokejisté Olomouce uspěli i ve třetím duelu sezony, přehráli Spartu

Hokejisté Olomouce prožívají povedený vstup do extraligové sezony. V předehrávce 3. kola porazili Spartu 4:0 a v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Krejčí, help! Proč slavní Bruins tak vzhlížejí ke klíčové posile z Olomouce

Premium Spousta vláken, z nichž by měla vzniknout pavučina úspěchu Boston Bruins, se sbíhá právě u něj. U šestatřicetiletého...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Zesnulá královna bude i za stovky let vypadat jako živá, říká balzamovač

Premium Trvající pieta ve Velké Británii za zesnulou královnu Alžbětu II. a vystavení rakve vyvolává mimo jiné řadu otázek...

Bývalé ostudy měst se staly chloubou a mění se na moderní nádraží

Vyšší komfort cestujícím i řidičům autobusů přinese stavba dopravního terminálu v Litovli. V regionu nejde o jediný...

Řidiče v Olomouckém kraji čekají na podzim omezení, ale i úleva

V Olomouckém kraji začala podzimní série oprav silnic, některá omezení brzy aspoň dočasně skončí. Do akcí je zahrnutý...

ANO v Olomouci ještě víc posílilo, jednání o koalici zahájí hned ráno

ANO zopakovalo jasné vítězství z roku 2018, byť náskok o proti druhému uskupení je mírně nižší. Takový je výsledek...

Stávka na Univerzitě Palackého zatím nebude, zcela zažehnána však není

Akademický senát olomoucké univerzity neschválil návrh rektora Martina Procházky předat přístrojové vybavení a prostory...

Jsem těhotná, potvrdila Agáta Hanychová. Čeká dítě Jaromíra Soukupa

Agáta Hanychová (37) je po čtyřměsíčním vztahu s podnikatelem Jaromírem Soukupem (53) podle informací bulváru těhotná....

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Kvůli sousedům nemohu v bytě topit. Oni nemají problém, tak nic neřeší

Bydlím v bytovém domě, který spravuje společenství vlastníků. Letos jsem se přestěhovala z bytu číslo 9 do bytu číslo...

Český vynálezce samodofukovací pneumatiky vysoudil 1,6 miliardy

Firma Goodyear & Rubber musí českému vynálezci Františku Hrabalovi zaplatit 65 milionů dolarů (asi 1,6 miliardy korun)....

Rusové v panice skupují letenky za rekordní sumy. Zájem je o jednosměrné

Ruský prezident Vladimir Putin ve středečním projevu k národu vyhlásil částečnou mobilizaci. Začne platit okamžitě a...