Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

V Sigmě nebudu pasivním divákem a zvedačem ruky, říká hejtman Rozbořil

  8:51
Pomoc při hledání nových sponzorů pro Sigmu Olomouc či zájem o hospodaření klubu a snaha mu pomoci v době, kdy se na hřišti nedaří. To jsou hlavní body, s nimiž si hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil spojuje své působení v představenstvu fotbalové Sigmy Olomouc.

Hejtman Jiří Rozbořil se stal členem představenstva fotbalové Sigmy Olomouc. Mluví o ní jako o sportovní vlajkové lodi regionu. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Z jakého důvodu vstupuje Olomoucký kraj vaší osobou do vedení Sigmy Olomouc? V představenstvu jsou zástupci akcionářů, a tím kraj není. To se změní?
Ne. Ale už řadu let kraj Sigmě každoročně dává provozní příspěvek ve výši kolem dvou milionů korun. Teď se chystá mistrovství Evropy jedenadvacítek, a tak jsme přispěli i na projekt rekonstrukce stadionu, aby vyhovoval požadavkům UEFA. V podstatě mi to místo bylo nabídnuto proto, že jsme významný podporovatel klubu. Ale nebylo to hned o mém jméně. Ovšem přece jenom je tam primátor (olomoucký primátor Martin Novotný je předsedou dozorčí rady společnosti SK Sigma Olomouc - pozn. red.), a tak jsme se rozhodli pro hejtmana, aby to bylo vyvážené. Není to však o žádném vstupu Olomouckého kraje do Sigmy jako akcionáře.

Vybavíte si, jak dlouho už kraj Sigmě tento každoroční dvoumilionový příspěvek posílá?
Myslím, že to už bylo za mého předchůdce. A možná i za jeho předchůdce. Sigma je přece jen nejvýznamnější sportovní klub v Olomouci a v celém kraji.

Z jakého důvodu pak kraj letos přidal ještě na rekonstrukci stadionu? O jakou šlo částku?
Na stadion šel milion korun po dohodě s Fotbalovou asociací České republiky (FAČR). Ta tady uvolňuje nějaké finance na rekonstrukce a klubu chyběly peníze na projektovou dokumentaci a přípravu této investice. Je to všechno vázáno na dotaci z FAČR. V případě, že Sigma tuto podporu nedostane, tak by se ty peníze měly vrátit, jelikož jsou účelově vázány na mistrovství jedenadvacítek. Od kraje to tak byl jednorázový příspěvek.

Je otázkou, jakou vizitku nyní Sigma Olomouc svému městu a také Olomouckému kraji dělá. Jedna stránka jsou sportovní výsledky, ale potom zde máme také kauzy, které jsou s ní spojené. Nemůže se kraj vstupem do Sigmy spíše ušpinit?
Takto to nevidím. Samozřejmě ve fotbale je to tak, jak to je. Odděluji jednak sportovní a marketingovou značku Sigmy v rámci propagace regionu. Druhá věc jsou samozřejmě ty klubové záležitosti. Ale o tom se budu moci bavit, až do toho více proniknu. Nyní to znám pouze z médií, nebyl jsem účastníkem. Bude to samozřejmě jedna z věcí, o kterou se budu zajímat.

Co si Olomoucký kraj od vstupu do vedení Sigmy slibuje?
Jak jsem řekl, dáváme tam nemalé prostředky. Takže minimálně by zástupce kraje, kterým jsem tedy já, měl mít kontrolu nad tím, jak se s těmito prostředky nakládá. Samozřejmě jedna věc je vyúčtování a jiná potom vlastní spotřeba. A také mě docela mrzí, jak se teď klub sportovně vyvíjí. Takže snad mohu nějakou měrou přispět. Ale teď samozřejmě nemyslím to, že budu hrát fotbal.

Jaký vlastně máte vztah k fotbalu?
Chodím na každý zápas. Celkem se o to zajímám a není mi to lhostejné. Mám za to, že tento klub má na víc a že se s tím dá něco dělat.

Jak tedy Sigmě pomůžete?
Hejtman je určitá veličina. Může mít vliv na sponzory, může pozitivně ovlivňovat řadu věcí. Myslím, že právě o to klubu jde. Zvažoval jsem, zda jsem ochoten a schopen do toho vstoupit. Myslím, že osoba hejtmana může klubu prospět.

Byl jako kandidát na uprázdněné místo po Martinu Rakovi ve hře i někdo jiný mimo Olomoucký kraj?
To se musíte zeptat vedení klubu. Mně to bylo nabídnuto. Nějaký čas jsem to zvažoval, možná dva či tři týdny. Uvažovali jsme i o tom, že by tam jako zástupce kraje šel i někdo jiný. Nakonec jsme se usnesli, že bude lepší, když tam bude přímo hejtman. A to i z toho pohledu, že je to určitá persona, která může pozitivně působit na fungování klubu.

Sám jste na to již narazil. Jde zde také o finance a lepší kontrolu peněz, které tam i Olomoucký kraj vkládá. Víme oba, že zde byla kauza ohledně černých fondů s penězi od hráčů za umožnění přestupu. Je také to jeden z důvodů, proč sem přicházíte? Pohlídat si to sám za kraj?
Vím, kam míříte. Já bych to takto nespojoval. Skutečně ty kauzy neznám dopodrobna. Je zřejmé, že klub hospodaří s nějakými finančními prostředky. Já se za sebe, protože jsem ekonom, budu zajímat, jak je to s jinými kluby, kde se dá nějakým způsobem hospodařit jinak. Z postu představenstva do toho mohu přece jen zasahovat. Ale nespojoval bych to s těmi kauzami. Nechtěl bych z toho dělat to, že tam jdu jako čistič a že najednou na Sigmě bude všechno bílé a krásné. Já o těch kauzách vím tak málo. Do těchto vod se nechci pouštět.

Pojďme ještě ke každoročnímu dvoumilionovému příspěvku kraje. Bude se nějak měnit?
Na rok 2014 je jeho výše zachována. Přesně o tom je možná vstup kraje do Sigmy. Protože prodej hráčů není takový, jaký byl v minulosti, sponzorů je čím dál tím méně a tak dále. Nevylučuji nějaké navýšení tohoto příspěvku, ale tak, aby ty peníze byly smysluplně utraceny. Právě tím, že budu v představenstvu, budu moci říct ano, to je smysluplná investice, pojďme do toho.

Budete člen představenstva Sigmy Olomouc. A co dozorčí rada? Budete usilovat o to, abyste do ní vstoupili třeba právě skrze finance?
Neuvažoval jsem o tom. Je to otázka akcionářů a vedení klubu, co nabídne. Nepřemýšlel jsem nad tím, že bychom tam chtěli dát svého člověka.

Pořád mi z toho vyplývá, že kraj si jde do Sigmy zkontrolovat...
Kraj tam jde ze dvou důvodů. Jednak proto, že tam dává finanční prostředky, takže je účastníkem provozu klubu. A druhá věc. Byl jsem osloven vedením klubu. Předpokládám, že pokud je tam primátor a pokud je tam nyní i hejtman, tak klub dostává, ať chceme, nebo nechceme, na určité vážnosti vůči sponzorům či vůči fungování klubu. A tomu se nebráním, protože Sigma je skutečně sportovní vlajková loď regionu.

Dobrá. Ale toto byly důvody ze směru od Sigmy, které může hejtman pomoci. Navíc se zde kraj finančně angažuje, a tak mu Sigma nabídla místo. Ale co to přinese kraji?
Zatím nevím. Ještě jsem nebyl ani na jednom jednání představenstva. Když jsem přišel na kraj jako hejtman, tak jsem si to zde rok mapoval. Říkám si, co je možné zlepšit a udělat. Pak asi i na Sigmě přijdu s nějakými návrhy na to, aby se zlepšilo financování klubu, abychom začali vyhrávat, aby ten klub zdárně fungoval. Znovu říkám: dáváme tam finanční prostředky, klub nabídl toto místo po panu Rakovi. Nehledejte v tom skutečně to, že si Rozbořil jde zkontrolovat neprůhledné financování. To není pravda. Kraj bude zkrátka mít zástupce v největším fotbalovém klubu v regionu. To je celé. A co se bude dít dál, to se uvidí.

Ovšem nějaké změny či návrhy z vaší strany na zlepšení, to tedy nevylučujete.
Jinak by nemělo smysl do Sigmy chodit. Nebudu pouze pasivním divákem a zvedačem ruky. To klidně můžete napsat, že takto to fungovat nebude.

  • Nejčtenější

Rvačka v okresním přeboru. Zapojili se i hráči, fanoušek jednoho kopl do hlavy

11. června 2024  16:02,  aktualizováno  16:43

Drsnou bitkou vyvrcholilo utkání šumperského okresního přeboru mezi fotbalovými týmy TJ Sokol...

Před dvaceti lety prožila Litovel sedm minut zkázy. Začalo to bílou mlhou

9. června 2024  6:09

V neděli uplynulo dvacet let od ničivého tornáda, které se prohnalo Litovlí na Olomoucku. Řádění...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Kočičí mláďata se už neschovávají, dnes se poprvé ukázala návštěvníkům zoo

13. června 2024  15:39

Čtyřčata kočky krátkouché, která se narodila 16. dubna, se dnes poprvé objevila ve svém výběhu v...

Rodinný statek ze Šumperska je farmou roku, jejich řezník byl původně svářeč

14. června 2024  6:21

Nejlepší ekofarmou roku 2024 se stala rodinná firma Statek Winter z Vysokých Žibřidovic na...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Jak vypadal syn Oty III. a kněžny Eufemie? Tváře Přemyslovců poodhalí výstava

13. června 2024  17:30

Šest let zkoumali odborníci ostatky nalezené v roce 2017 v olomouckém kostele sv. Štěpána při...

Žije jen díky ošetřovatelům. V Olomouci přišlo na svět mládě ohrožené žirafy

15. června 2024  14:57

Olomoucká zoologická zahrada se rozrostla o další mládě žirafy Rothschildovy, sameček měl náročný...

Nadšenci obnovují na Jesenicku pramen i upomínku na tragickou smrt mladé dívky

15. června 2024  6:56

Umrznutí mladé dívky nedaleko Antonínova pramene v lesích poblíž rozhledny na Zlatém Chlumu nad...

Nezákonnými dotacemi získali třicet milionů, viní policie osm lidí a šest firem

14. června 2024  14:36

Krajská kriminálka Olomouckého kraje zahájila trestní stíhání osmi fyzických a šesti právnických...

Perleťovec a volavka. Nové poštovní známky zdobí příroda Litovelského Pomoraví

14. června 2024  12:10

Litovelské Pomoraví tak se jmenuje nový příležitostný aršík známek, který Česká pošta uvedla do...

Advantage Consulting, s.r.o.
VÝVOJÁŘ HW (47-55.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj, Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj
nabízený plat: 47 000 - 55 000 Kč

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...