Neděle 4. prosince 2022, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 4. prosince 2022 Barbora

Soudy i zásah policejního komanda. Nestátní péči o seniory provázejí spory

  4:51
Dokonce zásahem policejního komanda vyvrcholily potíže spolku Domov U dvou slunečnic v Příkazech na Olomoucku s úřady. Spolek pečoval v Příkazech o staré lidi, podle úřadů to ale dělal nelegálně, což provozovatelé odmítají. Ve vyhrocené kauze teď začne další soud.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Spolek vznikl v roce 2014 a v domově zřízeném ve venkovské usedlosti ubytovával důchodce z okolí, kteří měli uzavřené smlouvy s pečujícími asistentkami. K pokrytí nákladů stačily penze a příspěvky na péči vyplácené úřadem práce.

„Vyšli jsme ze zákona o sociálních službách. Asistent může vykonávat stejné činnosti jako sociální služba vyjma zdravotní péče a tu nám zajišťovaly zdravotní sestry,“ řekla předsedkyně spolku Marta Sívková, která předtím deset let pracovala v ústavu sociální péče.

Krajský úřad měl nicméně na věc jiný názor a několikrát v minulých letech vedení domova upozorňoval, že pokud chce ve své práci pokračovat, je nutné se registrovat jako sociální služba.

„Nejde jen o zapsání do nějakého seznamu, ale je s tím spojena i řada podmínek. Nejdůležitější jsou asi stavebně-technické a hygienické standardy,“ uvedl náměstek hejtmana pro sociální věci Ivo Slavotínek, který kauzu zdědil po svých předchůdcích.

„To byl pravděpodobně důvod, proč registraci odmítali a dál to provozovali formou, o níž se kolegové, kteří tam byli na kontrole, domnívají, že je nelegální. Stejně tak orgány činné v trestním řízení,“ dodal.

Kraj dal spolku pokutu 350 tisíc korun. Ten se neúspěšně bránil u ministerstva práce a sociálních věcí, poté se obrátil na krajský soud, který mu vyhověl. Následovala kasační stížnost ministerstva a záležitost dosud leží na Nejvyšším správním soudu.

Provozovatelka skončila v cele

Pokuta by byla pro penzion likvidační, přesto Sívková věřila, že uspěje. Loni v létě ale přijelo do vesnice policejní komando kvůli domovní prohlídce.

„Byla to šílená akce, snad čtyřicet policistů, těžkooděnci se samopaly a psy. Všichni asistenti byli odvezeni ve stejnou hodinu na výslech. Domovní prohlídka byla postavená na tom, že jsem měla týrat svěřenou osobu od prosince do února, ale v té době už jsem tu vůbec nepracovala. Na udání bývalých asistentek jsem také obviněná, že jsem ukradla peníze, které jsem ale vůbec neměla,“ líčí Sívková události, při nichž skončila ve vazbě.

Podle ní jí někdejší asistentky ukradly know-how a založily si v Příkazech či poblíž podnikání na stejném principu. Podle informací MF DNES se i o ně zajímali policisté.

Policie se zpětně vyjádřila jen stručně. „Olomoučtí kriminalisté se zabývali případem souvisejícím s provozem domova v obci na Olomoucku. Nyní již záležitost spadá do kompetencí Okresního soudu v Olomouci, který ve věci dosud nerozhodl,“ sdělila policejní mluvčí Petra Vaňharová.

„Měli příkaz seshora naše zařízení zlikvidovat“

Stání začne poslední srpnový týden a předvolaný je i starosta obce a zároveň manžel zakladatelky spolku Jaroslav Sívek. V listopadu totiž krajský soud zakázal jeho ženě pracovat jako asistentka i působit v sociálních službách a ubytování pak zajišťovala obec.

„Dům je můj, za ubytování patnácti osob mi obec hradila nájemné deset tisíc korun. Lidé platili čtyři tisíce korun za ubytování, veškeré energie a tak dál. Všechno jsem nechal projít zastupitelstvem,“ připomněl Sívek.

Pro bylo tehdy devět ze čtrnácti přítomných zastupitelů, čtyři se zdrželi, jeden hlas byl proti. I oni pak museli na výslech.

„Za osm měsíců provozování jsme z toho měli jako obec profit 283 tisíc. Poté, co tu bylo komando, mně jedna opoziční zastupitelka vyzvala k odstoupení. Za to, že jsem způsobil obci prospěch mám odstoupit?“ ptal se Sívek. Záležitost označuje jako zločinné spolčení.

Se ženou podali trestní oznámení na policii, státní zastupitelství i krajský úřad. Bez úspěchu.

„Měli příkaz někde seshora toto naše zařízení zlikvidovat. Pravděpodobně to má ten důvod, že náklady na jedno lůžko jsou běžně asi padesát tisíc korun na jednoho ubytovaného seniora za měsíc. Tady byly 23 až 25 tisíc korun,“ domnívá se starosta.

Ombudsman dal za pravdu úřadům

Přístup kraje se nemění. „Sociální služby upravuje zákon a povinností úřadů je zajistit jeho dodržování,“ podotkla mluvčí krajského úřadu Eva Knajblová.

„Stejně jako nemůže každý začít doma v garáži provádět chirurgické zákroky, respektive chce-li je provádět, musí vystudovat medicínu, postavit operační sál a získat registraci jako poskytovatel zdravotní péče, podobně ani sociální služby nemůže začít poskytovat kdokoliv o své vůli a musí splnit zákonné podmínky,“ dodala.

Sívková připomněla, že služby bez registrace mají se státem problémy dlouhodobě.

„Strašně se volá po domácí péči, ale když ji někdo opravdu udělá, všichni, se kterými jsem mluvila, jsou krajskými úřady pokutováni stotisícovými pokutami.“

Ubytovacími zařízeními, která poskytují péči bez oprávnění, se opakovaně zabýval i veřejný ochránce práv. Zatím patrně poslední případ řešil v červnu ze Znojemska, kde spolek dostal už dříve od oblastního inspektorátu práce pokutu 900 tisíc korun.

V obecné rovině ombudsman s postihováním úřady i policií souhlasí. Registrace služby dá podle něj inspektorům sociálních služeb možnost kontroly například zdravotního stavu a finanční situace klientů nebo potřebné odbornosti personálu.

Na druhé straně kancelář ochránce ve zprávě z roku 2015 uvádí, že řešení není v represi a stát by měl být aktivní a finančně podporovat legální sociální služby i rodiny a komunitní služby.

  • Nejčtenější

Pardubice mocným závěrem srovnaly rekord. Otáčela i Boleslav, Sparta opět slaví

Poslední listopadová neděle přinesla kromě začátku adventu také kompletní 23. kolo hokejové extraligy. Lídr tabulky z...

Nevhodně navržené tepelné čerpadlo vlastně topí elektřinou, varuje expert

Premium Stavební technik Jaroslav Schwarz umí poradit lidem, kteří chtějí ušetřit peníze za spotřebované energie. Třeba špatně...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vítkovice dotáhly Pardubice, Třinec prohrál i v Olomouci. Sparta dál vítězí

Hokejisté Vítkovic se po páteční výhře 4:1 nad Kometou v rámci 25. extraligového kola bodově dorovnali vedoucím...

Stál v čele nejhoršího rudého teroru. Bedřicha Reicina nakonec zničila sama KSČ

Premium Přesně sedmdesát let uplyne dnes od popravy přerovského rodáka Bedřicha Reicina, jednoho ze strůjců nejhoršího...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jste hrdinové, chválil majitel Nutrendu dezinformátory. Teď zarytě mlčí

Premium „To jsou borci, kteří bojují za naši svobodu. Za to, aby bylo vše, jak má být, a aby tady nebyly takový prasárny, co se...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

Radnice bojovaly o část válečné daně marně, Olomouc doufala ve 200 milionů

Snaha měst a obcí z Olomouckého kraje dosáhnout na podíl z takzvané válečné daně nevyšla. Například Olomouc přitom...

Den a noc na spinningovém kole. Olomoučan zdolal rekord a pomohl dětem

Olomoučan Michal Sláma zdolal český rekord v nonstop jízdě na spinningovém kole. Z jeho sedla sesedl v sobotu v 10...

Trojice recidivistů vyráběla pervitin, zisky zmizely v hracích automatech

Krajští kriminalisté zadrželi v polovině listopadu organizovanou skupinu, která se podílela na výrobě a prodeji drog na...

Jste hrdinové, chválil majitel Nutrendu dezinformátory. Teď zarytě mlčí

Premium „To jsou borci, kteří bojují za naši svobodu. Za to, aby bylo vše, jak má být, a aby tady nebyly takový prasárny, co se...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...