Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Polovina dětí s postcovidovým syndromem byla ve vážném stavu, říká primář

  4:22
Bezmála dvě desítky dětí, jimž život zkomplikoval covid-19, hospitalizovali od začátku pandemie koronaviru na Dětské klinice Fakultní nemocnice Olomouc. V poslední době přibývá zejména pacientů se závažným syndromem multisystémové zánětlivé odpovědi označovaným zkratkou PIMS-TS.

Miroslav Šeda, zástupce přednostky Dětské kliniky FNOL pro léčebnou péči. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Ještě v polovině ledna tohoto roku bylo takových dětí na olomoucké dětské klinice sedm, za poslední měsíc a půl stoupl počet případů na dvanáct. „Minimálně polovina těchto pacientů byla ve velmi závažném stavu,“ říká zástupce přednostky na Dětské klinice Fakultní nemocnice Olomouc Miroslav Šeda.

Když před rokem vypukla epidemie nového koronaviru, zdálo se, že děti procházejí nákazou snadno. Dnes už to asi neplatí...
Pokud jde o akutní covidovou infekci, stále můžeme říct, že u dětí probíhá mírněji než u dospělých. Spousta dětí má bezpříznakový průběh a pouze část z nich vyžaduje hospitalizaci. Konkrétně na naší jednotce intenzivní péče (JIRP) jsme dosud léčili pět pacientů s covidovou pneumonií (zápalem plic – pozn. red.).

V jakém byli stavu?
Jeden z pacientů, který byl obézní, potřeboval vysokoprůtokový kyslík, ostatní čtyři dostávali kyslík přes nosní brýle, všem jsme podávali remdesivir (experimentální lék na covid – pozn. red.). Jednu dětskou pacientku jsme měli na ventilátoru, ovšem ne z důvodu covidové pneumonie. Dívka měla vrozené nervosvalové onemocnění a covidová infekce způsobila progresi svalové slabosti, proto skončila na podpoře dýchacím přístrojem.

Vrátili se všichni domů?
Ano, nikdo nezemřel.

Z dnešního pohledu je mnohem závažnější to, jak dětský organismus reaguje na setkání s koronavirem později, tedy postcovidový syndrom (PIMS-TS). V čem je jeho podstata?
V době asi čtyři až šest týdnů po prodělané covidové infekci dojde v těle pacienta k tvorbě autoprotilátek, tedy protilátek proti vlastním orgánům a tkáním. Syndrom se u dětí projevuje teplotou, známkami Kawasakiho syndromu, to znamená onemocněním cév, kdy se objevuje zánět spojivek, vyrážka nebo olupování kůže na dlaních. K tomu se často přidá i orgánová dysfunkce (orgány nefungují, jak mají – pozn. red.), hlavně u kardiovaskulárního systému.

„Některé naše případy byly velmi závažné“

Jak se to projevuje?
Pacienti mají nízkou stažlivost myokardu (srdeční svaloviny – pozn. red.), mají nízký krevní tlak, můžou mít různé arytmie a podobně. Tento stav vyžaduje podobnou léčbu jako v případě sepse u dětí – to znamená podporu oběhu.

Srdce ale není jediným ohroženým orgánem…
Ano, syndrom se může projevit také v oblasti centrální nervové soustavy, kdy děti mají poruchu vědomí, v oblasti gastrointestinálního traktu, tedy průjmy, objevit se mohou i respirační potíže nebo projevy z oblasti ledvin. Myslím, že s tímto se lékaři u dospělých nesetkávají. Některé naše případy byly velmi závažné.

Jakého věku jsou vaši covidoví nebo postcovidoví pacienti?
Věkové spektrum je široké, od několika měsíců až do osmnácti let. Co se týká covidové pneumonie, šlo spíše o adolescenty, ale PIMS-TS se týkal dětí už od kojeneckého věku.

Nestávalo se vám, že praktičtí dětští lékaři syndrom zaměňovali za jiné diagnózy? Třeba angínu nebo reakci na růst zubů? I takové příběhy se medializovaly.
Myslím, že ne, pediatři jsou vzdělaní, mají načtenou literaturu, v našich případech začali o syndromu uvažovat relativně včas.

V jakých stavech se k vám pacienti s PIMS dostávají?
Z dvanácti našich případů PIMS byla minimálně polovina pacientů ve velmi vážném stavu.

Byli tedy ohroženi na životě?
Ano, měli nízký tlak, nízkou stažlivost myokardu, v podstatě jejich stav připomínal septický šok.

Pro léčbu platí čím dříve, tím lépe

Překvapilo vás, že se tyto případy začaly objevovat? Nedoufal jste i vy sám, že děti budou covid zvládat bez problémů?
Já jsem měl ke koronaviru vždy velmi obezřetný vztah. Nikdy jsem toto onemocnění nebagatelizoval. Uvědomoval jsem si, že děti zřejmě nebudou mít těžký průběh infekce, ale následky mohou být závažnější. Koronavirus je pro nás v podstatě neznámý patogen, u dětí může vyvolat bouřlivou imunitní odpověď.

Protože jejich imunitní systém je mladý a silný...
Ano.

Existují k PIMS nějaké predispozice, hrozí některým dětem víc? Nebo je to ruská ruleta, podobně jako covid u dospělých, kde nelze předvídat, kdo bude mít vážný průběh, a kdo ne?
Poznatků samozřejmě neustále přibývá, možná půjdeme hlouběji do oblasti genetiky, ale zatím si myslím, že v případě PIMS je to spíš ta ruská ruleta. Pokud jde o akutní covidové onemocnění, tam hrají roli podobné dispozice jako u dospělých – například diabetes nebo obezita.

Jak jste PIMS a akutní covidovou pneumonii léčili na začátku a jak dnes?
Léčba je od začátku založená na podávání imunoglobulinů (protilátek – pozn. red.) a kortikoidů. Covidovou pneumonii léčíme pořád stejně, co se týká PIMS, tam určitá změna léčby nastala. Zpočátku jsme imunoglobuliny podávali pouze u PIMS, který byl spojen s kardiovaskulární dysfunkcí nebo se známkami Kawasakiho syndromu. Teď je nasazujeme ve všech případech PIMS, k tomu při zvlášť závažném stavu, pokud pacient nereaguje na léčbu, přidáváme kortikoidy.

Čím dříve, tím lépe…
Ano, tady platí čím dříve, tím lépe. U klasické Kawasakiho nemoci se snažíme vyloučit veškeré infekční příčiny. To sice v případě PIMS děláme také, nicméně reagovat musíme mnohem rychleji. Stupně dysfunkce jsou mnohem závažnější. Z tohoto důvodu jsou tyto děti hospitalizovány na JIRP.

Pokud by bylo dost vakcíny, očkoval bych i děti

Dostali jste se už k některým z nových léků na covid?
U všech našich pacientů s akutní pneumonií jsme použili virostatikum remdesivir. Dříve to byl kromě kortikoidů jediný lék. Nové preparáty založené na monoklonálních protilátkách (uměle vyrobené proteiny, které se navážou na virus a zabrání mu, aby se množil v těle – pozn. red.), budou mít zřejmě velký význam, a to bez vedlejších účinků, protože jsou zaměřeny pouze na virus SARS-CoV-2. U nás jsme je ale zatím nepodávali.

Jak rychle léčba zabírá?
U PIMS, pokud jsou včas nasazeny imunoglobuliny, nastává zlepšení během 24 až 48 hodin, je to velmi rychlé. Tyto zkušenosti máme i s pacienty, kteří se k nám dostanou ve vážném stavu.

Zanechá závažný průběh onemocnění u dětí nějaké trvalé následky?
Nevíme, co covid udělá do budoucna s endotelem, tedy s výstelkou cév. Děti mohou mít stejně jako dospělí predispozici k různým trombům, zvýšené krevní srážlivosti. Víme, že u dospělých hrozí vyšší riziko infarktu myokardu, cévních mozkových příhod a podobně.

Chcete říct, že to samé hrozí dětem?
Děti samozřejmě mají endotel zdravý, nemají tam arteriosklerózu (kornatění tepen – pozn. red.), nicméně i u nich to riziko hrozí. Hlavně nevíme, co onemocnění způsobí v případě koronárních arterií, tepen, které zásobují srdce.

Očkoval byste proti koronaviru i děti?
Pokud by byl dostatek vhodné vakcíny, očkoval bych samozřejmě i děti. Nejenže mohou onemocnění dál přenášet na neočkované, ale význam to má i vzhledem k možným následkům u nich samotných. Obecně jsem příznivcem očkování. Je to to jediné, co nám v dnešní době může pomoct.

  • Nejčtenější

Strážníky zaujala řidička s bizarní SPZ. „Doklady“ měla s nekonečnou platností

18. dubna 2024  12:56

Když koncem minulého týdne projížděli městem strážníci z Prostějova, jen těžko mohli věřit svým...

Policie dopadla cizince, který před Andrův stadion nastražil prasečí hlavy

13. dubna 2024  18:01,  aktualizováno  15.4 11:10

Vandala, který v sobotu 13. dubna ráno polepil Andrův stadion v Olomouci plakáty proti vedení a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

„Ten váš krokodýl je jako živý.“ Dundee se stal celebritou, krmí ho celá vesnice

15. dubna 2024  5:45

Nový seriál iDNES Můj mazel představuje netradiční chovatele a jejich miláčky v Olomouckém kraji....

V Olomouci uvedli do funkce nového arcibiskupa. Obřadu přihlížely tisíce lidí

13. dubna 2024  10:11,  aktualizováno  10:54

V pořadí 15. arcibiskup olomoucký a metropolita moravský Jozef Nuzík se ujal úřadu. Na bohoslužbu v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lidé dojíždějící do Olomouce ušetří, už si nemusí automaticky platit MHD

14. dubna 2024  7:57

Do systému integrované dopravy Olomouckého kraje přibyla nedávno technická zóna s číslem 710....

Nymburk se s Olomouckem natrápil. Opavští obhájci udolali Ostravu

18. dubna 2024  21:17,  aktualizováno  21:36

Obhájci titulu basketbalisté Opavy vstoupili do čtvrtfinále ligového play off s Ostravou vítězstvím...

Byznys a nostalgie spolu mohou fungovat, říká šéf Kofoly ke koupi pivovarů

18. dubna 2024  15:21

Společnost Kofola ČeskoSlovensko se nedávno stala většinovým majitelem tradičních pivovarských...

Strážníky zaujala řidička s bizarní SPZ. „Doklady“ měla s nekonečnou platností

18. dubna 2024  12:56

Když koncem minulého týdne projížděli městem strážníci z Prostějova, jen těžko mohli věřit svým...

Policisté dostali nové váhy kamionů. Do akce je jako první vezmou na Jesenicko

18. dubna 2024  11:17

Krajští policisté mají nové vybavení. Dostali nové nízkorychlostní váhy, které vyzkoušejí poprvé na...

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...