Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Polovina dětí s postcovidovým syndromem byla ve vážném stavu, říká primář

  4:22
Bezmála dvě desítky dětí, jimž život zkomplikoval covid-19, hospitalizovali od začátku pandemie koronaviru na Dětské klinice Fakultní nemocnice Olomouc. V poslední době přibývá zejména pacientů se závažným syndromem multisystémové zánětlivé odpovědi označovaným zkratkou PIMS-TS.

Miroslav Šeda, zástupce přednostky Dětské kliniky FNOL pro léčebnou péči. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Ještě v polovině ledna tohoto roku bylo takových dětí na olomoucké dětské klinice sedm, za poslední měsíc a půl stoupl počet případů na dvanáct. „Minimálně polovina těchto pacientů byla ve velmi závažném stavu,“ říká zástupce přednostky na Dětské klinice Fakultní nemocnice Olomouc Miroslav Šeda.

Když před rokem vypukla epidemie nového koronaviru, zdálo se, že děti procházejí nákazou snadno. Dnes už to asi neplatí...
Pokud jde o akutní covidovou infekci, stále můžeme říct, že u dětí probíhá mírněji než u dospělých. Spousta dětí má bezpříznakový průběh a pouze část z nich vyžaduje hospitalizaci. Konkrétně na naší jednotce intenzivní péče (JIRP) jsme dosud léčili pět pacientů s covidovou pneumonií (zápalem plic – pozn. red.).

V jakém byli stavu?
Jeden z pacientů, který byl obézní, potřeboval vysokoprůtokový kyslík, ostatní čtyři dostávali kyslík přes nosní brýle, všem jsme podávali remdesivir (experimentální lék na covid – pozn. red.). Jednu dětskou pacientku jsme měli na ventilátoru, ovšem ne z důvodu covidové pneumonie. Dívka měla vrozené nervosvalové onemocnění a covidová infekce způsobila progresi svalové slabosti, proto skončila na podpoře dýchacím přístrojem.

Vrátili se všichni domů?
Ano, nikdo nezemřel.

Z dnešního pohledu je mnohem závažnější to, jak dětský organismus reaguje na setkání s koronavirem později, tedy postcovidový syndrom (PIMS-TS). V čem je jeho podstata?
V době asi čtyři až šest týdnů po prodělané covidové infekci dojde v těle pacienta k tvorbě autoprotilátek, tedy protilátek proti vlastním orgánům a tkáním. Syndrom se u dětí projevuje teplotou, známkami Kawasakiho syndromu, to znamená onemocněním cév, kdy se objevuje zánět spojivek, vyrážka nebo olupování kůže na dlaních. K tomu se často přidá i orgánová dysfunkce (orgány nefungují, jak mají – pozn. red.), hlavně u kardiovaskulárního systému.

„Některé naše případy byly velmi závažné“

Jak se to projevuje?
Pacienti mají nízkou stažlivost myokardu (srdeční svaloviny – pozn. red.), mají nízký krevní tlak, můžou mít různé arytmie a podobně. Tento stav vyžaduje podobnou léčbu jako v případě sepse u dětí – to znamená podporu oběhu.

Srdce ale není jediným ohroženým orgánem…
Ano, syndrom se může projevit také v oblasti centrální nervové soustavy, kdy děti mají poruchu vědomí, v oblasti gastrointestinálního traktu, tedy průjmy, objevit se mohou i respirační potíže nebo projevy z oblasti ledvin. Myslím, že s tímto se lékaři u dospělých nesetkávají. Některé naše případy byly velmi závažné.

Jakého věku jsou vaši covidoví nebo postcovidoví pacienti?
Věkové spektrum je široké, od několika měsíců až do osmnácti let. Co se týká covidové pneumonie, šlo spíše o adolescenty, ale PIMS-TS se týkal dětí už od kojeneckého věku.

Nestávalo se vám, že praktičtí dětští lékaři syndrom zaměňovali za jiné diagnózy? Třeba angínu nebo reakci na růst zubů? I takové příběhy se medializovaly.
Myslím, že ne, pediatři jsou vzdělaní, mají načtenou literaturu, v našich případech začali o syndromu uvažovat relativně včas.

V jakých stavech se k vám pacienti s PIMS dostávají?
Z dvanácti našich případů PIMS byla minimálně polovina pacientů ve velmi vážném stavu.

Byli tedy ohroženi na životě?
Ano, měli nízký tlak, nízkou stažlivost myokardu, v podstatě jejich stav připomínal septický šok.

Pro léčbu platí čím dříve, tím lépe

Překvapilo vás, že se tyto případy začaly objevovat? Nedoufal jste i vy sám, že děti budou covid zvládat bez problémů?
Já jsem měl ke koronaviru vždy velmi obezřetný vztah. Nikdy jsem toto onemocnění nebagatelizoval. Uvědomoval jsem si, že děti zřejmě nebudou mít těžký průběh infekce, ale následky mohou být závažnější. Koronavirus je pro nás v podstatě neznámý patogen, u dětí může vyvolat bouřlivou imunitní odpověď.

Protože jejich imunitní systém je mladý a silný...
Ano.

Existují k PIMS nějaké predispozice, hrozí některým dětem víc? Nebo je to ruská ruleta, podobně jako covid u dospělých, kde nelze předvídat, kdo bude mít vážný průběh, a kdo ne?
Poznatků samozřejmě neustále přibývá, možná půjdeme hlouběji do oblasti genetiky, ale zatím si myslím, že v případě PIMS je to spíš ta ruská ruleta. Pokud jde o akutní covidové onemocnění, tam hrají roli podobné dispozice jako u dospělých – například diabetes nebo obezita.

Jak jste PIMS a akutní covidovou pneumonii léčili na začátku a jak dnes?
Léčba je od začátku založená na podávání imunoglobulinů (protilátek – pozn. red.) a kortikoidů. Covidovou pneumonii léčíme pořád stejně, co se týká PIMS, tam určitá změna léčby nastala. Zpočátku jsme imunoglobuliny podávali pouze u PIMS, který byl spojen s kardiovaskulární dysfunkcí nebo se známkami Kawasakiho syndromu. Teď je nasazujeme ve všech případech PIMS, k tomu při zvlášť závažném stavu, pokud pacient nereaguje na léčbu, přidáváme kortikoidy.

Čím dříve, tím lépe…
Ano, tady platí čím dříve, tím lépe. U klasické Kawasakiho nemoci se snažíme vyloučit veškeré infekční příčiny. To sice v případě PIMS děláme také, nicméně reagovat musíme mnohem rychleji. Stupně dysfunkce jsou mnohem závažnější. Z tohoto důvodu jsou tyto děti hospitalizovány na JIRP.

Pokud by bylo dost vakcíny, očkoval bych i děti

Dostali jste se už k některým z nových léků na covid?
U všech našich pacientů s akutní pneumonií jsme použili virostatikum remdesivir. Dříve to byl kromě kortikoidů jediný lék. Nové preparáty založené na monoklonálních protilátkách (uměle vyrobené proteiny, které se navážou na virus a zabrání mu, aby se množil v těle – pozn. red.), budou mít zřejmě velký význam, a to bez vedlejších účinků, protože jsou zaměřeny pouze na virus SARS-CoV-2. U nás jsme je ale zatím nepodávali.

Jak rychle léčba zabírá?
U PIMS, pokud jsou včas nasazeny imunoglobuliny, nastává zlepšení během 24 až 48 hodin, je to velmi rychlé. Tyto zkušenosti máme i s pacienty, kteří se k nám dostanou ve vážném stavu.

Zanechá závažný průběh onemocnění u dětí nějaké trvalé následky?
Nevíme, co covid udělá do budoucna s endotelem, tedy s výstelkou cév. Děti mohou mít stejně jako dospělí predispozici k různým trombům, zvýšené krevní srážlivosti. Víme, že u dospělých hrozí vyšší riziko infarktu myokardu, cévních mozkových příhod a podobně.

Chcete říct, že to samé hrozí dětem?
Děti samozřejmě mají endotel zdravý, nemají tam arteriosklerózu (kornatění tepen – pozn. red.), nicméně i u nich to riziko hrozí. Hlavně nevíme, co onemocnění způsobí v případě koronárních arterií, tepen, které zásobují srdce.

Očkoval byste proti koronaviru i děti?
Pokud by byl dostatek vhodné vakcíny, očkoval bych samozřejmě i děti. Nejenže mohou onemocnění dál přenášet na neočkované, ale význam to má i vzhledem k možným následkům u nich samotných. Obecně jsem příznivcem očkování. Je to to jediné, co nám v dnešní době může pomoct.

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. října 2021,  aktualizováno  25.7 22:08

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí Loštic na Šumpersku. Žací lišta kombajnu může měřit až 18 metrů, což na rozlehlých...

22. července 2024  14:31

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hlavní tah na Moravu bude po deset dní zavřený, kamiony si zajedou 71 kilometrů

Tato zpráva se nebude číst lehce řidičům kamionů. V souvislosti s opravovaným silničním tahem I/35 u Moravské Třebové na ně po dobu deseti následujících dní čeká 71 kilometrů dlouhá objížďka. Trasa z...

25. července 2024  16:44

Archeologové odvezli nález do nemocnice, CT odhalilo obsah starý tři tisíce let

Výstava Detektory v archeologii na Přerovsku, která trvá v Muzeu Komenského v Přerově až do října, představuje zajímavé archeologické nálezy z různých časových období. Jedinečným exponátem výstavy je...

21. července 2024  7:03

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čmárance vandalů ho štvou, a tak je přetírá. Pomohl mi jediný člověk, říká

Premium

Nechtěl, aby si jeho dcera při cestě do školky nebo procházce parkem myslela, že počmárané zdi, hákové kříže a oplzlé nápisy jsou běžná věc. Josef Kovář z Olomouce proto nakoupil barvy a malířské...

23. července 2024

Matador či nováček. Na olympijské medaile pomýšlejí i rodáci z Olomouckého kraje

V tomto tisíciletí se ještě nestalo, že by sportovec z Olomouckého kraje přivezl z letních olympijských her medaili. O prolomení negativní bilance se letos na XXXIII. olympiádě, která v Paříží...

26. července 2024  13:57

Kamion nedal přednost, srážka odhodila další auto do cesty třetímu. Pět zraněných

Krátce po čtvrteční sedmnácté hodině se na silnici 55 u obce Horní Moštěnice na Přerovsku stala vážná dopravní nehoda tři vozů. Starší řidič nákladního automobilu nedal při odbočování přednost...

26. července 2024  11:14

Stavba vysokorychlostních tratí z Brna začne příští rok, řekl ministr Kupka

Výstavba prvního úseku vysokorychlostní železniční trati (VRT) mezi Brnem a Přerovem by měla začít v příštím roce. Práce na úseku mezi Brnem a Břeclaví začnou v roce 2026, úsek Moravská brána pak...

26. července 2024  10:07,  aktualizováno  10:19

Lupiči se vydávali za policisty, kvůli pár stokorunám jim hrozí až 12 let

Kriminalisté zadrželi čtyřčlennou skupinu, kterou obvinili z dubnového loupežného přepadení v Prostějově. Muži vydávající se za policisty přepadli dvaačtyřicetiletého muže i s jeho ženou. Místo...

26. července 2024  9:17

Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?
Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?

40 testerek vyzkoušelo intenzivní zklidňující balzám pro velmi suchou, citlivou i atopickou pokožku Atoderm Intensive baume od Biodermy. Jak balzám...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....